יום ה' 21/10/2021 | 18:20
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>בית ביאליק
מוזיאון, ארכיון, מרכז תרבות.
 

                                   

 


בית ביאליק
- ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק -  ששופץ ע"י עיריית תל-אביב - יפו הינו חלק ממתחם ביאליק -  מתחם תרבות עברית וישראלית, שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת תרבות עולמית.
בניהולה של איילת ביתן שלונסקי, האוצרת הראשית, משמש כיום בית ביאליק, שתוכנן ע"י האדריכל יוסף מינור, כמוזיאון, ארכיון ומרכז לתרבות עברית.

בית ביאליק שופץ תוך שיקום ושיחזור חזותו ורוחו המקורית כפי שהיה בימי חייו של ביאליק. בתוך כך, נחשפו ושוחזרו הצבעים והעיטורים המקוריים של קירות הבית, שוקמו פרטי הריהוט והחפצים האותנטיים, הוכפל שטח הארכיון לכתבי ידו, יוחד חדר תצוגה ופעילות לילדים ונבנתה תצוגת קבע חדשה המאירה את דיוקנו של המשורר בכל עושר מעגלי יצירתו ופועליו התרבותיים והחברתיים. בית ביאליק מציע למבקריו פעילות מוזאלית ליחידים ולקבוצות ילדים ומבוגרים.

בעקבות פעולות של שימור ושיחזור מן היסוד של בית ביאליק, והצגת תערוכת-קבע חדשה וידידותית – הנכם מוזמנים לשוב ולהתארח במשכָּנו של המשורר הלאומי ולחוות באופן מוחשי את קסם המקום: להיכנס אל חדר העבודה המפעים של ביאליק שבו יצר ופעל, לשבת בספרייתו ספונת העץ של המשורר, להלך על מרצפות-השטיח הצבעוניות שבחדרי האירוח, למשש את עמודי הקרמיקה על ציוריהם המרהיבים, וליהנות מהמוצגים ההיסטוריים ומהתמונות הנדירות המעטרות את כותלי ביתו של מי שנחשב לנשיא הדור, ולאחד מענקי הרוח שקמו לעם ישראל בכל הדורות.

פעילויות בבית ביאליק
מחלקת החינוך וההדרכה של בית ביאליק מציעה מגוון עשיר של פעילויות וסיורים לקבוצות הגיל השונות (החל מגן חובה ועד לבית הספר התיכון), שבמסגרתם נועדים המבקרים להיחשף לדיוקנו רב הפנים של ביאליק האיש, ליצירתו הפיוטית העשירה, להגותו ולמכלול פועלו הציבורי. בתוך כך תינתן הדעת לחיוּתהּ הנמשכת של יצירת ביאליק ולהשפעתה ארוכת הטווח על בניין התרבות העברית-ישראלית לדורותיה.

שלושה נושאים מרכזיים בתוכנית ההדרכה של בית ביאליק :
א. העיר, המתחם ובית ביאליק במרחב האורבאני.

ב.תחנות בחייו של חיים נחמן ביאליק.

ג. המורשת היהודית, וביאליק כמחולל תרבות עברית מתחדשת. 

מלבד שלושה נושאים אלה, תוכל כל קבוצת גיל להתמקד בנושא מסוים המתאים לגילהּ:

בית יאליק לגילאי הגן עד כיתה ב'

"התדע מאין נחלתי את שירי?" (ביאליק)
במהלך הסיור בבית יתוודעו הילדים לביוגרפיה האישית של המשורר הלאומי, הזורעת אור חדש על שיריו וסיפוריו. במהלך הסיור החוויתי בבית, נעמוד על קשריו החמים של ביאליק עם ילדים, על ה"אני מאמין" שלו בכתיבה לילדים, ועל העושר הלשוני המציין גם את יצירתו המגוונת לגיל הרך. יחד נגלה בין היתר, מיהו האמן שביאליק זיהה את כישרונו כבר בגיל חמש, מיהי חמוטל ש"לא לומדה כלל", את מי ביקשו ביאליק ורעייתו מאניה לאמץ, ומי היה בן טיפוחיו של המשורר בשנותיו האחרונות.
 כמן כן ייחשפו הילדים למקורות השראתו של המשורר ולפועלו בתחומי החייאת הלשון, וזאת באמצעות פעילויות חווייתיות מגוונות המעשירות את הדמיון: משחקי אותיות, חידות ודו-שיח על היצירות .
בסיום ההדרכה יוצג תיאטרון הצלליות "אגדת שלושה וארבעה" – מתוך קובץ האגדות "ויהי היום".
משך ההדרכה: כשעה ורבע 
קבוצה: מינימום – 15 ילדים, מקסימום – 40
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)

 בית ביאליק לכיתות ג' עד ד'
 
"ילמדו הילדים את שינהם לפצח אגוזים קשים קצת, ותחזקנה" (ביאליק)

השיר "בגינת הירק" מתוך "שירים ופזמונות לילדים", והמקאמה "אלוף בצלות ואלוף שום" מתוך "ויהי היום" הם רק חלק ממגוון השירים והסיפורים שכתב ביאליק לילדים שבהם נקרא בהנאה ונישאר "עם טעם של עוד". במהלך הביקור בבית, יגלו הילדים כיצד מוציאים ספר מן הכוח אל הפועל. יחד נקרא ונפרש את סיפורו של ביאליק, נכיר מאיירים שונים ומגוונים שאירו את יצירותיו ונאסוף את הכל ליצירה ספרותית כרוכה ומופלאה. 
משך ההדרכה: כשעה ורבע. 
קבוצה: מינימום – 15 ילדים, מקסימום – 40
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)

בית ביאליק לכיתות ה' עד ו'

"מאחורינו ירושה ספרותית גדולה ששמורים בה עקבות רוחנו היוצר בכל הדורות [...] זאת צריכה לשמש יסוד ובסיס ליצירה חדשה" (ביאליק על מפעל הכינוס)
מדוע היה ביאליק יותר מ"משורר", ויותר מ"לאומי"? מהן חטיבות שירתו? על אלו תחומים התפרסה יצירתו הספרותית? ומה היו מוקדי פעילותו הציבורית והסוציאלית? בין היתר נתוודע אל מפעל הכינוס של ביאליק, שבמסגרתו ביקש להגיש לקורא את אוצרות תרבותו מהתנ"ך, הספרים החיצוניים והמשנה ועד הספרות החדשה – כמסד לבנייתה של תרבות מתחדשת.
במסגרת הסיור נחקור עם הילדים קטעים מתוך ספר האגדה (ספינת הדגל של מפעל הכינוס), נכיר את חדר העבודה שבו עסקו ביאליק ורבניצקי בעריכת ספר זה ונבקר בספרייתו של המשורר, אשר בה גנוזים הספרים שבהם עלעל במו ידיו, ובשוליהם הוסיף לא אחת הערות או תיקונים. במגוון פעילויות יכרו הילדים את אחד ממפעליו החשובים של המשורר הלאומי ויחוו את שיש לבית להציע. 
משך ההדרכה: כשעה ורבע 
קבוצה: מינימום – 15 ילדים, מקסימום – 40
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)


בית ביאליק לכיתות ז' עד ט' 

"לא זכיתי באור מן ההפקר"
על התהליך הנפתל של בריאת שיר, על התהיות המתלוות אל מעשה הכתיבה (שבמסגרתה מחק ביאליק יותר מאשר כתב) ועל הספקות והדילמות של היוצר – נלמד משיריו הארס-פואטיים של באליק, ומהמסות שבהן הביע את ספקותיו בעצם יכולתה של הלשון לבטא את מאוויי האדם ותחושותיו.  
במהלך הסיור יחקרו הילדים את 12 אבני החושן המציגים את פועליו של המשורר, דרך פעילות מחקרית בבית, יגלו הילדים את כוחו ויחודיותו של ביאליק כיוצר, מסאי, עורך, נואם ועוד. יחד תעסוק הכיתה כולה בקטע אחר, מתוך דברים שכתב או אמר ביאליק על אודות לבטי הכתיבה והחתירה לשלמות, על פריצת חוקי הספרות כתנאי למקוריות וחדשנות. 
משך ההדרכה: כשעה ורבע 
קבוצה: מינימום – 15 ילדים, מקסימום – 40
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)

בית ביאליק לכיתות י' עד י"ב

"מה זאת אהבה?"
במסגרת הסיור "מה זאת אהבה", נתחקה כמובן בראש ובראשונה אחר כיסופי הנפש של המשורר, ייסוריו וכמיהתו לאישה, כפי שאלה משתקפים בשירי האהבה שלו, המגלים לא אחת יחס סותר כלפי האהובה. יחד עם זאת ניתן את הדעת אל אהבות עמוקות של ביאליק, מסוג אחר: אהבה למורשת היהודית, אהבה ללשון העברית, אהבה לעם  ישראל ולארץ ישראל. באהבות אלה ניתן לראות את שורשי הוויתו של ביאליק, ואת המניעים העמוקים לכל פעילותו התרבותית והציבורית לאורך כל חייו.
משך ההדרכה: כשעה ורבע 
קבוצה: מינימום – 15 ילדים, מקסימום – 40
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד (כולל ביקור בתערוכות המתחלפות)

נוסף לסיור מודרך, מציע בית ביאליק להזמין עבור קבוצות של ילדים הצגות,
סדנאות וסיור רחוב

"ביאליק- פרח חי"
 השחקנית והזמרת אסתי ניסים מציגה בליווי גיטרה את סיפור חייו של ילד בודד וחולמני שהופך למשורר גדול.
בימוי: מאשה נמירובסקי.
מספר משתתפים: 70-20  ילדים
לגילאי: 4 עד כיתה א'
משך ההצגה: 35 דק'
עלות ההצגה: 1200 ₪

"אגדה במעבדה"
 צמד מדענים מדופלמים חותרים להמציא דבר שיהפוך אותם לעשירים באדם. אבל הניסוי שלהם משתבש: במקום מים נדלקת אש ובמקום זהב וממון נוחלים השניים כשלון. או אז, מוצאים הצמד את ספר הניסויים הגדול, בו הם מגלים סיפור של חיים נחמן ביאליק, שיסייע להם להצליח בניסוי. האם יצליחו המדענים למצוא זהב?
ההצגה מעובדת על בסיס אגדתו של ביאליק: "שלמה ושלושת האחים".

כתיבה ובימוי:
רוני ברודצקי
מספר משתתפים: 100-40 ילדים.
לגילאי ב' עד ד'. 
משך ההצגה: 45 דק'
עלות ההצגה: 1800 ₪

סדנת איור
מה בין איור לציור? מה הזיקה שבין הטקסט לאיור המלווה אותו? איך עשויות האמנויות השונות להשלים זו את זו? ומי ממאיירי יצירתו של ביאליק זוהה על ידי המשורר כבעל כישרון לציור עוד בילדותו?
תוך כדי עלעול ועיון בשירי ביאליק וסיפוריו המאוירים, ילמדו הילדים על הקשר שבין היצירה לאיור הצמוד אליה ובין הסופר למאייר. בפעילות חווייתית לכל הכיתה יהפכו התלמידים למאיירים בעצמם, ויאיירו את אחת מאגדות שלמה המלך מתוך "ויהי היום" של ביאליק.
מספר משתתפים: עד 40 ילדים
לגילאי א' עד ב'. 
משך הסדנה:  כשעה 
עלות הסדנה: 15 ₪ לילד

למידע על בית העיר הקלק כאן

 
כרטיס ביקור-בית ביאליק

טלפון: 03-5254530 03-5253403
פקס: 03-5280022
דוא"ל: amano_r@mail.tel-aviv.gov.il
כתובת: רח' ביאליק 22, תל- אביב 63324


שם נציג: רותי
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008