יום ה' 21/10/2021 | 18:39
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>מוזיאון בית העצמאות


 
מוזיאון בית העצמאות

מדינה נולדת
יום שישי, ה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948, מוזיאון תל-אביב לאמנות.
בשעה 16:00, שמונה שעות לפני תום המנדט הבריטי על ארץ-ישראל, התכנסו באולם המוזיאון חברי מועצת העם ומנהלת העם ומוזמנים ממנהיגי היישוב.
נרגשים האזינו להכרזת העצמאות של מדינת ישראל שקרא דוד בן-גוריון, ראש מנהלת העם, ההנהלה הציונית והסוכנות היהודית.

בתום הקראת מגילת העצמאות, בירך הרב פישמן-מימון ברכת "שהחיינו", חברי מועצת העם ומנהלת העם חתמו על מגילת העצמאות והטקס ננעל בשירת "התקווה".

                                                       
על הבית 
במקום שבו ניצב כיום "היכל העצמאות", התכנסו ביום כ' בניסן תרס"ט (1909) 66 משפחות. מטרת ההתכנסות הייתה הגרלת מגרשים לשם הקמת שכונה יהודית חדשה מחוץ ליפו, היא "אחוזת בית". במעמד זה זכו מאיר דיזנגוף ורעייתו צינה בחלקה מס' 43 ובה בנו את ביתם. מאיר דיזנגוף כיהן כראש ועד השכונה החדשה, ולימים היה לראש העיר הראשון של תל-אביב.

 

בשנת 1910 התקיימה אסיפה כללית של תושבי "אחוזת בית" ובה הוחלט ברוב קולות לשנות את שם השכונה ל"תל-אביב", ברוח שם ספרו של בנימין זאב הרצל "אלטנוילנד" (ארץ ישנה - חדשה). לאחר פטירת רעייתו בשנת 1930, תרם מאיר דיזנגוף את ביתו לעיר שכה אהב וביקש להפוך את המקום למוזיאון. המבנה הורחב ושופץ ובשנת 1936 נחנך מוזיאון תל-אביב לאמנות. במאי 1948 התקיים באולם המוזיאון טקס ההכרזה על הקמת מדינת ישראל. לימים, שוחזר האולם ובשנת 1978 נחנך "היכל העצמאות" ונפתח לקהל הרחב.


                                                       
התצוגה
כיום, אפשר לבקר באולם ההיסטורי שבו הוכרז על הקמת מדינת ישראל. מרבית הפריטים המוצגים מקוריים, וחלקם משוחזר בדייקנות מרבית. על בימת הכבוד ועל הכיסאות מצוינים שמות האישים שנכחו בטקס. מעל הבימה מתנוסס דיוקנו של הרצל, ומשני צדיו דגלי המדינה. על הקירות נותרו רוב התמונות שהוצגו במקום כחלק מאוסף מוזיאון תל-אביב ביום ההכרזה. בפינת האולם מוצגים פריטים שונים הקשורים לטקס ההכרזה: מסמכים, הזמנות לטקס, ציוד הקלטה ושידור, פתקים ועוד. המבקרים יכולים להאזין להקלטה המקורית של הטקס ולצפות בסרט (16 דקות), המתאר את אירועי התקופה ואת תולדות הבית.

   
מוזיאון בית המוזיאון 

 
כרטיס ביקור-מוזיאון בית העצמאות

טלפון: 03-5173942
פקס: 03-5165762
דוא"ל: indbook@gmail.com
כתובת: שדרות רוטשילד 16, תל אביב
אתר: ihi.org.il


שם נציג: משרד
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008