יום ד' 06/07/2022 | 12:38
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>אינסרה - מרכז מורשת יהדות אתיופיה

                                 
 
אינסרה
, שמה לה למטרה, לשמר, לטפח ולהפיץ את התרבות של קהילת ביתא ישראל (יהודי אתיופיה)  בקרב האוכלוסייה בארץ בכלל ובקרב בני הנוער בפרט. כל תכניות החברה מופעלות על ידי צוות מגובש ומנוסה בתחום החינוך, הארגון, ההפקה ותחומי הדעת השונים.
אצלנו תמצאו מגוון תכניות ופעילויות חווייתיות לבני נוער ולמבוגרים בני העדה ושאינם בני העדה: מרכזי למידה, ערבי תרבות מונחים, תצוגה אותנטית, מצגות, מופע רקדנים והרצאות. כל תכנית נבנית בהתאמה לקהל היעד כשהמייחד אותן הוא המיצג האותנטי היחיד מסוגו, העשיר והמגוון ביותר בארץ.
התוכניות מופעלות בכל רחבי הארץ: מוסדות אקדמיים, בתי ספר, גני ילדים, מתנ"סים, ערים, קיבוצים, יישובים וקהילות שונות. החברה מפעילה תכניות במהלך השנה, לרבות חגים וחופשות, תוך התאמתן למועדים השונים.

תוכניות מוצעות
המסע לאתיופיה – חוויה תרבותית אתיופית (הרצאה מומחשת)
הרצאה מומחשת אודות אתיופיה ויהודיה, קורות, תרבות, לשון ומנהגיהם, בשיתוף הקהל ובשילוב מוצגים מקוריים מאתיופיה, המחשות, מצגות, סרטונים וקטעים מוזיקליים (ניתן לשלב מופע רקדנים מלהקת אינסרה) .
מצחיק, מרגש, מאתגר ובעל מסר משמעותי. 

מוזיאון תרבות נייד (עשיר מאוד)
הכולל קירות למידה ותפאורה, פרטי תרבות חומרית, כלי נגינה, פינת קפה אתיופי אותנטי, פינת מאכלי עדה, בית אתיופי, בובות בגודל טבעי מייצגות תרבות.

סדנאות, הפעלות והפקות אירועים

אבני פלא
אבנים שנחצבו באפריקה והובאו כחומר גלם ליצירת מוצרי אבן שונים. הפלא באבנים אלו שרק לאחר עיבוד מתגלה היופי שבאבן שקודם לכן לא נראה לעין. בעזרת אבנים אלו אנו מעבירים לתלמידים סדנא שבמהלכה הילדים מקבלים הסבר על מחצב זה לאחר מכן כל תלמיד מקבל אבן, ומספר ניירות שיוף והחלקה, לאחר תדריך בטיחות והסבר לגבי אופן העיבוד הילדים יוצרים במו ידיהם צורת אבן לתליון בסיום מושחים את האבן בשמן מנגבים ותולים על צווארם.


צורות מחרוזים

בעזרת חרוזים וחוטים ניצור צורות שונות מאפיינות תרבות כגון: בית אתיופי, כלי נגינה אתיופי, שולחן אתיופי, או צורות בעלי חיים כדוגמת תנין, או צמידים עם שמות המשתתפים.

 
כלי נגינה צליל ומיתר
בתרבות האתיופית ישנם כמה כלי נגינה בסיסיים כדוגמת הכברו הוא התוף, מסנקו מעין כינור, קרר מעין גיטרה טרומבה מעין חצוצרה, וושינט הוא החליל באמצעות כלים אלו היו יהודי אתיופיה מגבירים את השמחה באירועים שונים ובמפגשי חברים. אנו ניצור את התכנסות המשתתפים סביב כלים אלו נסביר על הכלים השונים תוך הדגמה, כמו כן נסביר על סגנונות הריקוד הקיימים באתיופיה ולאחר מכן ניתן למשתתפים לחוות את החוויה על ידי התנסות בשימוש בכלים אלו.


הקמת בית אתיופי (גוג'ו)
המשתתפים בסדנא יקבלו חלקי גוג'ו מפורק ובסיוע חברי הקבוצה יצטרכו לבנות את הבית בשיתוף פעולה ובמהירות המרבית  לאחר מכן בתוך בית או מחוצה לו נספר סיפור עממי מסיפורי ביתא ישראל תוך הפנמת מוסר ההשכל העולה ממנו או לחלופין, יתוודעו התלמידים לסיפורה של עולה מאתיופיה, בדרכי העלייה וההשתלבות בחברה (סיפור אישי) כל זאת, באווירה מקורית לריח הקטורת ושתיית תה או קפה אתיופי.


יצירת רביעיות אתיופיה

רביעיות אתיופיה הוא משחק חינוכי שהוצא לאור בבית היוצר של אינסרה המשחק מלמד בדרך חווייתית על התרבות הבסיסית של יהודי אתיופיה. את המשחק הפכנו גם לסדנא בה כל תלמיד מקבל את החומרים הדרושים ועל ידי גזירות והדבקות המשתתף יוצר לעצמו משחק איכותי ומרשים (ניתן גם לדלג על שלב הגזירות). 
 


שעון אתיופיה

סדנא יצירתית בה כל משתתף מקבל חומרי גלם ויוצר על ידי הדרכה שעון בצורות שונות כגון: מסנקו ( כלי נגינה אתיופי) גוג'ו  (בית אתיופי) גן (כד המים) או מוסב (שולחן אתיופי) על שעון זה כל משתתף ידביק תמונת נוף טיפוסי באתיופיה.
ריקוד אתיופי ותנועה שבורה

המשתתפים ייחשפו למגוון סגנונות ריקוד באתיופיה כדוגמת האורומו וולייטה גורגה אסקיסטה טיגרי מינג'ר ושנקאלה. לאחר הסבר על הריקוד התנועה ופרטי הלבוש יתנסו המשתתפים בריקוד אחד או שניים או יותר שיוכל להמשך למעין מסיבה חווייתית תרבותית.

בובות מעוגיות
סדנת אוכל מתאימה לכל גיל בסדנא זו המשתתפים יקבלו בצקים בצבעים שונים ויצרו על ידי הנחיה בובות חומות ולבנות לאחר אפיית הבצקים יוכלו הילדים לטעום מעוגיות אלו ולהנות מטעם טוב של העוגיות פרי עמלם ומאחדות בין שני הפכים חום ולבן.

סופר סת"ם ומלאכתו
בסדנא זו המשתתפים יתוודעו למצע הכתיבה לסוגיו (קלף גויל דוכסוסטוס) עליו כותבים ספרי תורה תפילי מזוזות ומגילות ועליו כתבו יהודי אתיופיה את האורית כמו כן יחשפו המשתתפים לספר תורה עתיק בן כ500 שנה. לאחר הסבר על הדיו ומרכיביו וכלי הכתיבה בעבר כל משתתף יתנסה בכתיבה תמה על ידי קולמוס (נוצה או קנה).

בובות שבטים מתנפחות (כמו הסומו המתנפח)
חליפות מתנפחות של בובות המולבשות על שני יריבים המנסים להפר את שיווי המשקל של האחד כלפי השני. המנצח הוא היריב שהצליח להפיל את חברו (על מזרן בטיחות).

להקת אינסרה
להקת אינסרה מונה כ14 אומנים:  נגנים, רקדנים, זמרים וזמרות.
הלהקה מתמחה בהפקת מוסיקה, מחול ושירה אותנטית שמקורה באתיופיה, כדוגמת: גוג'ם, וולו, גונרה, טיגרי, אורומו, וולייטה, גורגה ועוד.
הלהקה מופיעה בהרכבים שונים ובלבוש מסורתי מגוון על פי דרישה. הרכב הכלים כולל מסנקו, קרר, בס קרר, וושינט, כברו וקלידים.
הלהקה מתמחה במופע, דרמה, קומדיה, פוקרה, חיקויים ועוד

בית ספר למוסיקה אתיופית
לימוד באופן פרטני ובקבוצות,  שימוש בכלי נגינה מסורתיים כדוגמת מסנקו, קרר וושינט וכברו , מחול בסגנונות מגוונים שמקורם באתיופיה ושירה מסורתית ומודרנית. השיעורים מועברים על ידי אמני אינסרה מגדולי האמנים האתיופים בארץ.

 
כרטיס ביקור-אינסרה - מרכז מורשת יהדות אתיופיה

טלפון סלולרי: 054-4997165
דוא"ל: insera7@gmail.com


שם נציג: מלי נייגסט
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008