יום ש' 18/05/2024 | 18:44
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>מוזיאון נחום גוטמן לאמנות


מחלקת החינוך של מוזיאון נחום גוטמן לאמנות פועלת מיום היווסדו ומדריכיה הינם בעלי הכשרה ורקע בתחומי החינוך והאמנות. המחלקה מפתחת מערכי הדרכה וסדנאות מעשיות הקשורים ליצירתו הרב-תחומית של נחום גוטמן ולתערוכות המתחלפות של המוזיאון המפגישות בין יצירתו של האמן לבין אמנות עכשוית.
תכני יצירתו של נחום גוטמן ומקומו המיוחד בתולדותיה של האמנות הישראלית מאפשרים לנו במוזיאון נחום גוטמן לאמנות להפגיש את הילדים לא רק עם עולם הציור, אלא גם עם שפת האיור, עם ימיה הראשונים של העיר תל אביב, עם כתיבה וספרות, עם פיסול ופסיפס, עם התרבות היהודית והתרבות הערבית, ולקיים דיאלוג בין-דורי המעלה שאלות אקטואליות ביחס לתרבות עכשווית.
אנו מאמינים כי מרחב המוזיאון, על השפע והעושר הגלומים בו, פותח למבקרים ובמיוחד לצעירים שבינהם  חלונות למידה רבים.


מערכי ההדרכה שלנו  במוזיאון נחום גוטמן לאמנות מבוססים על התבוננות חוויתית באמצעות שיחה, משחק, והתנסות מעשית. אנו מבקשים לעורר בתלמידים טווח רחב של תגובות, הכולל עניין, ביקורתיות, התרגשות והנאה.
מטרתנו היא לאפשר לתלמידים מפגש מרוכז וסבלני, שצומח מתוך מקום של קשב וסקרנות אמיתית. 

הדרכות במוזיאון נחום גוטמון לאמנות 
                  
הדרכה לילדי גן – כיתה ב' במוזיאון נחום גוטמן לאמנות 
ההדרכות לילדים בגילאי הגן והכיתות הנמוכות מועברות באופן חוויתי, מלוות בהתנסות באמנות מעשית, לבישת תחפושות, משחקים והפעלות שונות, המכניסים את הילדים לעולמו הציורי והתרבותי של נחום גוטמן. הילדים יכירו את המושגים: מוזיאון, מוזה והשראה, יבקרו בסטודיו של האמן ויתנסו בכלי עבודתו, ילמדו על ההבדל בין ציור לאיור ועל מושגים שונים משפת האמנות.

(משך ההדרכה: 75 דקות)
 

הדרכה לילדי כתה ג'- ו' במוזיאון נחום גוטמן לאמנות 
ההדרכות לתלמידי בית הספר היסודי מפגישות את הילדים עם הסגנונות והטכניקות ביצירתו האמנותית של נחום גוטמן ועם סיפור חייו המתועד בספריו וציוריו: הגעתו באנייה לנמל יפו, מגוריו בנווה צדק ומעברו לאחוזת בית, היא תל-אביב.
התלמידים יכירו מושגים כגון: מהותו של המוזיאון, האוצר ותפקידו, שימור מול פיתוח, המועברים בהנחיה חוויתית ומעשית המערבת את כל החושים.

(משך ההדרכה: 75 דקות)
 

הדרכה לתלמידי כתה ז' – ט' (חטיבת הביניים) במוזיאון נחום גוטמן לאמנות
בנוסף למגוון התכנים הקשורים לחייו וליצירתו של האמן הרב תחומי נחום גוטמן, נעסוק בהרחבה בתכנים הקשורים לשפת האמנות כגון: התבוננות ביצירות, העברת מסרים באמצעות טכניקות וסגנונות אמנותיים שונים, ביקורת אמנות.
נשלב בהדרכה התבוננות עצמאית של התלמידים וננחה תרגילי דיון בשאלות העוסקות באמנות מסורתית מול אמנות עכשווית בקשר שבין יצירתו של נחום גוטמן לבין יצירתם של אמנים בני זמננו, סוגיית מקור מול העתק ועוד
 (משך ההדרכה: 75 דקות)


הדרכה לתלמידי כתה י' – יב' במוזיאון נחום גוטמן לאמנות
מחלקת החינוך בנתה תכנית הדרכה מיוחדת לתלמידי תיכון, העוסקת במפגש הרב-תחומי עם יצירתו של גוטמן, וכוללת דיון רחב יותר על מקומו בתולדות האמנות הישראלית, סוגיות אוצרות מוזיאלית, ביקורת ופרשנות, יצירת מקור מול דימוי משועתק, שיח תרבותי ועוד.

(משך ההדרכה: 75 דקות)
 

קבוצות מיוחדות במוזיאון נחום גוטמן לאמנות 
ניתן להזמין הדרכות לקבוצות בעלות צרכים מיוחדים – קבוצות של איל"ן, אקי"ם, קבוצות של קשישים, או כל קבוצה ייחודית אחרת. ההדרכות יותאמו ספציפית לכל קבוצה, בהתאם לצרכיה.


 סדנאות יצירה לבחירה
 

סדנת איור וטקסט במוזיאן נחום גוטמן לאמנות 
מוזאון נחום גוטמן, בית ליצירתו של גדול המאיירים הישראליים בכל הזמנים, הוא המקום הטבעי ללמוד בו על איור ועל הקשר שבין תמונה לבין מילה. בסדנא זו ילמדו הילדים כיצד יוצרים ספר מאויר ויתנסו בכתיבת טקסט הבנוי על פי תבנית הסיפור הקצר: התחלה, תפנית וסיום. בנוסף, יתמודדו הילדים עם עקרונות תורת האיור: כיצד בונים דמות? כיצד יוצרים רקע? כיצד ניתן לשמור על המשכיות בציור וכיצד מרחיב ומבאר האיור את הטקסט הכתוב? בתום הסדנה יצרו התלמידים ספרון אישי, כתוב ומאויר.

משך הסדנא: 60 דקות
הסדנה מתאימה לתלמידי כתות ג'-ט'

סדנת פיסול בחימר במוזיאון נחום גוטמן לאמנות

בשנות השבעים לחייו, כשהוא כבר צייר נודע, נותח נחום גוטמן בעינו ומלאכת הציור קשתה עליו. חסר מנוח מחמת הבטלה שנכפתה עליו, ביקש לו האמן תחום יצירה אחר, וכמעט באקראי החל ליצור פסלונים קטנים בחומר, המבוססים על צורת כד. העונג ששאב ממלאכה זו גרם לו לחזור לנושאים בהם עסק שנים רבות קודם לכן בציוריו, וליצור אותם מחדש בתלת מימד. בסדנא נתחקה אחר הטכניקה המיוחדת של נחום גוטמן ונתנסה ביצירת פסל אישי.

משך הסדנא: 60 דקות
הסדנה מתאימה לילדי גן ועד מבוגרים

סדנת ת"א - עבר הווה במוזיאון נחום גוטמן לאמנות 
אמנותו ויצירתו של נחום גוטמן שזורים בראשיתה ובהתפתחותה של תל-אביב, העיר העברית הראשונה ומהווים מקור היסטורי לעברה. בסדנא זו ניצור יצירה המערבת טכניקת קולאז', ונשווה בין העיר תל-אביב כפי שנתפסה בעיני האמן לבין האופן בו היא נתפסת בימינו על ידי התלמידים.

משך הסדנא: 60 דקות
הסדנא מתאימה לתלמידי כיתות א'-ו'

סדנאות בהשראת התערוכות המתחלפות

מוזאון נחום גוטמן מציג תערוכות מתחלפות, המפגישות את  יצירתו של האמן עם יצירות של אמנות עכשווית. בנוסף למגוון הסדנאות העוסקות ביצירתו של נחום גוטמן, מציע המוזאון סדנאות מעשיות משתנות בהתאם לתערוכות המתחלפות המוצגות בו.

משך הסדנא: 60 דקות
הסדנא מתאימה לכל שכבות הגיל

סיורים מחוץ למוזיאון

סיורים מודרכים לילדים ונוער בשכונת נוה צדק

  •  "בלשים בזמן" - מצוידים ברמזים, חידות, דמיון ויצירות של נחום גוטמן, ינועו הילדים במנהרת הזמן אל ראשיתה של שכונת נוה צדק. מראות השכונה, סיפוריה המרתקים, והווי חיי היום-יום יתגלו לפניהם בדרך חווייתית, משחקית ופעילה, מומלץ!

    משך הסיור: 60 דקות
    הסיור מתאים לילדי גן –כיתות ו' וגם כפעילות הורים וילדים

  • שכונה ומגדל" – לשמר או להרוס? באוהאוס או סגנון אקלקטי של מזרח ומערב? אמנות רחוב או גלריות ומוזאונים? על שאלות אלו ואחרות ינסו לענות התלמידים במהלך הסיור בשכונת נוה צדק, ההולכת ומשתנה מדי יום. בסיור ייחשפו התלמידים לסיפורים ההיסטוריים שמאחורי הבתים, ולמאבקים על אופייה של השכונה בעבר ובהווה.

    משך הסיור: 60 דקות
    הסיור מתאים לתלמידי כיתות ז'-י"ב

תערוכות ניידות - נחום גוטמן בא להתארח

תערוכות ניידות: מחלקת החינוך פורצת את גבולות המוזיאון ויוצאת אל הקהילה, אל גני הילדים ואל בתי הספר. אנו מציעים שתי תערוכות ניידות, מעוצבות ומרשימות, המלוות בהדרכה ובפעילות חווייתית של מדריכים מצוות המוזיאון:     

         
                 
"נחום תקום"- תערוכה ניידת לגילאי
גן חובה- כתה א'.

מסע ציורי בחייו של נחום גוטמן. מדריכי המוזיאון יובילו וידריכו את הילדים בין כני הציור שעליהם ציורים (רפרודוקציות) של גוטמן המייצגים את מכלול יצירתו ותחנות עיקריות בחייו.
ההדרכה כוללת הפעלות, משחקים ויצירה.

*ניתן לקיים סדרה בת ששה מפגשים המשלבים שסדנאות מעשיות בגן וביקור מסכם במוזיאון

"ציור איור"- תערוכה ניידת לגילאי כתה א'- ו'
נקודות חן בחייו של נחום גוטמן. התערוכה בנויה מארבעה מסכים גדולים וצבעוניים המאירים פרקים ביצירתו ובחייו של האמן. ההדרכה כוללת הפעלות והמחשות מתוך מכלול יצירתו של גוטמן.  
                                           השתלמויות אנשי חינוך

יום השתלמות במוזיאון
מחלקת החינוך מזמינה אתכם, אנשי החינוך,  ליום השתלמות במוזיאון נחום גוטמן.
יום העיון יכיל מספר אפשרויות לבחירתכם:
• סיור מודרך בתערוכות המוזיאון.
• סיור מודרך בשכונת נווה צדק.
• סדנאות אמנות מעשית.
מחלקת החינוך תשמח להכין עבורכם יום השתלמות לפי תכנית בהתאמה אישית במגוון נושאים, כגון:

מסביב לעולם ב-45 דקות: העיר כמקור השראה לאמנים וליצירות אמנות
נעמוד על נוכחותה, התפתחותה והשפעתה של העיר על האמנות בתקופות שונות ונסקור את ההתייחסויות אליה ביצירות של אמנים בינלאומיים וישראליים.

משטריימל לטוריה: הולדת היהודי "החדש" באמנות הישראלית כביטוי לאידיאולוגיות העליות הראשונות. נסקור את התגבשותה של האמנות היהודית הלאומית בארץ-ישראל, תוך בחינת ההשפעות של האידיאולוגיה הציונית עליה – בבחינת יצירת דימוי של ה"יהודי חדש" מול דימוי ה"יהודי הישן, הגלותי".

חשיבה "ירוקה": נחום גוטמן ובני דורו
נעמוד על ביטויים של חשיבה "ירוקה" באמנות וביצירה בתקופתו של נחום גוטמן ובני דורו, טרם המצאת המושג "מחזור" וכיצד מתוך צנע ואילוצים נולדו המצאות ומתוך הגבלות פרצה יצירתיות, כדרך חיים.

חוויה במוזאון

מוזאון נחום גוטמן מציע פעילויות גיבוש כיתתיות, המשלבות לימוד חוויתי של שפת האמנות באמצעות שחקנים וצוות ההדרכה.

"יצאתי מהמסגרת, תכף אשוב.."

לסבתא מינצה, סבתו האהובה של נחום גוטמן, משעמם ונמאס לשבת כל היום, סתם כך, בתוך התמונה הישנה... היא רוצה לשנות אווירה, להחליף סגנון ולרענן את הצבעים...
סבתא מינצה והילדים יוצאים למסע בתערוכות המוזאון, לומדים על טכניקות וסגנונות באמנות, משחקים, יוצרים ונהנים!
משך הסיור: 90 דקות
הסיור מתאים לילדי גן – כיתות ג'

 
כרטיס ביקור-מוזיאון נחום גוטמן לאמנות

טלפון: 03-5161970
פקס: 03-5161981
דוא"ל: nahum@gutmanmuseum.co.il
כתובת: רח' שמעון רוקח 21, נווה צדק, תל- אביב
אתר: www.gutmanmuseum.co.il


שם נציג: מחלקת ההדרכה
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008