יום ש' 20/08/2022 | 1:34
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > יום העצמאות : הצעת החלוקה של ארץ ישראל המנדטורית
מאת: סמדר אפרת

הצעת החלוקה של
הסוכנות היהודית
עם התעצמות מאבקו של היישוב היהודי בארץ נגד המנדט הבריטי, החליטה ממשלת בריטניה להעביר את בעיית ארץ-ישראל להכרעת ארגון האומות המאוחדות, מתוך תקווה כמוסה כי האו"מ יפקיד את ארץ-ישראל מחדש בידי בריטניה. אולם, בעקבות התמיכה של ברית-המועצות, ארצות-הברית של אמריקה ומדינות נוספות בתביעות-היסוד של העם היהודי, החליטה מליאת העצרת של האו"מ במאי 1947 לשגר ועדת-חקירה מיוחדת מטעם הארגון הבינלאומי. הסוכנות היהודית הגישה לוועדה הצעה לחלוקת הארץ, מתוך הנחה שגם זו, כוועדות קודמות, תשקול בין היתר אפשרות של חלוקת הארץ בין הצדדים היריבים. ההצעה הושתתה על העיקרון של מקסימום שטח למדינה היהודית תוך מינימום בני-מיעוטים בה. בתכנית זו הוקצתה יפו כעיר-נמל למדינה הערבית, אך ללא פרוזדור מחבר אליה. כמו כן הוצע כי ירושלים תהיה נתונה בפיקוח בינלאומי ו ללא פרוזדור מחבר לים, אך למדינה היהודית תהיה גישה אליה ממזרח.
 החלטת העצרת הכללית של האו"ם 29 בנובמבר 1947
 הוועדה המיוחדת של האו"מ לענייני ארץ-ישראל (אונסקו"פ) הגישה את מסקנותיה (רוב ומיעוט) ב-31 באוגוסט 1947. יש הרואים ביום הגשת מסקנות הוועדה להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם את התאריך בו יש לפתוח את  אירועי יום העצמאות  למדינה שבדרך:הצעת הרוב זכתה ב-33 קולות בהצבעה שנערכה בעצרת הכללית של האו"מ ב-29 בנובמבר. 13 מדינות הצביעו נגדה ועשר נמנעו. סיאם, שהייתה חברה באו"מ, נעדרה מן ההצבעה. מפת ההתפלגות של המדינות שנטלו חלק בהצבעה זו מלמדת, כי תוצאות ההצבעה, שבעקבותיה קמה מדינת ישראל, נקבעו הודות לצירוף מיוחד במינו של נסיבות היסטוריות: היה זה אחד המקרים הנדירים בהם הצביעו יחד שתי מדינות-העל העולמיות – ברית-המועצות וארה"ב. שנית, ההצבעה על ארץ-ישראל נערכה בתקופת ראשיתו של תהליך ההשתחררות של עמי אסיה ואפריקה מעול הקולוניאליזם; לפיכך, רבות ממדינות אסיה ואפריקה, שיחסן כיום כלפי מדינת ישראל עוין, טרם היו חברות בארגון האומות המאוחדות.
 נציגי הסוכנות היהודית הצהירו כי הם רואים בצער את התכנית לחלוקת הארץ, אך נענים לה למען השכנת השלום. נציגי הערבים הצהירו על התנגדותם להחלטה ואף הזהירו כי התנגדות זו עלולה להיות אלימה. ממשלת בריטניה, שנתאכזבה קשות מן העמדה המשותפת של רוסיה וארה"ב נגדה, הודיעה כי לא תתנגד לביצוע התכנית, אך היא עצמה לא תנקוט צעדים מעשיים כלשהם להגשמתה. עבור זמן-מה הודיעה ממשלת בריטניה, כי תסיים את שלטונה בארץ-ישראל ב-15 במאי 1948.
 החלטת האו"מ אישרה, כאמור, את הצעת הרוב בוועדה המיוחדת, תוך תיקונים טריטוריאליים קטנים, וקבעה שכעבור עשר שנים ייערך דיון מחודש בדבר היחסים בין שתי המדינות וגורלה של ירושלים. בריטניה חויבה לפנות עד פברואר 1948 את אחד הנמלים שבשטח המדינה היהודית העתידה. כמו כן נקבע, כי על בריטניה לפנות את כל כוחותיה המזוינים ולסיים את המנדט עד 1 באוגוסט 1948. שתי המדינות העצמאיות והמשטר המיוחד בירושלים יתחילו את קיומן תוך חודשיים אחרי סיום המנדט.
 הידיעה על הצבעת העצרת נתקבלה בארץ בהתפרצויות שמחה של המוני יהודים, שיצאו במחולות בחוצות הערים והיישובים. אולם למחרת היום, עם התנקשות הדמים הראשונה,
התברר בעליל כי לא-די בהחלטת הגויים על הקמת מדינה יהודית. היה ברור, כי הקמת המדינה תלויה בראש וראשונה בהקרבה ובעקשנות של היישוב היהודי בארץ ושל העם היהודי בתפוצות.

מתוך אתר מאמרים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008