יום ד' 27/01/2021 | 21:19
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > מערכי שיעור

 מה זה מערך שיעור?

כתלמידים אנחנו זוכרים את המורה נכנס/ת לכיתה ופשוט מתחיל/ה לדבר. לא ידענו (ולמען האמת גם לא ממש עניין אותנו) כמה  התכונן המורה לשיעור. היום אנחנו יודעים שמורה מכין מערך שיעור לפני שהוא בא ללמד. מערך שיעור זהו דף בו מורה רושם מה הוא הולך לעשות בשיעור וכיצד הוא הולך להעביר את החומר. המערך צריך לכלול את הזמן המוערך של השיעור (כולל זמן לבעיות משמעת וכד'), מה החומר הנלמד, אילו שאלות התלמידים ישאלו על ידי המורה, אלו דיונים יוצגו בשיעור, באלו חומרי עזר המורה מתכונן להשתמש  וכל מהלך השיעור מתחילתו ועד שלב הסיכום. מערך השיעור כולל גם את המסרים החינוכיים והלימודיים שהתלמידים אמורים לרכוש בעזרת השיעור.    

יתרונות המורה הוותיק

עם השנים מורים צוברים באמתחתם מערכי שיעור מוכנים ובכך הופכים את עבודתם לקלה יותר ויותר. אם מורה חדש צריך לפני כל שיעור לשבת ולהכין מערך שיעור מורה וותיק שולף את מערך השיעור שהכין בעבר וכבר הוא מוכן לשיעור. אך פריווילגיה זו של מורים ותיקים היא די נחלת העבר. ברור שכמו בכל מקצוע הוותק מקל על ההתמודדויות בעבודה וכך זה גם בחינוך אך ההתקדמות הטכנולוגית דורשת מהמורים להתאים את עצמם לשיטות הלימוד החדשות. מורה שבעבר היה יושב ומקריא סיכומים של החומר היום כבר נדרש להכין מצגות, סרטונים או להשתמש בטכנולוגיה בדרכים אחרות. לא כי הוא צריך את זה אלא כי התלמידים צרכים את זה. זה מה שמדבר אליהם.

פורטל חדר מורים

אומנם הטכנולוגיה ייצרה עבור המורים הוותיקים בעיה שהם צרכים לחדש את מערכי השיעור שלהם אך במקביל הטכנולוגיה גם פתרה את הבעיה. או לפחות מאוד הקלה אותה. היום ניתן למצוא מערכי שיעור ופעילויות לתלמידים כמעט בכל נושא. בפורטל האינטרנט חדר מורים יש מאגר עצום של פעילויות, רעיונות ומערכי שיעור כמעט בכל תחום (ניתן לראות כאן) . בפורטל חדר מורים גם רשימה ענקית של נותני שירות למערכת החינוך . מרצים, מפעילים, מעצבים, יועצים ומגוון אין סופי של תחומים להעשרה של החומר הנלמד. מורים אשר רוצים להכין שיעור מיוחד לקראת איזה חג, או להפך יום זיכרון, להכרות עם דמות חשובה כל שהיא או על נושא ערכי או סביבתי יוכל למצוא בפורטל חדר מורים מערכים ופעיליות מוכנים הכוללים חומר להעברה, סרטונים לצפייה, מצגות, משחקים וכל דרך לימוד אפשרית.

בוני מערכים מקצועיים
מלבד מאגרי המידע שניתן למצוא בפורטל חדר מורים. פורטל חדר מורים עצמו מפנה אתכם לנותני שירות מקצועים בתחום. ברינפופ למשל מעבירים חומרים לימודיים דרך סרטי אנימציה, ממשק מציעים כל מיני מערכים מתוקשבים,  מורים אשר מתקשים במעבר לעולם הטכנולוגי יוכלו להעזר באדיולוג וכן הלאה. גם מורים צעירים וגם מורים וותיקים נעזרים יותר ויותר במערכי שיעור מהאינטרנט. כמובן שגם הדרך הישנה עדיין שימושית מאוד והיא שיתוף מערכי שיעור בין המורים. דבר זה נעשה גם דך הלוחות החכמים שתופסים מואד תאוצה בבתי הספר כיום. כל מורה מוצא לעצמו את הדרכים שלו לבנות או להשיג מערכי שיעור. העיקר שהתלמידים בסופו של דבר ילמדו משהו...

נכתב על ידי דניאל לוי

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008