יום ה' 22/02/2024 | 11:51
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > סיורים לימודיים

 

שבירת שיגרה במסגרת הלימודית על ידי סיורים לימודיים

תלמידים אשר מגיעים לבית הספר יום יום ויושבים בכיתה מול מורים שמתחלפים בכל שעה ומנסים להקנות להם ידע בתחום התמקצעותם ישמחו מאוד לבוא לבית הספר ולשמוע שיוצאים לסיור לימודי. סיורים לימודיים מתקבלים לרוב באהדה רבה על ידי התלמידים "רק לא לשבת כל היום על הכסא בכיתה" תשמעו אותם אומרים ובצדק. שבירת השיגרה חשובה לא רק באותם ימים של הסיורים  הלימודיים אלא לכל שנת הלימודים כולה. כשתלמידים יוצאים אל סיוריים לימודיים אזי גם בימים שאחרי הסיורים הלימודיים נראה שהתלמידים מקבלים חשק חדש לחזר אל ספסל הלימודים. סיורים לימודיים בבתי הספר מרעננים את הכיתה כולה. לא רק את התלמידים אלא גם את המורים. לחשוב שרק התלמידים נמצאים בשחיקה במהלך שנת הלימודים והמורים לא זו נאייביות לשמה. המורים אשר עומדים יום יום מול כיתה ומתמודדים עם בעיות משמעת ותלמידים בעיתיים ותוך כדי מנסים להעביר את החומר אשר לשמו הם באו לכיתה מתיש ומעייף לא פחות מלשבת ולהקשיב כתלמיד. סיורים לימודיים נותנים הפוגה גם למורים ומאפשרים להם לנוח ולצבור כוחות להמשך.   

לימודים בצורה חוויתית

סיורים לימודיים הם דרך נפלאה להעביר חומר לימודי בצורה שונה מאשר במסגרת הכיתתית הרגילה. סיורים לימודיים מעבירים חומר בצורה חוויתית בה התלמידים רואים בעיניהם את הדברים ומתחברים לחומרים הלימודיים בצורה מעשית ומעניינת. סיורים לימודיים לתלמידים לעיתים רבות גם כוללים פעילות לימודית מהנה ועל ידי למידה אקטיבית החומרים הלימודיים נקלטים בצורה טובה יותר אשר בקבלת החומר באופן פסיבי על ידי למידה בכיתה. הסיורים הלימודיים עוסקים בנושאים מגוונים מאוד ומרבית המקצועות הנילמדים בכיתה (מלבד מתמטיקה וכדו') יוכלו להתמך גם על ידי סיורים לימודיים. תוכלו למשל לבקר במרכז המבקרים של בנק ישראל לסיור לימודי בנושא כלכלה נכונה, סיורים לימודיים בנושאי טבע וסביבה, סיורים לימודיים בנושאי מיחזור וקיימות, סיורים לימודיים בנושאי ארץ ישראל וסיורים לימודיים בנושאי יהדות. בארץ קיימות מדרשות רבות אשר מציעות סיוריים לימודיים באתרי מורשת ובמקומות נוספים. סיורים לימודיים במוזיאונים של המחתרות או סיוריים לימודיים במורשת קרב ארץ ישראלית ועוד. במהלך השנה ניתן לשלב מספר סיורים לימודיים בנושאים השונים ובכך לגוון את שנת הלימודים ולהוסיף לה עניין וצבע    

גיבוש תלמידים

אנחנו קוראים לכך סיוריים לימודיים אך בפי התלמידים זה יכונה יותר טיול אולי טיול לימודי אבל טיול. יוצאים ממסגרת בית הספר, עולים על הסעות לטיולים, פותחים חטיפים וממתקים ויש לנו טיול חד יומי של ממש. אם כן אז מלבד שמדובר בסיור לימודי לתלמידים ישנם גם את הייתרונות של טיול לתלמידים. אחד הייתרונות של טיול בית ספרי מלבד עצם הלמידה הוא הפן החברתי. טיול לרוב גורם לגיבוש כיתתי בעצם היציאה ביחד כקבוצה, ועם הפעילות הלימודית ושיתוף הפעולה בין התלמידים במהלך הפעילות הלימודית מתחזק גם הגיבוש בין התלמידים.

לסיכום

סיוריים לימודיים מסיעיים גם לתלמידים וגם למורים בשבירת השיגרה מהמסגרת הלימודית הקלאסית, מעניקים את האפשרות ללמוד מגוון נושאים בצורה חוויתית מעניינת ומהנה וכן תורמים גם בפן החברתי לגיבוש בכיתה.  

מאת : דניאל לוי

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008