יום ב' 30/03/2020 | 23:37
 
 
 
 
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>מחנה מעפילים עתלית

המקום הטוב ביותר ללמוד על תקומת עם ישראל בעת החדשה הוא מחנה המעפילים עתלית.
האתר מחיה באמצעות מבנים משוקמים ומשוחזרים, באמצעות סרט, מאגר מידע ממוחשב וכניסה לדגם של אוניית מעפילים את מפעל ה"העפלה" האדיר.
ה"העפלה" התרחשה בין השנים 1934 ל 1948 כתוצאה מהגבלה בריטית של מכסות העלייה לארץ מחד ומעליית התנועה הנאצית לשלטון בגרמניה והתפרצות גל אנטישמיות כלל עולמי מאידך. יהודים שלא קיבלו אישורי עליה – "סרטיפיקטים" ואשר היו מעוניינים לעלות לארץ ישראל נאלצו למצוא דרכים בלתי לגאליות לעלות.
המעפילים הגיעו בעיקר באמצעות אוניות, אך גם בדרכי היבשה ואף בטיסה לארץ. סה"כ העפילו בסביבות 130 אלף מעפילים במפעל אדיר זה.

מחנה המעפילים עתלית מנציח ומספר את סיפורן של אוניות המעפילים השונות,  את דרכי העפלה המגוונות, את פעילי העפלה חברי התנועות השונות ומעל לכל את סיפור הגבורה של המעפילים עצמם. המעפילים, אשר רובם היו ניצולי שואה, חברו לתנועה הבריחה וה"העפלה" ההמונית שאין דוגמתה בתולדות העמים. השתתפותם ב"העפלה" הייתה אבן דרך בשיקומם האישי ובתקומה הלאומית של העם בארצו.
באתר נערכים סיורים העוסקים בהעפלה ובערכים אשר היא מייצגת. ערכים כגון אחווה, ערבות הדדית, שיקום מתוך משבר מומחשים לילדים ולנוער באמצעות סיורים ופעילויות מגוונות. הילדים הנוגעים בעבר, יוצאים עם תחושת העצמה אישית וחשים חלק משרשרת הדורות למען העתיד.

דוגמא לפעילויות באתר:

משחק העפלה:
פעילות ערב המתאימה לכיתות ד'-ו' במסגרתה התלמידים יוצאים לסיור אקטיבי לאורך חוף הים ומדמים עצמם למעפילים שזה עתה נחתו ומנסים להתחמק מ"הבריטים". בהמשך הם "נתפסים", "נעצרים" במחנה ובסוף "משתחררים" לאחר פריצת הפלמ"ח. ניתן לסיים את הפעילות בטקס הכולל כתובת אש (תלוי מזג אויר), שירת התקווה וכדו'.נהייה מעפילים:
פעילות יום או ערב המתאימה לכיתות א'-ד'. סיור אקטיבי באתר הכולל קטעי דרמה, התנסות במורס, הפגנה ברוח התקופה ועוד. הסיור עוקב אחר חוויותיהם של ילדים מעפילים בעזרת ספרים ויומנים שכתבו.
פריצת הפלמ"ח למחנה: פעילות אחה"צ ערב המתאימה לילדים מכיתות ו' ומעלה. במסגרת הפעילות עורכים סיור על רכס הכורכר הצפוני למחנה, ככיתת פלמ"ח המתכוננת לפריצה למחנה. אוספים מידע, מתמודדים עם דילמות, מתכננים את הפריצה ולבסוף "פורצים" למחנה.


האתר מתאים במיוחד כהכנה או סיכום של מסע לפולין.

סיורים בתיאום מראש בלבד.
שעות פתיחה: ימים א'-ה' 9:00-17:00 יום ו' 9:00-13:00
ניתן לערוך סיורים ופעילויות מעבר לשעות פתיחת האתר בתיאום מראש.

 

 
כרטיס ביקור-מחנה מעפילים עתלית

טלפון: 04-9842913, 04-9841980
פקס: 04-9842814
דוא"ל: hadracha@shimur.org.il
כתובת: מחלף עתלית


שם נציג: חגית
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008