יום ג' 07/07/2020 | 21:12
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>מוזאון מכבי ע"ש פייר גילדסגיים


מוזיאון מכבי
שבכפר המכביה מציג את הציונות דרך הספורט היהודי והמכביות מאז ועד היום בארץ ובתפוצות.
בין השאר, פריטים היסטוריים מרחבי התפוצות ותצוגה מרהיבה של מולטימדיה המתארת את תולדות המכביות.

התצוגה משתרעת על פני שלוש קומות:
קומת קרקע – מצעד המכביות
                      מייסדי התנועה
                      מועדוני מכבי הראשונים

ההיסטוריה של מכבי מתחילתה. מכבי הוא ארגון ספורט עולמי ציוני שבמשך השנים הפך לארגון חינוכי. הוא מבוסס על קהילות ולא על בתי כנסת כמו תנועות אחרות.

בכניסה של המוזיאון ניתן לראות תמונות מתקופת כל המכביות ועד עכשיו.

מקס נורדאו –נורדאו היה רופא במקצועו. המונח " יהדות השרירים" הנו פרי עטו של מקס נורדאו שהיה ציוני דגול ויד ימינו של הרצל.
נורדאו רצה להפריך את התיאור המסולף על היהודים כפחדנים וחלשים ולהראות שלאורך חייהם היהודים הפגינו אומץ לב בלתי רגיל.

קריאתו " יהדות השרירים" באה בקונגרס הציוני השני ב- 1898. בנאום שנשא בקונגרס זה דיבר על הצורך להפיח רוח חדשה ביהדות בדרך הגופנית והמסורת. במיוחד שם נורדאו את הדגש על החינוך הגופני של הדור הצעיר כדי לתקן את מצבם הגופני של המוני היהודים. הוא סבר שרק על ידי רגש חזק על הצד הפיזי יהיה ניתן להקים מחדש את המכרז המדיני. הוד דיבר על שינוי הדימוי העצמי של היהודים כפתרון לניוון העם. וזו היתה התשובה של הציונות והכמיהה לכוח, הדר ופעילות גופנית.

התוצאה המעשית של הנאום של נורדאו בקונגרס הציוני השני: הקמת עשרות מועדוני ספורט ברחבי אירופה.


פייר גילדסגיים- יושב ראש מכבי, נשיא מכבי. הוריו שלחו אותו ואת אחיו ללמוד בגמנסיה לפני מלחמת העולם הראשונה. הוא נעשה מליונר בלונדון והקים קרן שהמוזיאון נבנה מכספיה.

מדוע השם מכבי?  בשנת 1921 בקרלס באד התאספו נציגים של כל המועדונים לועידה והקימו תנועה עולמית בשם מכבי.
הם בחרו בשם זה מכיוון שמכבי טיהר את בית המקדש והם דיברו על נפש בריאה בגוף בריא.

דרום אמריקה: בשנת 1936-1939 הגירה לכוון מדינות דרום אמריקה. הם אלו שקלטו את ההגירה של מלחמת העולם השניה. מכבי בנו מועדונים לתפארת, הם הקימו  אצטדיון  במקסיקו, גני ילדים ובתי ספר. הם הקימו קיבוצים בכל הארץ ובאו והתיישבו כאן.

קומה ראשונה – מועדון הכח וינה
                          מכבי אירופה
הכוח וינה – אחד המועדונים המפוארים באירופה. היה בו את כל ענפי הספורט והם זכו במדליות רבות באולימפיאדות.

הם הכינו ספר שבו רשמו את כל חברי מכבי בהכוח וינה, אבל באותה תקופה היטלר נכנס לאוסטריה ולכן הם שלחו את הספר ארצה למשמרת.  השחייניות האוסטריות לא הסכימו להשתתף באולימפידה  מכיוון שהיו יהודיות ואז השהו אותם לשנתיים. אחת השחייניות עלתה ארצה  ולפני כשנה פנתה שגרירות אוסטריה למוזיאון וביקשה לערוך מסיבה לספורטאית ולהתנצל בפניה.

מיקי הירשל ייצג את אוסטריה 78 פעמים בתחרויות בינלאומיות בהאבקות במשקל כבד וזכה ב - 127 אליפויות בינלאומיות.
הוא סרב להשתתף באולימפיאדת ברלין כמו אחרים מהכוח וינה 1936. בפברואר 1932, באליפות אירופה בוינה, הוא הביס את לודוויג גרהינג הגרמני, שהגן על תואר האליפות.
בשנת 1934 מיקי עלה ארצה. בשנת 1938 קצין אס.אס. בשם סלווינג צלצל להוריו של הירשל שגרו בוינה וייעץ להם לעזוב מייד וסידר להם את הניירת הדרושה. מילותיו האחרונות להורים של הירשל היו כי הוא עשה זאת מתוך כבוד גדול ליריב ספורטיבי. הירשל הצטרף ל"הגנה" ונפצע בעת שירותו בחיל האוויר המלכותי במדבר המערבי בשנת 1942. בשנת 1947, נסע לאוסטרליה והפך לחבר כבוד פעיל ב"הכוח סידני".
הוא נשא את דגל המכביה בטקס הפתיחה של המכביה ה- 9.

קומה שנייה - חדר יזכור
                     המכביות בתערוכה ובתצוגת מולטימדיה מרהיבה
היסטוריה של המכביות
מפת הספורטאים: בשנת 1932 היו 390 ספורטאים ועד המכביה ה-17 הגיעו 50,000 איש. החלה המכביה הראשונה בתל-אביב למרות שהעיר הייתה קטנה. ב 1935 המכבייה השנייה היתה בחשש היטלר והיו משלחות שלמות שלא חזרו לאירופה כמו התזמורת הבולגרית. במכביות הראשונות עדיין לא היה מקום לארח את הספורטאים וראש העיר דיזינגוף פנה לאזרחי ת"א וביקש שיארחו את הספורטאים בבתיהם. המכבייה השלישית אחר קום המדינה היתה הראשונה שהתקיימה במדינת ישראל. במכביה השלישית נבנה אצטדיון רמת-גן וכ 50,000 צופים באו לחזות בטקס הפתיחה. מאז הפך מפעל זה למפעל העם היהודי ולא רק מכבי.

ביקורים
הביקורים במוזיאון ללא תשלום

משך הביקור כשעתיים וכולל סיור מודרך במוזיאון ע"י מדריכים מוסמכים והפעלה באמצעות משחק מאתגר וסימולציה המותאמת לגיל התלמידים.

הפעילות מיועדת לכיתות: ג' – י"ב (קבוצות עד 50 ילדים)

יש נגישות לנכים.

תגיות : מוזיאון נייד , תערוכה ניידת , תערוכה ניידת לבתי ספר , תערוכה ניידת בנושא ספורט , סדנאות בנושא מנהיגות , סדנאות בנושא ספורט , מוזיאון מכבי ע"ש פייר גולדסגיים , טריוויה , מוזיאון מכבי ושעשעון קליקוט , פעילות חוויתית בבתי הספר, מוזיאון מכבי והמכביה ה- 20 , 

 
כרטיס ביקור-מוזאון מכבי ע"ש פייר גילדסגיים

טלפון: 03-6715727
פקס: 03-5748452
דוא"ל: keren@maccabi.org
כתובת: כפר המכביה רמת גן


שם נציג: קרן כורש
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008