יום א' 09/08/2020 | 22:37
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>מוזיאון ה"הגנה"
משרד הביטחון יחידת המוזיאונים – מוזיאון ה"הגנה"


מוזיאון ה"הגנה"  שוכן  בשדרות רוטשילד, בבית שנבנה בתל-אביב בשנת 1923, ביתו של אליהו גולומב - מייסד ארגון ה"הגנה" ומצביאו הבלתי מוכתר. גולומב נולד ברוסיה, עלה ארצה בגיל 16 בשנת 1908, והצטרף לתלמידי המחזור הראשון של גימנסיה "הרצליה". עם תחילתו של שלטון המנדט הבריטי, לנוכח צרכי הביטחון החדשים של היישוב העברי, יזמו אליהו וחברו הקרוב דוב הוז הקמתו של כוח מגן עצמאי וחשאי - ארגון ה"הגנה" – שהיה לזרוע המגן של היישוב. מאז הקדיש גולומב את חייו לנושאי ביטחון. ביתו שימש כמטה חשאי של ה"הגנה" ובו התקבלו החלטות חשובות בנושאי הגנה וביטחון, התיישבות והעפלה. גולומב נפטר ביוני 1945 ולא זכה לראות את ארגונו הופך לצבא הגנה לישראל במהלך מלחמת העצמאות.

לאחר  קום המדינה החליטו חברי ה"הגנה" להפוך את ביתו של גולומב למוזיאון, שבו יוצג סיפורו של הארגון. המוזיאון כולל את חזית הבית המקורי ושני חדרים, ששומרו כפי שהיו, בהם נפגשו הפיקוד העליון של ה"הגנה" ומנהיגי היישוב, ובהם התנהלו דיונים והתקבלו החלטות גורליות לקיומו של היישוב העברי בארץ.  בנוסף כולל המוזיאון שלוש קומות של תצוגה חדשנית ובה סרטים ומוצגים הממחישים את סיפור הקמתו של היישוב העברי בשנות המנדט הבריטי, ואת ההגנה על קיומו של יישוב זה.


המוזיאון מציג את סיפורו של כוח המגן היישוב העברי – מהקמת ארגוני "בר-גיורא" ו"השומר" בימי העלייה השנייה, הקמת ארגון ה"הגנה" בשנת 1920, וההתמודדות עם גלי המאורעות בשנים תר"ף-תרפ"א (1920-1921) ותרפ"ט (1929). בהמשך מוצגים תקופת "חומה ומגדל" והתמודדותו של היישוב עם אירועי המרד הערבי ("מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט" 1936-1939), ההתנדבות לצבא הבריטי, לנוטרות והקמת הפלמ"ח בימי מלחמת העולם השנייה; מפעלי הרכש והתע"ש, ההעפלה והמאבק נגד שלטונות המנדט עד להכרזת האו"ם על חלוקת הארץ בכ"ט בנובמבר 1947, ופרוץ מלחמת העצמאות.

הביקור במוזיאון מסתיים במיצג אור-קולי המציג את הלחימה של כוחות ה"הגנה" במלחמת העצמאות עד להכרזה על הקמת המדינה, בה' באייר תש"ח, והקמתו של צה"ל באחד ביוני 1948.
המוזיאון פתוח בימים א-ה בין השעות 0800-1600.
הדרכה לקבוצות, הפעלות ופעילות העשרה נוספת בסביבת המוזיאון יש להזמין מראש בטלפון.
מחיר הכניסה למוזיאון (כולל הדרכה  לקבוצות):15 ₪ למבוגר; 10  ₪ לנוער, סטודנטים וגמלאים. מלווה הקבוצה פטור מתשלום.
האתר נגיש בחלקו לנכים.

 
כרטיס ביקור-מוזיאון ה"הגנה"

טלפון: 03-5608624
פקס: 03-5666131
דוא"ל: hagana_museum@mod.gov.il
כתובת: שדרות רוטשילד 23 תל-אביב


שם נציג: משרד המוזיאון
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008