יום ג' 29/09/2020 | 22:54
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>מכון דוידסון לחינוך מדעי
תכניות מדעיות לכיתות

מכון דוידסון לחינוך מדעי הינו הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע. הוא ממוקם בתוך הקמפוס של מכון ויצמן למדע ברחובות.
מכון דוידסון הנו מוסד ציבורי ללא כוונת רווח, הפועל לטיפוח החינוך המדעי - טכנולוגי בישראל. התכניות המגוונות של המכון עוסקות בהרחבת והעשרת הידע המדעי של תלמידים, בפיתוח מקצועי של מורים ובקירוב הציבור הרחב לנושאי המדע השונים.
במכון דוידסון ניתן להשתתף במגוון השתלמויות למורים, תכניות מדעיות לכיתות, בתכניות העשרה לתלמידים מצטיינים ולתלמידים המתעניינים במדע, לבקר בגן המדע, להאזין להרצאות בנושאים מדעיים מחזית המדע ולעסוק בעוד מספר רב של תכניות מדעיות מרתקות למורים, תלמידים וקהל הרחב.

"תכניות מדעיות לכיתות" הינה מסגרת ייחודית המשלבת התפתחות מקצועית של מורים עם העשרת תלמידיהם. התכנית מתקיימת במכון דוידסון לחינוך מדעי ליד מכון ויצמן למדע ברחובות, ומציעה ימי מדע לכיתות ד'  ועד י"ב.
'תכניות מדעיות לכיתות'
כוללת מגוון פעילויות מדעיות המאפשרות למורים ולתלמידים כאחד להתנסות באופן אישי בעשייה מדעית ברמה מתקדמת. אנו מעודדים את מעורבות המורים למדעים ומזמינים אותם להשתתף בתכנון הפעילות לתלמידיהם. פעילויות ההעשרה העומדות בחזית המדע יבוצעו על ידי תלמידי מחקר או מדענים ממכון ויצמן. בפעילויות העוסקות בנושאים מתכנית הלימודים במדעים, יכולים המורים עצמם להשתלב, לאחר הכשרה מתאימה, בהדרכת תלמידי כיתותיהם במעבדות מכון דוידסון
צוות התכנית כולל מומחים בעלי ידע וניסיון במדעים ובהוראת המדעים ותלמידי מחקר לתואר שני או שלישי במכון ויצמן למדע. הצוות עובד בשיתוף פעולה עם המחלקות המדעיות במכון ויצמן, עם המחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן, עם מרכזי המורים הארציים למדעים בחינוך העל יסודי ועם המפמ"רים למדעים. צוות התכנית גם דואג להכנת הציוד הנדרש, ולהגשת עזרה למורים ולתלמידים בזמן הפעילות.

התכנית  כוללת מגוון  פעילויות העשרה והעמקה כגון: 
 סדנאות מדעיות
 עריכת ניסויים מתקדמים בהנחיית המורים, או בהנחיית תלמידי מחקר
 הרצאות מדעיות הניתנות על ידי חוקרים ממכון ויצמן, או אנשי מכון דוידסון  
   לחינוך מדעי
 ביקור במעבדות מכון ויצמן
 ביקור במוזיאון בית ויצמן
משך יום מדע  הוא בין 3 - 6 שעות.
קיימות גם תכניות דו-יומיות  ותכניות  תלת-יומיות.
מיקום הפעילות
ניתן לקיים הפעילויות במכון דוידסון לחינוך מדעי שבמכון ויצמן למדע ברחובות, או בבתי הספר עצמם (באמצעות 'המדענוע').

א. הפעילויות  במכון דוידסון לחינוך מדעי

הפעילויות המדעיות במכון ויצמן למדע מתקיימות במעבדות מכון דוידסון ומכון ויצמן, ובמוזיאון גן המדע על שם קלור. ניתן לשלב בפעילות גם סיור מודרך במוזיאון בית ויצמן (מעונו הרשמי של נשיא המדינה הראשון) לערוך תצפית על "שדה המראות" של מגדל השמש.

ב. פעילויות מדעיות בבתי הספר באמצעות המדענוע
בתי הספר יסודיים בחטיבות הביניים המרוחקים ממכון דוידסון, שאינם יכולים להגיע לפעילות במכון, יכולים להשתתף בפעילויות המדעיות בשטח בתי הספר באמצעות המדענוע. המדענוע הוא רכב המצויד במוצגים מדעיים ובעזרי הוראה שונים, המופעל  על-ידי סגל ההוראה של מכון דוידסון וע"י תלמידי מחקר במכון ויצמן למדע, והמגיע ישירות עד לכיתותיכם!
המדענוע הינו פרויקט משותף של מכון דוידסון לחינוך מדעי וחברת אפלייד מטיריאלס ישראל, השותפה בהפעלת  המדענוע בבתי ספר בעלי מדד טיפוח גבוה, על פי דרוג אגף שח"ר במשרד החינוך.

ניתן לתאם תכנית מיוחדת לפי בקשת בית הספר.

מורי המדעים בבית הספר מוזמנים לתאם את הפעילות ולהתאימה לגודל הקבוצה, לגיל התלמידים ולמטרות הלימודיות.

לפעילויות לחטיבות ביניים ולבתי ספר יסודיים (כולל פעילות המדענוע):
גב' חיה איציקוביץ,  טל: 08-9343959  Haya.Itsikovich@weizmann.ac.il

פעילויות לחטיבה העליונה: גב' לילי קינן, טל: 08-9346431 lily.kenan@weizmann.ac.il
גן המדע ע"ש קלור הוא מוזיאון מדע ייחודי הפועל תחת כיפת השמיים בלב מכון ויצמן למדע ברחובות. הגן הוקם בשנת 1998 במטרה לקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים למדע, ולהדגים תופעות טבע בדרך חוויית ומרתקת.
מאז 2008 פועל גן המדע כחלק ממכון דוידסון לחינוך מדעי.
המוזיאון מאפשר לילדים ומדענים גם יחד (כל אחד בדרכו שלו) ליהנות ממחוויה מדעית בין עצי הגן.המוצגים והמתקנים השונים מאפשרים למבקרים ללמוד עקרונות מדעיים ותופעות טבע תוך כדי משחק והתנסות בגוף ראשון .
הצגת המוצגים בשטח פתוח מאפשרת להמחיש עקרונות מדעיים וטכנולוגים שונים באמצעות מתקנים ומכשירים אמיתיים - ולא באמצעות דגמים.
הגן נחלק למתחמים באמצעות רשת של שבילים ו"רחובות" היקפיים.

במתחם אנרגיית השמש לדוגמא, מוצגים מתקנים רבים: תנור שמש המבוסס על מראה קעורה גדולה אשר מחזירה ומרכזת את קרני האור, מזרקה סולרית אשר משמשת להפקת אנרגיה מהשמש ומתזי מים אשר יוצרים קשת בלי ענן.

במתחם החלל תוכלו למצוא את ה"טרמפו-לונה", המדמה את תנאי הכבידה על הירח.
המשתמשים במתקן זה חשים האפקטיבי משקל  שאינו עולה על שישית ממשקלם הרגיל על פני כדור הארץ. בנוסף יש מתחמי תנועה, מוסיקה, מתחם ילדים ועוד.
בגן גם חדר תערוכות מתחלפות
 
האקו-ספירה:
האקו-ספירה היא מתחם חינוכי חדש שהוקם בגן המדע  - בו יכולים המבקרים להכיר תופעות טבע בסביבה ולחקור את יחסי הגומלין המתקיימים במערכות אקולוגיות. מטרת האקו-ספירה היא להגביר את המודעות לנושאים סביבתיים ולעודד את המבקרים לחפש פתרונות לבעיות אקולוגיות אקטואליות.
לכיתות אנו מציעים מספר אפשרויות מרתקות לביקור בגן המדע:

1. סיור מודרך בגן
סיור מעמיק בין מתקני הגן בקבוצות של 25 תלמידים, המשלב הדרכה צמודה וכן פעילות עצמאית של התלמידים. על-פי בקשה, ניתן להתמקד בתחום מדעי מסוים במהלך הסיור.
שעתיים מפתיעות שאף-פעם אי אפשר לדעת מראש מה יקרה בהן…
 
2. סיורי נושא בגן
ניתן להזמין סיור המתמקד בתחום ספציפי מתוך התחומים בהם עוסקים מתקני הגן.
בין הסיורים השנה:
- "גלים, מוסיקה וצלילים", לכיתות ד' - ח'.
-  "אנרגיה וגלגוליה", לכיתות ה' - ט'.
- "אנרגיית השמש ואופטיקה", בפיתוח, לכיתות ד' -ט'.

3. פעילות בנושא מדעי נבחר 
חוויה מרתקת בת 3 שעות המעניקה לתלמידים הצצה לתופעות טבע יומיומיות מזווית קצת שונה. התוכנית כוללת הדגמות ולפעמים ניסויים קצרים, סיור בין מתקני הגן הקשורים בנושא הפעילות ופעילות עצמאית.

 

 

 בגן המדע מתקימות גם השתלמויות מורים  בנושא "גן המדע ככלי הוראתי בלימודי מדע,טכנולוגיה ומתמטיקה" ההשתלמות מיועדת למורי מדע וטכנולוגיה בחט"ב, מורי פיזיקה, מורי מוט"ב, מורי מתמטיקה בחט"ב. מטרת ההשתלמות הנה הכרת גן המדע ככלי הוראתי המשלב את לימוד המדע, הטכנולוגיה והמתמטיקה בתוכניות הלימוד הפורמליות. היקף ההשתלמות: 28 שעות. מספר המקומות מוגבל.

ניתן לשלב ביקור בגן יחד עם פעילות נושאית אשר מאפשרת לתלמידים הצצה אל תופעות טבע יומיומיות מזווית קצת שונה. התוכנית כוללת הדגמות וניסויים קצרים, סיור בין מתקני הגן הקשורים בנושא הפעילות ופעילות עצמאית.

לקהל הרחב:
הגן פתוח לקבוצות מאורגנות (בתאום מראש) ולקהל הרחב (אין צורך בתאום), ומתאים לילדים מגיל 5. בחגים ובחופשות מתקיימות בגן פעילויות מיוחדות.
קיימת גם האפשרות לפעילות משותפת של הורים וילדים (במסיבת סיום למשל) במגוון נושאים: "אי של יציבות", "חושים", "מגלים את הגן" וכו'.

יד חיים ויצמן

מכון דוידסון לחינוך מדעי

 
כרטיס ביקור-מכון דוידסון לחינוך מדעי

טלפון: 08-9378455
דוא"ל: hativab@weizmann.ac.il
אתר: davidson.weizmann.ac.il/


שם נציג: שירה
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008