יום ג' 07/07/2020 | 18:02
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם

עין יעל                               

בנחל רפאים בירושלים, בחיק הטבע שוכן מוזיאון פעיל עין יעל. טרסות קדומות, מעיין, בוסתנים מתקנים חקלאיים, רחוב רומי משוחזר ובו חנויות ובתי מלאכה וגני צומח באווירת שיר השירים, מתגלים בפינות קסומות באתר.
השרידים הארכיאולוגיים של עין יעל: הווילה הרומית, בתי המרחץ והפסיפסים המרשימים, מתעוררים לחיים באמצעות מגוון סדנאות ופעילויות לשחזור מלאכות וחקלאות קדומה.
בין המלאכות המוצגות במוזיאון עין יעל : אריגה, קדרות, יצור נייר, פסיפס, ציור פרסקו, הפקת שמנים מבושמים, בנייה בבוץ, קליעה, בניית כלי נגינה ועוד. בעונות החקלאיות מופעלים המתקנים החקלאיים: בית בד ליצור שמן,  גת ליצור תירוש וגורן לדיש חיטה.
העבודה בסדנאות מאפשרת התנסות אישית בתהליך ייצורם של כלים, חפצים ומזון ששימשו את האדם מקדמת דנן ועד היום.


מוזיאון פעיל עין יעל הוא אתר יוצא דופן בנוף העירוני בשילוב שהוא יוצר בין היציאה אל הטבע למפגש עם אורח החיים הקדום בארץ ישראל. האתר מבקש להעניק לילדים את החוויה שהעלימו החיים המודרניים – הקשר בין האדם לאדמה וכל זאת באמצעות התנסות אישית וחוויה חושית בלתי אמצעית. פעילות בעין יעל כוללת סיור ושתי סדנאות לבחירה.

מגוון הסדנאות במוזיאון עין יעל  :

יוצאים מהכליםסדנת קרמיקה: היכרות עם החומר- אדמת החוואר והפיכתה לחומר שימושי לאדם. סיור בסדנה היכרות עם התנורים השונים, בריכות השיקוע ועם שיטות בנייה בבוץ. בסדנה התנסות בשלבי תהליך הפקת החומר (חימר): כריית החוואר בהר, סינון בבריכות השיקוע ולבסוף יצירת כלים בטכניקות שונות. עבודה על האובניים, הכנת חותמות, נרות שמן ועוד. הפעילות בסדנה מובנת בהתאם לנושא הביקור.

סדנת פרסקו:
נבקר בווילה הרומית ובבית המרחץ. נתרשם מהפסיפסים ומשרידי ציורי הפרסקו שנשמרו על הקירות במשך 2000 שנה! בסדנה נלמד את טכניקת הכנת הפרסקו, ונתנסה בעצמנו בציור על טיח לח באמצעות פיגמנטים, מינרלים וצבעים טבעיים.

סדנת כלי נגינה:
בסדנה זו יכירו המשתתפים כלי נגינה קדומים מתוך עדויות בכתובים ומשרידים ארכיאולוגיים שונים ויתנסו בעצמם בהכנת כלי נגינה מחומרים טבעיים. 

(ישנה אפשרות להוסיף פעילות קצב חווייתית במעגל מתופפים).

היכנסו לקצב סדנת אריגה:
נבקר בפינת החי ונכיר סוגי צמר שונים. נתוודע לתהליך עיבוד הצמר:  סירוק הצמר, טווייתו בפֶּלֶך והתנסות במלאכת האריגה בנוּלי מסגרת.

סדנת פסיפס:
נבקר בווילה הרומית, נתבונן בפסיפסים ונלמד על האנשים שחיו במקום לפני כ-2000 שנה. בסדנה נתנסה בטכניקת ייצור הפסיפס החל מעיבוד האבן, דרך חיתוך אבני הפסיפס וסיתותן, תכנון ושיבוץ האבנים על גבי מצע המלט, ועד ליצירת הפסיפס שלם. נוכל להכין פסיפס אישי או קבוצתי.

סדנת נייר:
נכיר את הצמחים השונים – הפפירוס, הכותנה, הקַש והתוּת– שמהם הפיקו ניירות. נלמד על חשיבות הנייר והכתב. בסדנה נתנסה בתהליך הכנת נייר מצמחים שונים ומניירות ממוחזרים, תוך הדגשת חשיבות המִחזור לשמירה על איכות הסביבה.

סדנת בנייה בבוץ:
נסייר בעין יעל ונפגוש סוגי בתים שונים מחומרים שונים. נעמוד על ההבדלים בין סוגי הבתים, ועל חסרונותיו ויִתרונותיו של כל אחד, נתנסה בשיטות בנייה שונות: הכנת לבֵנים מבוץ, בנייה יבשה, סיתות באבן והובלת אבנים מהמחצבה.

סדנת קליעת סלים:
קן לציפור בין העצים... האדם למד מהחיה את הכנת הסל. נתבונן בקנים של ציפורים ובסוגי סלים  נתנסה בטכניקות קליעה שונות בחומרים שונים: נצרים, סנסינים וכפות תמרים לקליעת סלים ולהכנת מחצלות.

קצה חוטאורח חיים בריא:
תזונה נכונה:
סיור מודרך בגן שיר השירים והיכרות עם עצי הפרי: הרימון, האגוז, התאנה, הגפן והזית. בהתאם לעונה היכרות עם אחד עצי הפרי והמתקנים החקלאיים ולימוד על האיכותיות של הפרי ושימושיו הבריאים לאדם.

ספורט: השתתפות בסדנת חץ וקשת. המשתתפים ילמדו על אומנויות לחימה עתיקות במהלך התנסות מעשית בקליעה למטרה.

איכות סביבה:
מגוון פעילויות:
1. הצגה "סוד המשקפיים הירוקים" החייזרית נוגי נוחתת בחדרו של אור. היא לא יכולה לעזוב לפני שתמצא את משקפיה הירוקים. ***סדנת אומן

2. סדנת דבורים ודבש התבוננות בכוורת שקופה, הסבר על מערכת היחסים בין האדם לדבורה וטעימות דבש. ***סדנת אומן

3. סיור ירוק ברחוב הרומי בליווי שחקן. איך הסתדרו בלי שקיות פלסטיק במכולת הקדומה ובמה כן השתמשו? על החיים הירוקים של אנשי העבר. ***סדנת אומן

4. סדנת שימוש נוסף הכנת תיקים, ארנקים, מוביילים, חיות, תכשיטים ועוד ממגוון חומרים ממוחזרים.

חגים בעין יעל:
חנוכה: הזית  ותעשיית השמן 
נערוך היכרות עם עץ הזית ומאפייניו, נבקר בבית הבד הקדום ונכיר את מגוון המתקנים בבית הבד המציגים שיטות קדומות להפקת שמן . נתנסה בשלבי הכנת השמן (מַסיק, כתיש, סחיטה) ובשימושים המסורתיים בשמן זית:    
בושם- ייצור בשמים על בסיס שמן זית.                                           
בישול- אפיית פיתות מתובלות בשמן זית וצמחי תבלין.                       
מאור- הכנת נרות חרס מקרמיקה.

ט"ו בשבט:
צמחי תבלין                                                                               
נסייר באתר ונערוך היכרות עם הצומח הטבעי והתרבותי שבמקום, נתנסה בסדנאות האתר העוסקות בשימושי צומח: צמחי תבלין, בושם ומאכל, הכנת צבעים מאדמה וצמחים ובישולי שדה.
פסח: יוצאים ממצרים                                                                           
פעילות מיוחדת סביב אורח החיים של בני ישראל במצרים: בנייה בחומר ולבנים, ייצור נייר פפירוס ואפיית מצות.

                                                    שבועות:
מהחיטה ללחם
    
היכרות עם נציגי משפחת הדגניים, החיטה והשעורה, והשוואת תכונותיהן. הכרת המתקנים, הכלים, כלי המדידה, המידות ושלבי ההכנה והתנסות בכל שלבי הכנת הלחם.

מהחלב לגבינה          
ביקור בפינת החי, התנסות בחליבת עיזים, הכנת גבינה וחמאה.

עלייה לרגל               
פעילות חווייתית בה מתכוננים במגוון סדנאות האתר למסע העלייה לרגל, הכולל מפגש עם עולה רגל אשר ייספר את סיפור עלייתו ויזמן את הילדים לתהלוכת עלייה לרגל בשיר ובמחול.

קיץ: "במו רגלינו"- נסייר באתר  ונערוך היכרות עם הגפן, תכונותיה ומאפייניה. נתנסה בכל שלבי הכנת התירוש: בציר ענבים, דריכה בגת והכנת התירוש.

פגישה מקראית - קבלת ספר תורה:

סיור מומחז בשיר השירים פעילות הורים וילדים: מפגש מרתק מצחיק ומחכים עם החכם באדם - שלמה המלך! בבוסתן שיר השירים, בין עצי הפרי, בית הבד, היקב, תעלות ההשקיה המעין ושאר פינות החמד שבגן. נפגוש במלך ובשלל הדמויות המשתתפות בסיפוריו - תרנגול הבר,אשמדאי, הנמלה, מלכת שבא ועוד. הוד מעלתו יחוד לנו חידות וימציא פתרונות  יכיר לנו את רזי הגן וסודות האדמה וילמד אותנו איך לכתוב שירים באהבה!  ***סדנת אומן

סופר סת"ם נפגוש את סופר סת"ם ונשמע ממנו על מלאכתו. נתנסה בכתיבה בקולמוס ונגלה מהו הקלף בסדנת הנייר. ***סדנת אומן

שעת סיפור שעת סיפור מספורי התורה ע"י שחקן בשילוב הפעלת הקהל, משחקי תיאטרון ופנטומימה. ***סדנת אומן

נח, היונה ועלה של זית חשיבותו של עץ הזית לנח, ליונה ולעם ישראל. נחפש את ענפי העץ ואת הזיתים ונתנסה בהכנת שמן בבית הבד (לאחר חג סוכות). נשתתף באחת הסדנאות: הכנת נרות שמן בסדנת הקרמיקה או הכנת שקיות ריח בסדנת הבשמים או הכנת מטבל שמן זית בסדנת הפיתות.

אברהם ושרה נלמד מאברהם הכנסת אורחים מהי ונצטרף אל שרה באוהל להכנות לסעודה. נסייר בפינת החי ונכיר את החיות המקראיות, נלמד להכין חמאה וגבינה בסדנת הכנת הגבינה. או נסייר בגורן ונלמד על החיטה. נלוש ונכין פיתות על הסאג' במדורה. (בתקופת חג שבועות).

בחירתה של רבקה נרד אל המעיין ונלמד על השקיית השדות. נסייר בין הטרסות נלמד על חקלאות קדומה ונפגוש ברבקה היוצאת וכדה על שכמה. בעזרת רבקה נכין כדים בסדנת הקרמיקה על אובניים ובטכניקות שונות.

יעקב ולבן מה עשה יעקב בכדי לזכות בידה של רחל?
נסייר בפינת החי ונצא לרעות את הצאן נחלוב את העיזים בסדנת הכנת גבינה. נלמד להכין גבינה וחמאה או נשתתף בסדנת כלי נגינה מקראיים ונכין חלילים מחומרים טבעיים ששימשו רועי צאן. (סדנת הגבינה - בתקופת חג השבועות).

עלות השתתפות :
600 ₪  לקבוצה עד 20 משתתפים. כל משתתף נוסף עלות של 30 ₪.
***סדנת אומן בעלות נוספת.
במוזיאון יש מבצעים לאורך כל השנה שווה בדיקה!

לתיאום פעילויות, סיורים מודרכים ופעילויות הורים וילדים במוזיאון  נא ליצור קשר
אינה שיינצביט-שבתאי

חפשו אותנו גם בפייסבוק!

 
כרטיס ביקור-עין יעל

טלפון: 02-6451866
פקס: 02-6451866
דוא"ל: office@einyael.co.il
כתובת: ת.ד. 48169 ירושלים
אתר: www.einyael.co.il


שם נציג: אינה שיינצביט-שבתאי
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008