יום ב' 06/07/2020 | 1:20
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>מוזיאון חומה ומגדל חניתה

  
   
מוזיאון חומה ומגדל חניתה הינו אתר מראשית התיישבות המציג  את מבצע העלייה הנועז לחניתה במסגרת יישובי "חומה ומגדל", מבצע שהחל במרץ 1938 על ידי קבוצת הכיבוש של ה"הגנה", שנעזרה במתנדבים רבים מהישוב .

עלייתה של חניתה על הקרקע, במקום מרוחק ומבודד לגמרי, בלב אזור עוין ובעיצומם של "המאורעות", עוררה רושם עז ביישוב היהודי והפכה לסמל לאומי להתיישבות החדשה בארץ ישראל. עלייתה נעשתה כדי לקבוע עובדות שיחרצו את עתידו המדיני של השטח המיושב.

תחילה הוקמה חניתה במקום זמני, למרגלות ההר. כעבור כחודש עבר המחנה לבית האבן שבראש ההר, מקום שנזכר בתלמוד כ"חנותא עיליתא" ישוב יהודי קדום מתקופת בית שני. בסוף 1938 החליפו את "פלוגת הכיבוש" של "ההגנה" חברי גרעין "שמרון" שיסדו את הקבוץ.

מוזיאון חומה ומגדל שוכן בבית אבן שימש מעון ראשון לכובשיה ולחלוציה בעת העלייה.  במוזיאון תצוגה של צילומים מקוריים, מסמכים, קטעי יומנים, מכתבים, כלי נשק כלי עבודה וסרטים המשלבים קטעי ארכיון מקוריים. כל אלו מתארים את מאורעות התקופה וסיפור העלייה לקרקע. 


 

חלק אחר של מוזיאון חומה ומגדל מציג את הממצאים הארכיאולוגים הרבים שהתגלו בחניתה ובסביבתה. כלי צור מהתקופה הכלקוליתית, כתובת כנענית קדומה, מטבעות רומיים, אבן משקוף מתקופת המשנה והתלמוד, מערות קבורה מסוף תקופת הברונזה התיכונה וכן קברים וכלים מהתקופה הביזנטית. בשנות ה- 40 נחשפו בחצר בית האבן שרידי כנסיה מהמאה ה 5- 6 לספירה. במוזיאון מוצג דגם הכנסייה ולצידו הפסיפסים היפים של רצפת הכנסייה ובה משובצות כתובות-הקדשה ביוונית, לצד שרידי פסיפס המעוטרים בציורי חיות. בחלק המרכזי של הכנסייה נחשף קטע פסיפס בדוגמת "רוזטה" גיאומטרית מורכבת  ומרהיבה, ששוחזרה,  ומופיעה כיום כחלק מסמל היישוב.הדרכה במוזיאון חומה ומגדל לגילאי בית ספר

סיור לימודי וחוויתי העוסק בראשית ההתיישבות בגליל המערבי. תוך כדי סיור במוזיאון מגלים התלמידים את סיפור עלייתה הייחודי של חניתה, קניית האדמות, ארגון העלייה, שיטת "חומה ומגדל" והתמודדות היום יומית  של המתיישבים הראשונים באזור.

במהלך הסיור התלמידים מגלים וחוקרים את החפצים, התמונות והדגמים שדרכם יתוודעו לפרק זה בהיסטוריה התיישבותית. הסיור משלב פעילות חווייתית מגוונת המעודדת יצירה ומעוררות חשיבה.


 סיור תיאטרלי –מפגש חוויתי עם הדמויות המרכזיות בסיפור העלייה לחניתה שיספרו את סיפור הקמתה של חניתה מההתלבטות על רכישת האדמה, ההכנות לעלייה לקרקע, העלייה והלילה הראשון, סוגיית ההגנה על היישוב החדש והאתגרים של המתיישבים בשנים הראשונות
(לקבוצות של כ- 40 ת')


תשלום: 15 ₪ לתלמיד
משך הסיור: כשעה וחצי

סיורים בשבילי הקבוץ

• "משעול השומרים" ושביל "גן עדן"  - סיור המתחיל בתוך חורש הים תיכוני לאורך צלע ההר הצופה אל הגבול עם לבנון. ממשיך באגדות על עצים וצמחים ייחודים ומערות הקבורה העתיקות ומסתיים בתצפית מרהיבה אל הגליל המערבי והים.

תשלום: 15 ₪ לתלמיד
משך הסיור: כשעה וחצי
 

 
כרטיס ביקור-מוזיאון חומה ומגדל חניתה

טלפון: 04-9859677
פקס: 04-9806373
דוא"ל: museum@hanita.co.il
כתובת: קבוץ חניתה, גליל מערבי 22885
אתר: www.hanita.co.il


שם נציג: משרד
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008