יום ש' 30/05/2020 | 3:06
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>כפית של זהב

 כפית של זהב – מבית היוצר של עמותת "כנפיים"

"לא נולדתי עם כפית זהב...",
כך מתחילה ומסתיימת ההצגה, "נולדתי עם כפית של פלסטיק כזאת, רגילה, לבנה...". ההצגה "כפית של זהב" עוסקת בעולם החלומות הבלתי אפשרי של אנשים עם פיגור שכלי, העלילה מתרחשת במפעל לאריזת סכו"ם חד פעמי לארוחות במטוס, העובדים אמורים לארוז כל הזמן את הסכו"ם החד פעמי עם המפית לשקית
(כן, כמו זאת שאתם מקבלים במטוס!)

הם חולמים לאן הסכו"ם יגיע ואת מי ישרת, אבל יותר מכל, הם חולמים על עצמם, על מה היו רוצים לעשות, לראות, לחוות.
     
ההצגה היא מסע לתוך החלומות שלהם, יש מי שחולמת להתחתן ואפילו בלי בעל, יש מי שחולם להיות נהג מונית, אחר חולם להיות רקדן, ובעיקר, כולם חולמים שיתייחסו אליהם כאל בני אדם מן המניין ולא ידחו אותם בחברה. הבנות, כולן, עומדות על הבמה וחולמות שגברים יפסיקו לנצל אותן. מעל כולם, עומד מנהל המפעל שלא מרשה להם לחלום, "זה מפריע לעבודה", צריך להספיק ולעמוד בזמנים...

ההצגה היא קובץ של סיפורים אמיתיים, מרגשים, של האנשים שעל הבמה. שירה גפן, בכישרון רב אספה את הסיפורים הפרטיים וערכה אותם למחזה מרגש. על הבימוי אחראית רינה פדוה.
בהצגה משחקים מעל ל-20 שחקנים כולם בעלי פיגור שכלי שמגיעים בכל יום שלישי וחמישי לחזרות. קל להזדהות איתם, קל עוד יותר להתאהב בהם.

ההצגה הועלתה בפסטיבלים נחשבים בעולם, וקצרה שבחים רבים. בארץ, ההצגה עולה בתיאטרון צוותא אחת לחודש, ובהיכלי תרבות שונים על פי הזמנה.
החל מהשנה, במסגרת סל תרבות, יזכו תלמידי כיתות ט'-יב' לצפות בהצגה המצוינת ולהיות שגרירים מגיל צעיר לקבלת השונה ולשינוי הסטיגמה כלפיו.

 

"כנפיים"
(עמותה רשומה) נוסדה בשנת 2004, במטרה להקים מרכז אומנויות ייחודי, ראשון מסוגו, שישמש מקום עבודה בשכר (מפעל מוגן) לאמנים בעלי צרכים מיוחדים.
העמותה הוקמה על ידי רינה פדוה ודלית שרון אומניות בעלות ניסיון עשיר בתחומן, ובעבודה עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים.
אנו מאמינים כי לאדם מוגבל, כמו לכל אדם, זכות לממש את כישרונותיו ולעבוד בעבודה מאתגרת, מספקת, מהנה ומתאימה ליכולותיו, אשר תעניק הזדמנות להפוך את כישרונו למקצוע מכובד, מעצים ומפתח אישית, רגשית וחברתית.

מתוך טוקבקים:
זוהר:
ראיתי את ההצגה
   
השחקנים מרגשים מאוד מאוד. הצגה ברמה. איזה עבודה נפלאה נעשתה מאחורי הקלעים של כל השותפים להצגה הזאת.  הנתינה שלכם מעוררת קנאה. כי אני יודע כמה אתם מקבלים ממנה.


רועעעעיי26/1/10
ראינו את ההצגה בבית הספר! הצגה מדהימממהההה ומרגששתתת!

מאיה, תל אביב 27/1/10
הצגה מדהימה ראינו כמה פעמים בצוותא. שחקנים מדהימים.

מתוך העיתונות:
כתבה של איתי מאוטנר – אנרג'י מעריב
גם כמה ימים אחרי שתצפו בהצגה "כפית של זהב" היא תישאר תקועה לכם בגרון. תסרב לעזוב ולתת לכם לחזור להתנהל בחיים הרגילים שלכם. כי יש בה, בהצגה הזאת, משהו שלא יכול להשאיר אתכם אדישים. משהו מאוד בסיסי המאתגר את הצורה שבה אנו תופסים את עצמנו ואת האחר.

רגע, בואו נלך קצת אחורה. "כפית של זהב" נהגתה, נכתבה ומבוצעת על ידי כ- 20 שחקנים הסובלים מפיגור שכלי. לפני שאתם מעקמים את האף או ממלאים את לבכם רחמים, חכו שנייה עם התגובה האוטומטית. ההצגה מגוללת את שאיפות החיים שלהם, החלומות הגנוזים, הבקשות שהם מספרים רק לעצמם. סביבת ההצגה, היא גם סביבת העבודה שלהם – פועלים במפעל פשוט שבו הם אורזים סכו"ם חד-פעמי בשקיות פלסטיק. אחד אחרי השני הם נותנים את ה"נאמברים" שלהם, מתקשים, מגמגמים, שוכחים טקסט, מחייכים, נבוכים, אמיתיים, מקסימים, אנושיים. החלומות, כמה מפתיע, דומים לחלומות שלנו. הרצון שיראו אותנו, שישימו לב, שיקבלו, שלא ילעגו, שלא ינצלו.

לפחות עבורי, הצפייה בהצגה דומה לשהייה בלונה פארק של רגשות. כמעט כולן קיימות שם, צצות לכל אורכה. אך בעיקר אני חושב, ההצגה בוחנת את הדרך שבה אנו מסתכלים על האחר, על השונה, על המוגבל. מערכת השיפוט הפנימית שלנו עובדת שעות נוספות במהלך ההצגה, עד שהיא מעייפת את עצמה ופורשת. שם, באותו הרגע, מתרחש לו הזיקוק המושלם: הרגע שבו אתה יכול להביט על האחר בצורה שווה, ישירה ואמיתית. רגע מזוקק, מקסים ומרגש. רגע שבשבילו, אני חושב, המציאו את האמנות

ערוץ כנפיים ביוטיוב  
   
פייסבוק

אתר כנפיים 

 
כרטיס ביקור-כפית של זהב

טלפון סלולרי: 052-8739262
דוא"ל: kenafayim@gmail.com
כתובת: רחוב ישראל מסלנט 27, תל אביב
אתר: www.kenafayim.org.il


שם נציג: ליזט צימרמן
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008