יום ה' 02/07/2020 | 9:31
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
דף הבית > תוצאות חיפוש מפרסמים > עמוד מפרסם
>בית העיר תל אביב

  
בית העיר
- בניין העירייה הישן, ששופץ על ידי
עיריית תל אביב יפו בשנת 2009 לרגל חגיגות המאה לעיר, הינו חלק ממתחם ביאליק, מרכז לתרבות עברית וישראלית, שמוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת תרבות עולמית. בית העיר תל אביב  שופץ מתוך כוונה להכיל יחד את הישן והחדש ולשקף את הוויתה הייחודית של העיר, הנעה על הציר שבין שימור לחידוש.
באוצרתה ובניהולה של איילת ביתן שלונסקי, מציע בית העיר תל אביב למבקריו, תצוגות המלמדות על ההיסטוריה של תל אביב- יפו, תערוכות מתחלפות של מיטב היוצרים והאמנים הפועלים היום בארץ ובעולם, ביקור בלשכתו המשוחזרת של ראש העירייה הראשון – מאיר דיזנגוף, ולשכה ייצוגית של ראש העירייה המכהן, רון חולדאי, בה הוא מארח ראשי מדינות וערים שגרירים ואנשי רוח.

סיורים מודרכים בבית העיר תל אביב .

מחלקת החינוך וההדרכה של בית העיר תל אביב  מציעה מגוון עשיר של סיורים מודרכים ופעילויות מגוונות המותאמות לקבוצות גיל שונות, החל מגן חובה ועד לבית הספר התיכון.

בית העיר - מרכז להכרת העיר תל אביב-יפו - האלבום המשפחתי של העיר: בית חי של תערוכות היסטוריות ומידע אודות העיר. כל שכבת גיל תעסוק בסיור, בחלק מן התחומים הבאים: תולדותיה של העיר העברית הראשונה, רעיון הקמתה והתפתחותה של העיר תל אביב, הקשר בין ספרו של בנימין זאב הרצל: "אלט-נוילנד" לבניין העיר העברית הראשונה וחשיבותם של השימור והשחזור בעיר. כל זאת יעשה דרך סיור בתערוכות ההיסטוריות המתחלפות בבית וביקור בתצוגת הקבע ובחדרו המשוחזר של ראש העירייה הראשון- מאיר דיזנגוף

בית העיר תל אביב - הלשכה הייצוגית של ראש העיר תל אביב-יפו - בית בו מארח ראש  העיר ראשי מדינות וערים,  שגרירים, אנשי רוח ותקשורת. בסיור, יוזמנו התלמידים, לעסוק בסוגיות, בעיות ופעילויות שונות המעסיקות את ראש העיר כיום. התמודדות עם סוגיות אורבאניות, עם בעיות חברתיות ועם פעילויות יום יומיות, בעיר עכשויות ומרכזית כתל אביב.

בית העיר תל אביב - במה לתרבות אורבנית עכשווית - במה לאמנים, יוצרים ואנשי רוח מהארץ ומהעולם: תערוכות, מופעים, כנסים ועוד. בסיור, יוזמנו התלמידים להכיר את יצירותיהם המגוונות של אומנים, יוצרים ואנשי רוח עכשויים מהארץ והעולם. השנה החל מחודש דצמבר מתעתד בית העיר להשיק פרויקט אופנה בן לאומי שיעסוק בעולמות תוכן רחבים הקשורים לעולם האופנה.

הפרויקט, שימשך כשנה, יציע ראיה רחבה ומיקפה על תרבות האופנה, עכשווית, מקומית ובן לאומית. הפרוייקט ישלב  אמנים רב תחומיים, מעצבים, צלמים, יוצרי סרטים, אמני מיצג ומוסיקאים בעלי רוח חדשנית ומקורית, שיחשפו את יצירותיהם ודרכי עבודתם לקהל הרחב ויפגיש בין יוצרים מקומיים ובן לאומיים בסדנאות ימי עיון ושיח.

דרך פרויקט זה מבקש בית העיר תל אביב  להאיר את האספקטים היצירתיים, העצמאים, הקונספטואליים והכלכליים של תהליכי עיצוב וייצור אופנה, ולדון בחשיבותה של האופנה בהבניית זהות תרבותית.

להלן פירוט הסיורים לגנים ובתי הספר היסודיים:

סיור מודרך לגילאי גן עד א' בבית העיר תל אביב
מסע בזמן אל בכוריה של העיר העברית הראשונה

"...כבר נכרות גינות בחצרות ורחוב הרצל כבר נראה כרחוב.
נצטרפו אליו התחלות קטנות של רחובות נוספים. הנה עם פרק זמן זה
מתחיל סיפורי..."  ( נחום גוטמן) 
                           
ננעל נעלינו ונצא למסע הכרות עם בכוריה של העיר העברית הראשונה. מי היתה האדריכלית הראשונה של העיר, מי הם יזהר חיינקו ואהרון דנין? מי הוא מאיר דיזינגוף? ומדוע חשוב הפנס הראשון, לתושבי תל אביב? בסיור, נלמד מה פירוש המילים: אלט-נוי-לנד, נברר מה נחוץ להקמת עיר ואף נבנה עיר משלנו כמו כן נשוחח על חשיבות השימור והשחזור. דרך משחק "חפצים של פעם" ו"ראש עיר ליום אחד", תתגלה לפנינו תל אביב כפי שלא ראינו אותה עד כה. עולם מלא דמיון ומשחק יפתח לפנינו מיד עם כנסיתנו לאחד מבתיה היפים והייחודים של העיר העברית הראשונה.
משך ההדרכה: כשעה ורבע. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד הכולל סיור בבית ובתערוכות המתחלפות.

סיור מודרך כיתות ב' עד ד' בבית העיר תל אביב
התחלות קטנות ומעשים גדולים.

"...מקומו צריך להיות בקרבת יפו...בה יגורו עברים במאה אחוזים, בה ידברו עברית בה ישמרו על הטהרה והניקיון...וכמו שהעיר ניו יורק מסמנת את השער הראשי לכניסה לאמריקה, כך עלינו לשכלל את עירנו, והיא תהיה  בזמן מן הזמנים לניו יורק הארץ-ישראלית..."(עקיבא אריה וייס)
הגרלת המגרשים היא רגע מכונן בבנייתה של העיר העברית הראשונה, הקמת חזון מתוך חולות. כיצד התפתחה העיר הזו? מה בין תל אביב לערים אחרות? ומי קובע את שמות הרחובות ומדוע?
במסגרת תוכנית הלימודים: "אני ועירי", נעסוק עם כיתות ב' - ד', במגוון נושאים המתייחסים לאדם וסביבתו, חברתו ותרבותו. דרך משחק "ועדת שמות" ו"מפות מספרות" נלמד מהו מקומו של היחיד בעירו וכיצד בכוחו להשפיע.

משך ההדרכה: כשעה ורבע. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד הכולל סיור בבית ובתערוכות המתחלפות.

סיור מודרך לשכבת כיתות ה' עד ו' בבית העיר תל אביב 
"...ברחובותיה הרחבים-הישרים של תל – אביב, מפעם ההווה. אין כאן צל מעצבן של העבר, רק דופק חיי ההווה..."
(פליקס סלטן)
סיפור שהפך למציאות.
במשך אלפיים שנה ליוו את העם היהודי סיפורים על שיבה למולדת, מסיפורי האבות ועד לספרו של הרצל :"אלט-נוילנד". הסיפורים הללו עיצבו רעיון אוטופי מלא עוצמה ורגש. עם הקמת העיר העברית הראשונה והגשמתו של החלום האגדי, נוצרו סיפורים חדשים, סיפורי היום יום של העיר ותושביה. דרך סיפרה של לאה גולדברג "ידידי מרחוב ארנון", נבחן מהו מקור השראה לסיפור, ומה קורה במפגש בין סופר לסביבתו. דרך סיפורה של דבורה עומר, נכיר איש קטן שהפך לחוזה המדינה-בנימין זאב הרצל- נתהה כיצד התנהג הרצל בתור ילד? על מה חשב? מה שאל? ובעיקר על מה חלם? ולבסוף נגלה מהו כוחו של סיפור והאם מתוך חלום יכולה לצמוח מציאות?
משך ההדרכה: כשעה ורבע. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד הכולל סיור בבית ובתערוכות המתחלפות.

שכבת כיתות גן עד ו' יכולים לבחור כתוספת לסיור את אחת מן הסדנאות הבאות:

סדנת אריחים ( מומלץ לגן עד ב') :
בשנות ה - 20 לחייה של תל אביב, עולה רעיון חדש. בהצעתו של בוריס שץ, מנהל בית הספר לאומניות "בצלאל", מסכים מאיר דיזנגוף, ראש העירייה הראשון של תל אביב, לעטר את החזיתות וחללי הפנים של בתי העיר באריחים מצויירים. דוגמאות אריחים צבעוניים, המציגים סיפורי תנ"ך ומוטיבים ארץ ישראליים, לצידם של  דימויים מופשטים ומפותלים, שוטפים את רחובותיה ובתיה של תל אביב ומעניקים לה נופך קסום.
במהלך הסיור יוצג בפני הילדים שטיח אריחים ייחודי, המרכיב את קומת המסד של בית העיר. האריחים מציגים דוגמאות רבות ומגוונות, כמחווה לעיר ולתקופה.
מטרת הסדנא היא להעשיר את עולמם של הילדים בהקשר לסגנון האמנותי המתגבש בתל אביב בתקופת הווסדה, ולחדד את תשומת ליבם של הילדים, לאריחים הרבים המעטרים את בניניה של תל אביב הקטנה. בסדנא יצור כל ילד אריח אישי. עם סיום הסדנא תחבור כל הכיתה ליצירת שטיח אריחים קסום המיוחד רק לה.
משך הסדנא: כחצי שעה. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.
סדנא: תוספת ( לסיור בבית) של 10 ₪ לתלמיד.

 סדנת "העיר שלי": ( מומלץ לכיתות ב' עד ד')
לכל עיר צורה וקווי מתאר המאפיינים אותה. חלק מהערים נבנות ומתפתחות בצורה מסודרת, אחרות משתנות ונבנות עם השנים, עד שנראה כאילו אין בהם כל סדר או ארגון. תל אביב כדוגמא, נבנתה כעיר מתוך מכלול שכונותיה. מטרת הסדנא היא ללמד את הילדים להתבונן ולחקור את האופן שבו עיר מורכבת ומהי הסיבה שבעטיה ממוקמים מבנים מסוימים ליד אחרים. בסדנא, יתכנן כל ילד את השכונה האישית שלו. הילדים יעניקו לשכונה שם, יעצבו את רחובותיה, כבישיה והמבנים החשובים שיפעלו בה. בסיום ההדרכה יהיה על הילדים למצוא דרך לחבר את כל השכונות יחד ולהעניק שם המאפיין את אופייה ותכונותיה של העיר שעיצבו. 
משך הסדנא: כחצי שעה. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.
סדנא: תוספת ( לסיור בבית) של 10 ₪ לתלמיד.

סדנת חלומות: ( מומלץ לכיתות ה' עד ו')
תל אביב היא עיר שנולדה מעירוב של רצונות וחלומות. מהו חלום, ומדוע אנו כל כך משתוקקים להגשימו? כיצד מתעצב חזון ומהיכן הוא שואב את כוחו? על מה חלמו מקימה של תל אביב וכיצד הם רואים את עתידה של העיר? בסדנא, נשוחח עם הילדים על חלומות והגשמתם.  הסדנא מבקשת לחדד את המסר שבידי כל אחד מאיתנו הזכות לחלות והיכולת להגשים. לסיום הסדנא, יעלו הילדים את החלום על הכתב, ויחתמו אותו בבקבוק שיעוטר בידיהם.
משך הסדנא: כחצי שעה. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.
סדנא: תוספת ( לסיור בבית) של 10 ₪ לתלמיד.

הצגה בלעדית של "בית העיר", תוספת לסיור לשכבות כיתות גן עד ד'

ההצגה: "חנות של חיות".
תיאטרון הבובות של "בית העיר", ישא את הילדים אל אחד מן הרגעים הקסומים שהתרחשו בעיר העברית הראשונה. הרב שורנשטיין, יורד מן האוניה בנמל יפו, ומחליט להביא אל ילדי תל אביב בשורה:
חנות חיות ייחודית ונפלאה! סיפור בחרוזים שזור בהומור וברגש, פותח לפני הילדים את סיפור הקמתו המופלא והמשעשע, של גן החיות העברי הראשון. מה היה תפקידו של הקוף? מי היא ששרה כה נפלא? ומהיכן עלה האריה? כל אלו ועוד, יעלו ויתגלו בהצגה: "חנות של חיות".
משך ההצגה: כ- 40 דק'
קבוצה: מקסימום 80 ילד .
מחיר: 1800 ₪  
( ההצגה תעלה בחודש פברואר 2012)

סיורים לחטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים בבית העיר תל אביב:
סיור מודרך לשכבת כיתות ז' עד ח' בבית העיר תל אביב 

חברה תרבות וחיי היום יום.
" מה גדול חלקה של תל אביב הצעירה ביצירת התרבות העברית בארץ: הספר, העיתון... החינוך והאמנות כל אלה מרוכזים כיום בתל אביב, לא רק בתערוכה, אלא בחייה היום יום. כי מתל אביב תצא תורה והיא משמשת כמרכז תרבותי לא רק לארץ-ישראל בלבד, כי אם לכל תפוצות הגולה..." ( מאיר דיזנגוף)

בבית העיר, תעסוק שכבת כיתות ז' עד ח' בנושאים של חברה, תרבות וחיי היום יום המתפתחים בניהם. במסגרת הסיור בבית, נתבונן בתערוכת 'העיר הנגלית לעין', נעמוד על האופן שבו תועדו חיי היום יום של העיר הצעירה על ידי תושביה ונפענח את המסרים הגלויים והחבויים בין התמונות. בהמשך, נבקר בחדרו המשוחזר של ראש העירייה הראשון, מאיר דיזנגוף, ובתערוכת הקבע על חייו ומורשתו, שם נדון בסוגיות הקשורות להבניית שפה ותרבות עברית, בעיר העברית הראשונה. בנוסף נתוודע לאופני הדימוי השונים של הישראלי כפי שנבנים על ידי אמני תל אביב מימיה הראשונים של העיר. כל אלו יסייעו לנו בהבנת המורכבות הרבה שביצירת דמות הישראלי וזהות עברית חדשה.
משך ההדרכה: כשעה ורבע. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד הכולל סיור בבית ובתערוכות המתחלפות.

סיור מודרך לשכבת כיתות ט' בבית העיר תל אביב
בין שלטון לרוח
"בשום מקום אחר לא ראו באותה מידה את התכונות של הנהלה קומונלית עצמאית, תחת רשות אשר נבחרה על ידם עצמם. בשום מקום אחר לא קיים היה אותו רגש בטחון מוחלט, בשום מקום אחר לא ניתן היה לחנך את הילדים באותה מידה ברוח יהודית לאומית, בשום מקום אחר לא היתה תחיית השפה העברית כה שלמה כמו כאן..." ( ד"ר ארתור רופין)

בית העירייה ברחוב ביאליק הוקם במקור כמלון דירות על ידי משפחה פרטית- משפחת סקורה. מדוע בוחר דיזנגוף להופכו לבית העירייה, ומדוע דווקא שם? מה קורה לבית הועד הישן וכיצד מתקשר העניין לסוגיית השימור והשחזור? מדוע מתרכזים החיים הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים של התקופה, דווקא בכיכר ביאליק? ומה בין הזרוע השלטונית לזרוע התרבותית הפועלות באותו רחוב? דרך סיור בחדרו המשוחזר של ראש העיר הראשון, ביקור תערוכת 'העיר הנגלית לעין', ושיטוט בין המרפסות השונות של הבית, נגלה את כוחה של תל אביב כמעצבת של תרבות ורוח והשפעתה על הישוב העברי מאז ועד היום.
משך ההדרכה: כשעה ורבע. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.
עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד הכולל סיור בבית ובתערוכות המתחלפות.

סיור מודרך לשכבת כיתות י' עד יב'. בבית העיר תל אביב
שאלות שאלות שאלות.
"מהי היסטוריה אם לא אגדה שהכל הסכימו עליה..." (נפוליאון בונפרטה)

מהי היסטוריה ומהן אמיתיות היסטוריות? מי מחליט מה חשוב לזכור ומה חשוב לשכוח? כיצד ומדוע שוחזר בית העירייה הישן וחדרו של מאיר דיזנגוף? מה בין דיזנגוף למוזיאון תל אביב לאמנות? מהיכן נולד הרעיון לפרויקט יריד המזרח? ומדוע נבחר הגמל המעופף כסמל של היריד? סיור מודרך בין חדריה של העירייה הישנה של תל אביב, יאיר זוויות אחרות של הסוגיות הקשורות לתפיסת שימור היסטוריה. נבקר בתערוכה 'העיר הנגלית לעין', נקים ועדה מייצגת שתעלה בעיות עירוניות והצעות לפתרונם, נדבר על כוחו של האזרח בעיר העברית הראשונה, מימיה הראשונים של תל אביב ועד למחאת האוהלים שנולדה ברחוב רוטשילד בעיר.
משך ההדרכה: כשעה ורבע. 
קבוצה: מינימום 15 מקסימום 60 ילד.

עלות הסיור: 15 ₪ לתלמיד הכולל סיור בבית ובתערוכות המתחלפות.

למידע על בית ביאליק הקלק כאן

 
כרטיס ביקור-בית העיר תל אביב

טלפון: 03-5253403
פקס: 03-5280022
כתובת: רחוב ביאליק 27, תל אביב 63324
אתר: www.beithair.org


שם נציג: משרד
 
 
 
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008