יום ה' 21/03/2019 | 7:26
 
 
 
 
דף הבית > דף אירוע
>יום עיון מיוחד – "ארתור רופין - איפה שמורשת השמאל והימי
ביום העיון שיתקיים ביום חמישי (14.3), ייקחו חלק בני משפחת רופין, ונציגי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

ארתור רופין היה כבר בראשית המאה ה-20 מנהיג ציוני, כלכלן וסוציולוג. בהמשך היה ממייסדי "ברית שלום", שהייתה מוכנה להתפשר על הרבה מהעקרונות של הזרם הציוני המרכזי לטובת השלום עם הערבים, ומהמטיפים הראשיים למדינה דו-לאומית. בהמשך פרש מהברית, ודגל ברעיון של נוכחות יהודית חזקה תשכנע את הערבים שלא יהיה להם שום סיכוי להיפטר מהיהודים. במסגרת יום העיון על ארתור רופין, שיזמה המחלקה ללימודי א"י במכללה, יידונו סוגיות אלה ונוספות של ארתור רופין, דמות שנויה במחלוקת, אשר מצד אחד תרם רבות ליישוב הציוני ולבניית ההתיישבות הציונית הצעירה, ומצד שני יש שיגידו שהיה בעל דעות הנחשבות היום גזעניות, בעיקר כלפי יהודי תימן כאשר שייך אותם לסטטוס נמוך יותר מיהודי מזרח אירופה. 


 
בנוסף לדיון על פועלו של ארתור רופין יתקיימו סיורים חווייתיים העוסקים בצורות התיישבות חדשות באזור, תוך השוואה ליזמות התיישבותיות של רופין בדגניה וכנרת: סיור בנקודות התיישבות של צעירים חילונים ודתיים, בעקבות יזמות חקלאית עכשוויות בעמק ה 


מעיינות, הבוחנים כל העת את הקשר בין העבר להווה. בנוסף, יתקיימו הרצאות היסטוריות חשובות של מרצים מובילים מהמכללה על פעילותו של רופין באזור עמק בית שאן ועמק הירדן.  פרופ' סיביל היילברון, דיקנית בית הספר למדעי החברה והרוח במכללה האקדמית כנרת: יום העיון מפנה זרקור אל ארתור רופין, אסטרטג ואיש חזון עם רגליים על הקרקע, אשר בנה תכנית המשלבת אידאולוגיה עם פרגמטיזם. במסגרת יום העיון יוצגו מחקרים היסטוריים שסוקרים את המהלכים שקידם, המהפכים והשינויים בהתיישבות היהודית שהוביל רופין תוך בחינה של מהלכים קפיטליסטיים כגון הפיכת הקרקע למוצר, לצד מהלכים ציוניים, בעלי אינטרס לאומי כגון הכשרת המדינה שבדרך על ידי בניית מוסדות ותכנון של יישובים, מהלכים אלו שהוביל הינם בעלי משפיעים על אופי מדינת ישראל עד היום.


  

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008