יום ג' 21/11/2017 | 6:24
 
 
 
 
דף הבית > דף אירוע
>מוזיאון מגדל דוד בירושלים - "50 שנים 50 פנים"
את הפרוייקט הדוקומנטרי "50 שנים 50 פנים"

"50 שנים 50 פנים" הוא פרוייקט המציג את פניה השונות של העיר דרך האנשים שחיו וחיים בה, ואת סיפוריהם על הרגעים של איחוד העיר. בסדרה מיוחדת של סרטונים ובטקסטים מרגשים הם חושפים, כל אחד ואחת, את החוויה שלהם באותם הימים.

חלקם של המשתתפים בפרויקט התיעודי היו לפני 50 שנה ילדים צעירים או בני נוער, חלקם לחמו ולקחו חלק בקרבות או שירתו כאחיות ורופאים, וחלקם בכלל נקלעו לאירועים במקרה. הסיפורים מובאים מצדו המערבי-ישראלי של הגבול שחצה את העיר כמו גם מן הצד המזרחי (אז ירדני) של ירושלים.


צנחן שזרק פתק מעבר לחומה בתקווה שמישהו יעביר למשפחתו, נזירה שפתחה את המנזר לחיילים הירדניים, ילדים ששיחקו סטנגה בזמן שהליגיונרים יורים עליהם, החייל שסיתת החוצה את כתובת הרחוב שהיתה על הכותל, שחקנית ששיחקה בסאטירה השנויה במחלוקת של חנוך לוין "את, אני והמלחמה הבאה", מדליה של חייל ירדני שהמוצאים שלה הבטיחו לעשות הכל כדי להחזיר אותה אליו ועוד ועוד.


לדברי אילת ליבר, מנכ"לית מוזיאון מגדל דוד, "היה ברור כי מעבר למימד החגיגי והטקסי המתבקש מאליו במועדים כאלה, נרצה הפעם לנסות לגעת בהיסטוריה ממש-  ולהשתתף בכתיבתה עבור הדורות הבאים. החלטנו לחפש את הפנים שמאחורי ולפני האירועים הקטנים והגדולים, שנוגעים ברגעים הגורליים והמכריעים ששינו את פני העיר ופני הארץ ואת פניה של החברה הישראלית לעד. הסיפורים המצולמים מצטרפים כולם יחד למראה גדולה העשויה פסיפס מרגש, משמח, אבל גם מצער לעיתים, כואב ובעיקר מזמין למחשבה. מראה המשקפת באור בהיר ובקולות צלולים את משמעותם ההיסטורית של שישה ימים ביוני 1967. שישה ימים וחמישים סיפורים, חמישים שנה אחרי. ואי-אפשר כמובן שלא להתרגש מחוט השני הדק העובר בין כל הסיפורים האישיים והאנושיים העולים מן העבר, והוא קשור דווקא לעתיד, לחמישים השנים הבאות- התקווה המשותפת לטוב, לסובלנות, להדברות."


את הפרוייקט הפיק וביים משה אלפי, דור 11 בירושלים, שהיטיב לבחור את הסיפורים האנושיים שהתרחשו סביב ימי המלחמה. אלפי הקפיד לתת קול לכל ובין המשתתפים ישראלים וערבים, חיילים ואזרחים, נשים וגברים, יהודים, נוצרים ומוסלמים. וכזו היא גם היצירה כולה- רב גונית ומרתקת.


ביום ירושלים יושק הפרוייקט במעמד ראש העיר מר ניר ברקת ובנוכחות המשתתפים בפרוייקט התיעודי. הסרטים של "50 שנים 50 פנים" יוקרנו באופן רציף באולם פצאל ויעלו באתר האינטרנט של המוזיאון שפתוח לתגובות של הגולשים. בנוסף לסרטונים יוצגו חומרי ארכיון, תמונות מאלבומים אישיים, קטעי עיתונות ועוד.


ביום ההשקה תוצב במוזיאון עמדת צילום שבה מוזמנים אנשים לספר את הסיפור שלהם על אותה התקופה ולהפוך לשותפים לפרוייקט. בנוסף, יוכלו אנשים לשלוח סרטונים וסיפורים שלהם שישולבו באתר ולהרחיב את הפסיפס שיוצר את הסיפורה של העיר. הסרטונים מוקרנים בשפת המקור של המשתתפים (עברית, ערבית ואנגלית) בתוספת כתוביות. כל המידע באתר.


מוזיאון מגדל דוד, המוזיאון לתולדות ירושלים הוא מוסד ציבורי שמספר את סיפורה של העיר ירושלים בדרכים רבות ומגוונות.

המוזיאון מציג את סיפורה של ירושלים, את האירועים הבולטים בתולדותיה למן העדויות הראשונות לקיום עיר בירושלים באלף השני לפנה"ס ועד להיות ירושלים בירת מדינת ישראל ואת חשיבותה לבני שלוש הדתות. תצוגת הקבע ממחישה את תולדות העיר

והמצודה עצמה היא אתר ארכיאולוגי מרתק. השרידים שבה הם עדות לעבר רב התהפוכות של העיר, ויוצרים בתוכה ייצוג של העיר ירושלים על תקופותיה בזעיר אנפין. ממגדלי המצודה נשקף נוף מרהיב בתצפית של 360 מעלות אל העיר העתיקה של ירושלים ואל העיר החדשה.

נוסף להיותו מוזיאון להיסטוריה פניו של המוזיאון אל ההווה ואל העתיד: מוזיאון מגדל דוד מציג תערוכות מתחלפות אשר מתייחסות לתפאורה הייחודית של המקום, והן משלבות בין הדרה של המצודה העתיקה וההיסטוריה הספונה בין אבניה לבין הצגה עכשווית של נושאים אומנותיים ותרבותיים. במוזיאון מגדל דוד מתקיים מופע לילי יחידי מסוגו בעולם המספר את סיפורה של ירושלים. החיזיון הלילי הוא חגיגה של צלילים ומראות עוצרי נשימה העוטפים את הצופה בחוויה רב חושית יחידה מסוגה.

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008