יום ו' 30/10/2020 | 0:24
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > משחקי חשבון: למידה, משחק וקשר בין דורי

מאת: Aviv Consultants

משחקי חשבון לא רק מעודדים למידה. הם גם דרך מצוינת לחיזוק הקשר בין ההורה והילד.
לא צריך הרבה בשביל לשחק משחקים עם הילדים; כל מה צריך זה קצת רצון, קצת זמן וקצת דמיון. משחקי חשבון הם דוגמא מעולה למשחקים שאפשר לשחק עם הילד בכול מקום ובכול שעה. זה לא מסובך להמציא משחקי חשבון לגיל הרך. למעשה כול פעולה יום יומית יכולה להשתלב בתוך משחקי חשבון וישנו מגוון של משחקי חשבון שאפשר לשלב בפעולות יום יומיות.
משחקי חשבון לגיל הרך, כך אומרים המומחים, חשובים לפיתוח היכולת המתמטית של הילד. בעזרתם של משחקי חשבון הילד לומד לספור ואת עקרונות היסוד של החשיבה החשבונית. במקום להשתמש באמצעים דידקטיים מדי שעלולים לשעמם את הילד ולגרום לו להתרחק מלמידת עקרונות היסוד של החשבון, משחקי חשבון לגיל הרך הופכים את הלימוד לדבר מהנה שהילד שמח להשתתף בו. אפשר למצוא משחקי חשבון לגיל הרך גם בחנויות צעצועים ובחנויות אחרות וגם באינטרנט. ישנו סוג נוסף של משחקי חשבון לגיל הרך; אלו משחקי חשבון שלא צריך לקנות אותם אלא אפשר פשוט לשחק בהם ביוזמת ההורים.
כשהילד קם בבוקר ומתלבש אפשר לעודד אותו לספור את הבגדים שהוא לובש, את שרוולי החולצה ואת הגרביים. אפשר, תוך כדי צחצוח שיניים, לספור את השיניים. אלא רק שתי דוגמאות לסוג זה של משחקי חשבון. הספירה היא אלמנט בסיסי ברכישת חשיבה מתמטית. מומחים ממליצים לעודד את הילד לספור הרבה ובתכיפות כדי שהוא יפנים את הרעיון של ספירה ומספרים. משחקי חשבון פשוטים, אפילו בזמן ההכנות ליציאה מהבית בבוקר משתלבים היטב ברצון ללמד את הילד את עקרונות המספרים והספירה.
גם בדרך מהבית לגן או בחזרה הביתה אפשר לשחק משחקי חשבון מגוונים. כמה מכוניות אנחנו רואים? כמה מהן אדומות וכמה לבנות? אפשרות אחרת, מעט יותר מתקדמת, היא לנסות להתאים מכונית לעץ או לאדם שעובר ברחוב. משחקי חשבון מסוג זה מלמדים את הילד שיש קשר בין איברים בקבוצה אחת לאיברים בקבוצה שנייה. אם השלב הראשון בחשיבה החשבונית הוא הפנמת המספרים (מה שנקרא בפי המומחים ספירה,) השלב הבא הוא ההפנמה שמספר אחד מתאים לחפץ אחד וזאת בסדר מסוים (מה שנקרא בפי המומחים מנייה.)
כשאוכלים אפשר לשחק משחקי חשבון שבהם הילד יתחיל להכיר שברים. כמה חצאים יש בפרוסת לחם? כמה רבעים יש בפיצה? משחקי חשבון אלו כבר יותר מסובכים ויש כמובן להתאים אותם ליכולת של הילד. מה שחשוב הוא שאנו רואים שוב כיצד כול פעולה יומיומית טומנת בחובה משחקי חשבון לגיל הרך. ההורה צריך כמובן להפעיל את הדמיון ולראות כיצד בכול מקום מסתתרים משחקי חשבון אבל אין זו משימה שמעבר לכוחותיו של הורה ממוצע.
משחקי חשבון לגיל הרך מחזקים את הקשר בין ההורה והילד. בעזרתם של משחקי חשבון ישנה אינטראקציה חיובית בין ההורה והילד ונוצרת אווירה מהנה שבה הם מבלים ביחד את הזמן שלהם. הורים עסוקים תדיר וזמנם קצר. את הזמן שיש להם עבור הילדים הם וודאי מעוניינים להפוך לזמן מהנה ככל האפשר. משחקי חשבון שכה פשוט ליזום ולשחק בהם מאפשרים את היצירה של סיטואציה חיובית ומהנה. משחקי חשבון, אם כן, אינם רק דרך לפיתוח החשיבה המתמטית אצל ילדים אלא גם דרך לחיזוק הקשר בין ההורה והילד.


נכתב על ידי Aviv Consultants

מקור המאמר:אקדמיקס - ספריית המאמרים של ישראל
http://www.academics.co.il

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008