יום ש' 11/07/2020 | 9:56
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > כל ילד יכול ללמוד לקרוא!

מאת: שושי ענבל

זוהי שיטה המיועדת לילדים מכל הסוגים - כאלה, שהלמידה במערכת החינוך לא נתנה מענה ליכולותיהם והם מתוסכלים ומבולבלים. ילדים אוטיסטים, לקויי למידה, דיסלקטים - שזוכים ללמידה הבנויה לפי יכולותיהם, שיטתית וחוויתית. השיטה מיועדת גם להורים הרוצים לעזור וללמד את ילדיהם, ולכל מי שרוצה להבין את יסודות השפה העברית.

שיטת לימוד הקריאה המיוחדת, מטפחת את כושר השמיעה בצורה חוויתית, תוך כדי משחק, פעילות גופנית, הפעלת החושים ושימוש בחומרים העוזרים למיקוד תשומת-הלב. כושר הקליטה הרב-חושי מעורר את הלומד, מקל על הלמידה, משמח וגורם להעצמת האחריות האישית ללמידה.

לאדם יש איברי דיבור: איברי הדיבור הם חלקי הפה - שפתיים, שיניים, לשון, חך, גרון. התלמיד לומד להכיר ולהפעיל את איברי הדיבור - תוך כדי פעילות משחקית. השפה העברית היא שפה פונטית. פונם בלטינית - יחידת הקול הקטנה ביותר. בשפה העברית - לכל אות וניקוד יש קול ייחודי. שיטת לימוד הקריאה מיושמת כך שראשית נלמדים 26 עיצורים, לאחריהן 14 התנועות. בשלב הבא מחברים את העיצור והתנועה להברה ולבסוף למילה. דרך הלמידה מתבצעת בתנועה, ציור ופיסול. הילד לומד לקרוא שוב ושוב - ע"י עקרון החזרה, עקרון המשחק, עקרון הדירוג ועקרון ההצלחה - המורה מזמנת לו כל הזמן הצלחות.

הבנת משמעות המילה הנקראת מהווה את החלק השני של לימוד הקריאה.

אם מטפחים אצל הלומד את הכושר להבדיל בין מילה מובנת ללא מובנת - הוא לא יחשוש לשאול את שאינו מבין. הבנת המילה כסמל מילולי לעצם - נלמדת תוך כדי הפעלת כל החושים - מגע, ריח, טעימה, הסתכלות ושמיעה של עצמים בסביבה - ציורם ופיסולם, כדי להמחיש את משמעות המילה והבנתה. ולסיום - שמחת הלמידה היא הנותנת סיפוק הן לתלמיד והן למורה.

על המורה מוטל למצוא את אמצעי הלמידה המתאימים לכל אחד - גם כאשר הוא מתקשה. שיטת "הגה ואות" ללימוד הקריאה מדורגת ומורכבת ממשימות לימוד קטנות. בין משימה למשימה, מתרחשת פעילות גופנית, העוזרת למיקוד תשומת-הלב. התוכנית מחייבת את המורה לדעת בכל רגע ורגע מהו קצב התקדמותו של התלמיד וליצור מצב שבו תינתן לו העזרה הדרושה, כדי לרכוש ידע בכל שלב ולכל אות - לפני שיעבור ללמוד את האות הבאה.

מניסיוני הרב ביישום התוכנית, עלי לומר שהלמידה באופן הזה משמחת, גורמת ללומדים לפתח עצמאות, נכונות ללמוד ושליטה בנלמד.

המאמר פורסם באתר שורש ישראלי - המרכז לטיפוח ופתוח יכולות למידה

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008