יום ג' 14/07/2020 | 16:36
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > התמכרויות לאינטרנט

 מאת: חלי פרץ

1. כיצד מוגדרת התמכרות?
התמכרויות, בהגדרתם הכללית ביותר, יכולות להיות בריאות או לא בריאות או יכולות להכיל שילוב בין השניים. אם אתם חשים התלהבות מתחביב חדש, מרגישים מחויבים לו ורוצים לבלות כמה שיותר זמן בעשייתו, הדבר יכול להוות מקור ללמידה, יצירתיות וביטוי עצמי. עם זאת, במצבי התמכרות פתולוגיים האיזון מופר והתוצאות השליליות של ההתמכרות עולות בהרבה על התוצאות החיוביות, מה שמוביל להפרעה משמעותית ביכולת של הפרט לתפקד בחיי היומיום. מזווית קלינית, שורשי התמכרויות אלה נעוצים בהתפתחותו של האדם וקשורים בחסכים או בקונפליקטים משמעותיים. התמכרויות יכולות לשמש כניסיון לשלוט בדיכאון או חרדה ויכולות להעיד על תחושת חוסר בטחון עמוקה או ריקנות פנימית.  התמכרות פתולוגית  יכולה להיות לחפץ, לאדם או לפעילות מסוימת ויש לה מספר מאפיינים בולטים החוזרים על עצמם ללא קשר למושא ההתמכרות:
1. הזנחה של מרכיבים חשובים בחייו של האדם בעקבות ההתנהגות.
2. שיבוש במערכות יחסים משמעותיות של האדם בעקבות ההתנהגות.
3. כעס ואכזבה מצד האנשים הקרובים לאדם בשל התנהגות זו.
4. תגובה מתגוננת, או מבוהלת כאשר נשמעת ביקורת על ההתנהגות.
5. תחושת אשמה וחרדה סביב ההתנהגות.
6. חוסר יכולת להפחית במינון של ההתנהגות המדוברת וצורך מתמיד להעלות את מינון ההתנהגות על מנת להגיע לתחושת הנאה זהה בכל פעם.
7. שימוש בהתנהגות על מנת לברוח מהמציאות.
8. תגובות של נסיגה פיזית ורגשית (withdrawal) כאשר נעשה ניסיון להפסיק את ההתנהגות
כאשר מתבוננים על שמונת הסעיפים המופיעים למעלה ניתן לראות כי כל התמכרות שהיא (לסמים, לאוכל, למין, להימורים וכו') יכולה להביא לאותן התוצאות.
 

2. האם ישנה הפרעה המוגדרת כהתמכרות לאינטרנט?
התמכרות לאינטרנט עדיין לא מוגדרת כהפרעה קלינית ידועה כפי שמוגדרות הפרעות נפשיות אחרות או התמכרויות אחרות. פסיכולוגים רבים עדיין מבולבלים בכל הנוגע ליצירת הגדרה אחידה להתמכרות לאינטרנט ועדיין מתקשים להפריד בין התמכרות לאינטרנט ובין התמכרות למחשב ולעיתים מוסיפים לקטגוריה זו התמכרות לטלפונים, למשחקי וידאו וכד'. יתכן ומדובר בהתמכרות לכל התחום של " Cyberspace"- כלומר התמכרות לכל מה ששייך לעולם הוירטואלי ורחוק מן המציאות היומיומית.
למרות שלא קיימת הגדרה אחידה של התמכרות לאינטרנט ישנה הגדרה שנבנתה ע"י חוקר ששמו Ivan Goldberg. הוא קרא להפרעה Internet Addiction disorder  או בקיצור IAD. להלן ההגדרה שהוא יצר המבוססת על סימפטומים של האדם המתמכר:
התמכרות לאינטרנט מוגדרת כשימוש לא מותאם באינטרנט המוביל למצוקה או להתנהגות בעייתית הבאה לידי ביטוי בשלושה או יותר מן המרכיבים הבאים המופיעים יחד בתקופה של 12 חודשים ומעלה:
1. שימוש באינטרנט לפרקי זמן הולכים וגדלים על מנת להשיג את אותה ההנאה בכל פעם.
2. סימני גמילה או נסיגה כאשר נעשה ניסיון להימנע או להפחית את השימוש באינטרנט שיכולים להתבטא בחוסר שקט פיזי, חרדה, חשיבה אובססיבית על מה שמתרחש באינטרנט, פנטזיות או חלומות על האינטרנט ותנועות הקלדה בלתי רצוניות.
3. ההתנהגות כולה יוצרת הפרעה בתפקוד החברתי, המקצועי או בכל אזור תפקודי אחר שהוא בעל חשיבות לאדם.
4. השימוש באינטרנט נעשה כדי להימנע או להקל על סימני הגמילה, הזמן שבו משתמשים באינטרנט הוא תמיד ארוך יותר ממה שתוכנן, ישנו רצון מתמיד ומאמצים בלתי מוצלחים להפחית או לשלוט בכמות השימוש באינטרנט והשימוש באינטרנט נמשך למרות שהאדם מודע למחירים שהוא משלם בגלל התנהגותו.
הגדרה זו הנה הגדרה כללית ומתוך מחקרים שונים עולה כי ההתמכרות לאינטרנט אינה בהכרח גלובלית אלא יכולה להתייחס רק למרכיבים מסוימים ברשת:
א. התמכרות למין ברשת (cybersexual addiction)- פרטים הסובלים מהתמכרות זו עסוקים בהתבוננות, הורדה והחלפה של מוצרים פורנוגרפיים מהרשת או שהם משתתפים בחדרי צ'ט שבהם מתנהלות שיחות ארוטיות.
ב. התמכרות ליצירת מערכות יחסים ברשת (cyber-relational addiction)- פרטים אלה נוהגים להיכנס לחדרי הצ'ט ולהיכנס למעורבות רגשית גבוהה במיוחד במערכות יחסים וירטואליות עד כדי מערכות יחסים של ניאוף מקוון.
ג. התמכרות למשחקים ברשת (net gaming) – זוהי הגדרה רחבה המכילה בתוכה סוגים רבים של התנהגויות אובססיביות וביניהם הימורים מקוונים, משחקים, קניות ומסחר במניות. אנשים אלה ישתמשו באופן נרחב בבתי קזינו מקוונים, במשחקים אינטראקטיביים וכד' ובכל אלה הם מפסידים כמות גדולה של כסף.
ד. הצפת מידע (information overload)- ישנם אנשים המתמכרים לכמויות המידע העצומות באינטרנט ועסוקים באיסוף המידע ואגירתו.
 
3. מדוע האינטרנט ממכר?
מה יש במדיום הזה שמביא אנשים רבים כל כך להתמכר לו?
לאינטרנט שלושה מרכיבים מרכזיים המהווים בסיס למודל הבנת ההתמכרויות ששמו ACE:
• אנונימיות (anonymity)
• נוחות (convenience)
• בריחה (escape)
אנונימיות- אינטראקציות אלקטרוניות מאפשרות למשתמש לחוש שליטה מוגברת על תוכן, טון ואופי האינטראקציה. בתוך הקונטקסט האנונימי האדם יכול להסיר מהתנהגותו נורמות המחייבות אותו בחיי היומיום. כך שיחות, אינטראקציות מיניות ואף הימורים נתפסים כנעשים בשליטת המשתמש ובלי שאף אחד יודע שמדובר בו עצמו ולא בכל אחד אחר. כך, כל אדם שהיו לו אי פעם פנטזיות על הומוסקסואליות, בגידה, מין קבוצתי, הימורים וכד' האינטרנט מציע אזור פרטי, בטוח ואנונימי למימוש הפנטזיות. בנוסף, עצם קיומם של משתמשים נוספים המספרים על פנטזיות דומות או מתנהגים באותה הצורה מאפשרים לאדם לחוש בטחון בכך שמקבלים אותו למרות ואולי בגלל פנטזיות או צרכים שבעבר היו אסורים והיוו מקור לחרדה, אשמה ובושה.
נוחות-  האינטרנט הוא כלי נגיש, אשר נמצא בביתם ובמקום עבודתם של אנשים רבים. אין צורך לנסוע רחוק, להתחבא, להעדר מהבית או לשקר על מנת להשתמש בו. האינטרנט מכיל כמות עצומה של אתרי צ'ט, אתרי מין ואתרי הימורים אשר קל מאוד להגיע אליהם. עצם הנגישות מעודדת את המשתמש להתנסות בהתנהגויות אשר בחיי היום יום לא היה מעז להתנסות בהן.
בריחה- ההתמכרות לאינטרנט משמשת כסוג של בריחה מן המציאות או שהיא יוצרת מציאות חלופית שונה מזו שחווה האדם ביומיום. לדוגמא, אישה בודדה חשה נחשקת מאוד מצד שותפיה לאתרי המין הוירטואליים, או גבר הסובל מחוסר בטחון במפגש עם נשים, חש לפתע משוחרר ופתוח כאשר הוא משוחח בצ'ט עם אישה אחרת. האינטרנט אינו נותן רק מקום למימוש דחפים אלא הוא גם מאפשר למשתמש להשיג תחושה של בריחה מהמציאות דרך היכולת של האדם לאמץ לו זהות בדויה שדרכה הוא יכול להשיג ולהיות כל מה שחסר לו במציאות החיצונית.
4. נתונים סטטיסטיים על התמכרות לאינטרנט
כ- 6% מתוך 17,250 משיבים על שאלון שהועבר דרך האינטרנט תארו בתשובותיהם מצב של שימוש כפייתי באינטרנט. מעבר ל- 30% מכלל המשיבים ענו כי הם משתמשים באינטרנט כדי לברוח מהמציאות. רוב המשיבים ענו כי במהלך השימוש באינטרנט הם מאבדים את תחושת הזמן, חשים אינטימיות מוגברת ומרגישים חסרי עכבות ומשוחררים.
התפלגות דמוגרפית של המתמכרים:
גיל- גיל המתמכרים משתנה מגברים לנשים, כאשר הגיל הממוצע עבור גברים הוא 29 ועבור נשים הוא 43.
מקצוע-התפלגות המקצועות של המכורים לאינטרנט היא כדלהלן:
 8%- מקצועות הצווארון הלבן בתחום ההי-טק
 11%- צווארון כחול
 39% - צווארון לבן שאינו בתחום ההי-טק
          42%- ללא מקצוע (עקרות בית, סטודנטים וכד')

זמן ההתמכרות- רוב המתמכרים (58%) מעידים שהם מכורים בין 6 חודשים לשנה, 17% מכורים בין 3 ל-6 חודשים ו- 17% מכורים יותר משנה, 8% מכורים פחות משלושה חודשים.

סוג האתרים- ההתמכרות לאינטרנט לרוב אינה כוללת את כל סוגי האתרים, אלא מתמקדת בסוג אחד או שניים של אתרים. רק 2% מתמכרים לאיסוף מידע, 7% מכורים לכל סוגי האתרים ובעיקר לשיטוט ביניהם, 15% מכורים לאתרי חדשות, 28% מכורים לסוגים שונים של משחקים ברשת אשר נקראים MUD- Multi User Domain. אלה משחקים אשר בו זמנית משחקים בהם מספר של משתתפים ברשת ומכילים גם את כל סוגי משחקי ההימורים. האתרים שמובילים לאחוז הגבוה ביותר של ההתמכרות- 38%- הם אתרי הצ'ט שכוללים גם אתרי צ'ט להיכרויות, פורומים שונים ואתר צ'ט פורנוגרפיים.

התפלגות ההתמכרות לפי סוגי האתרים:
 

גברים, נשים והתמכרות לאתרים שונים- גברים מעדיפים אתרי משחק מקוונים אשר קשורים בתחומים של שליטה וכוח. בנוסף גברים נמשכים יותר לאתרי מין וירטואליים ובכלל לאתרי מין בהם הפורנוגרפיה היא בוטה וגלויה יותר.
נשים דיווחו כי פעמים רבות הן חיפשו באינטרנט תמיכה, קבלה ונחמה דרך מערכות יחסים מקוונות הנוצרות בחדרי הצ'ט. קהילות וירטואליות נותנות ליותר נשים מגברים תחושה של שייכות ויכולת להיות בחברתם של אחרים בסביבה נינוחה, נטולת איומים. בעוד גברים מחפשים יותר מין מקוון נשים מחפשות יותר רומנטיקה מקוונת. נשים נהנות יותר מן היכולת שלא לחשוף את הופעתן החיצונית באינטראקציות מקוונות. כך, נשים מושכות יכולות להסוות את יופיין ולחפש קשר שאינו מבוסס על משיכה מינית בלבד ונשים שאינן מרגישות מושכות יכולות להסוות את הופעתן וליצור לעצמן דמות של אישה יפה ומושכת.

 

5. תפקידה של הממשלה בהתמודדות עם ההתמכרויות לאינטרנט
האינטרנט הנו כלי שהשימוש בו הולך ומתרחב כל הזמן. בכל יום נוצרים אתרים חדשים והטכנולוגיה עצמה הולכת ומתקדמת. אחת ההנחות היא שכמו שצריכת סמים דרך הוריד היא הממכרת ביותר, כך השימוש לרעה באינטרנט ילך ויגבר ככל שהמודמים יהיו מהירים יותר והגישה תהיה קלה יותר (פס רחב).
לאינטרנט כידוע יתרונות עצומים, הוא מכיל מידע רב ויש בידו לשפר גם את איכות וגם את טיב הלמידה והעבודה של בני האדם, עם זאת, הסכנה הטמונה בהגזמה בשימוש בכלי זה יכולה להיות הרסנית ולכן יש לתת על כך את הדעת גם ברמה הממשלתית.
הממשלה תצטרך להיות מעורבת בתהליכים שיתרחשו במספר מערכות הקשורות אליה והראשון שבהם הוא מערכת החינוך; בשל השימוש הגובר במחשבים ובאינטרנט יתכן ויהיה צורך לדבר על הנושא עם  תלמידים, להסביר את הסכנות שבהתמכרות כזו כפי שעושים לגבי התמכרויות מסוכנות אחרות ואולי אף לבנות תוכניות חינוכיות בנושא.
כיום קיימות תוכניות לימוד המתייחסות לנושא ההתמכרויות אך אין בהם התייחסות להתמכרות מהסוג המדובר. יתרה מזו, האינטרנט הופך לכלי מרכזי יותר ויותר בתוכניות לימוד ובהכוונות ללמידה עצמית של תלמידים. מכאן שבמערכת החינוך ידרשו להקדיש מחשבה כיצד להסביר לתלמידים מהו ההבדל בין שימוש "טוב" באינטרנט לשימוש "מזיק", וכפי שצויין קודם במאמר, ההבחנה אינה פשוטה ואינה מובנת מאליו. קושי נוסף קשור בפער שקיים באופן טבעי בין כמות צריכת האינטרנט של התלמידים לבין צריכת האינטרנט של המורים ואולי כשלב ראשון בתהליך יש לערוך השתלמויות למורים על האינטרנט, השימוש בו והסכנות הטמונות בו. בשלב שני, ניתן לבנות תכנית הסברתית שתשולב במערכת הלימודים שתכלול גם היא את היתרונות והחסרונות שבשימוש באינטרנט ותסביר לתלמידים את הסכנות הכרוכות בשימוש יתר ובהתמכרות לרשת.
גוף נוסף שקשור בממשלה הוא מערכת החוקים ובתי המשפט; בארה"ב קיימים כבר מספר תקדימים של פסיקות משפטיות שהיו קשורים בהתמכרות לאינטרנט וביניהם משפטים שהיו קשורים בגירושין על רקע ההתמכרות, בפיטורין מן העבודה ובעבריינות (כגון שידול ילדים, פגיעה בקטינים וכד'). יהיה צורך להגדיר את גבולות המותר והאסור באינטרנט, ולקבוע קריטריונים שלפיהם ניתן יהיה להגדיר אדם כמכור לאינטרנט ולהביא את ההתמכרות, במידה ויהיה צורך, כעילה לגירושין, לתביעות חזקה על ילדים או לפיטורים.
בארץ כבר היו מספר תקדימים של פסיקות משפטיות בנושא בעיקר בשירות הציבורי שבהם בית הדין לעבודה קבע כי שימוש לצרכים פרטיים באינטרנט בשעות העבודה הנה עבירת משמעת,למרות שבשירות הציבורי אין מפטרים על עבירות משמעת בלבד.
דרישה גורפת שלא להשתמש באינטרנט לצרכים פרטיים בשעות העבודה יכולה להיות בחזקת גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה ועל כן חשוב לקבוע מדיניות ממשלתית בנושא שניתן יהיה להכיל אותה גם במגזרים פרטיים. ניתן לעשות, כפי שנהוג במספר רב של גופים בארץ ובעולם, הגבלה על גלישה לאתרים מסוימים כגון אתרי חיפוש עבודה ואתרי צ'ט, פורנוגרפיה וכד'. ניתן גם להקצות זמן בתוך העבודה שבו יותר לעובד להשתמש באינטרנט לצרכיו הפרטיים ובלבד שהדבר אינו פוגע בעבודתו השוטפת (ראה לנושא זה נספח מס' 2 המצורף למאמר)

תחום נוסף הוא התחום הטיפולי; כפי שהיום ישנם מרכזי טיפול לסוגי התמכרות שונים וכן מרכזים לתמיכה עצמית (כגון AA), יתכן ויהיה צורך להקים מרכזים כאלה או לבנות שיטות טיפוליות ספציפיות להתמכרות זו. בארה"ב פועלים מספר מרכזים כאלה בעיקר בקולג'ים ובאוניברסיטאות, שם כנראה היקף התופעה הוא הרחב ביותר.

6. סיכום
התמכרות לאינטרנט הוא נושא שאנו יודעים עליו מעט מאוד. זהו תחום שרק ילך ויתרחב ובודאי דורש עוד מחקר והתייחסות רבה. עם כל הקשיים שהתמכרות מכל סוג שהיא מביאה והמחיר הגבוה שנדרש לשלם המכור והסובבים לו, עדיין יש בכך גם נקודת אור; כאשר האינטרנט החל לתפוס תאוצה נשמעו הרבה קולות שהתריעו על כך שהאינטראקציה עם המחשב תלך ותתפוס חלק מרכזי בחיינו והקשרים הבינאישיים יהפכו שוליים. אך כנראה שהדבר אינו נכון והאדם הוא בכל זאת יצור חברתי בבסיסו וגם כאשר הוא מתמכר לאינטרנט ההתמכרות לרוב תהיה לאתרים בהם יש אינטראקציה עם משתמשים אחרים. כנראה שהחיפוש אחר אינטראקציה זו, למרות ההבדל בינה ובין יחסים בינאישיים רגילים, עדיין ממלאת חלק נכבד בחיינו.


מתוך אתר משרד החינוך

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008