יום ד' 19/02/2020 | 7:25
 
 
 
 
 > אלול חודש הרחמים והסליחות בראי האדם

בימים אלו אנו נמצאים בעיצומו של חודש אלול המכונה "חודש הרחמים והסליחות" חודש בו מרבים בתפילות ובתחנונים בקהילות ישראל כל קהילה לפי מנהגה.

מעניין לראות שדווקא שמות החודשים "העבריים" אינם שמות יהודים, אלא שמות שניתנו ע"י יהודים שגלו לבבל לאחר חורבן בית ראשון ועלו לישראל עם עזרא ונחמיה.

שמות החודשים העבריים הנהוגים כיום הינם בשפה האכדית שהיא הבבלית הקדומה ולכן בתורה לא מוזכרים שמות החודשים העבריים הנהוגים כיום כגון: ניסן, אייר, סיון וכדומה אלא שמות החודשים במספרים כגון: החודש הראשון, החודש העשירי וכדומה.

 

חודש אלול הינו חודש וזמן לחשבון נפש אישי בדיוק כפי שכל עסק תקין מבצע מאזן שנתי. תקופת הזמן הזאת היא בעצם הזמן שעל כל אדם להביט במראה של עצמו ולא של חברו כפי שאנו עושים בד"כ, שהרי אנו לעיתים מצטיינים בגילוי המגרעות של הסובבים אותנו ורק לא את שלנו, אלא להסתכל על תכונותינו הטובות ולחזק אותן ומנגד לתקן את התכונות הלא טובות שלנו  כפי שכתב רבי אלימלך מליז'נסק בתפילה שחיבר: "אַדְּרַבָּהתֵּןבְּלִבֵּנוּ שֶׁנִּרְאֶה כָּל אֶחָד מַעֲלַת חֲבֵרֵינוּ וְלא חֶסְרונָם  ... וְאַל יַעֲלֶה שׁוּם שנְאָה מֵאֶחָד עַל חֲבֵרו חָלִילָה… "

 

אנו מתקרבים ליום ראש השנה שהוא בעצם יום הדין לאדם הפרטי ולאנושות כולה. לפי דברי חז"ל, ביום כ"ה באלול נברא העולם ומכאן שהיום השישי לבריאה הוא יום א' בתשרי שהוא יום בריאת  אדם הראשון. מכאן רואים שבעצם האדם הפרטי והאנושות כולה עומדת לדין ביום הולדתה, כפי שנאמר: "היום הרת עולם היום יעמיד במשפט כל יצורי עולם ..."

 

לאחר עשרה ימים מראש השנה, "עשרת ימי תשובה", אנו מגיעים ליום הכיפורים שהוא בעצם השיא של תקופת הימים הנוראים. יום בו מתבצע גזר הדין לאדם הפרטי ולאנושות כולה. ביום זה נמחלים כל העוונות של בין אדם למקום (לקדוש ברוך הוא) בלבד כפי שכתוב: "כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם לִפְנֵי ה' תִּטְהָרוּ", אך בעוונות של בין אדם לחברו אין יום הכיפורים מכפר אלא "עד שירצה את חברו" ומכאן אנו רואים עד כמה חשובה ההתייחסות וההתנהגות שלנו לזולת שאפילו יום הכיפורים אינו מכפר אלא אם נפייס את חברנו ובכך נבין את טעויותינו ואת התנהגותנו. אם כל אדם יראה את תפילתו של רבי אלימלך נר לרגליו אזי נוכל להיות כלפי עצמנו אנשים טובים יותר בסביבה האישית והפרטית  וגם אנו כחברה נהיה חברה טובה יותר הרואה את החבר והאחר במעלותיו ולא במגרעותיו.

 שנזכה אנו וכל בית ישראל לשנה טובה ומבורכת.

 נכתב על ידי דוד אלעזרא, ראש צוות תפעול תשתיות

מתוך אתר משרד החינוך

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008