יום ה' 21/03/2019 | 7:28
 
 
 
 
 > הזוכים והזוכות בפרס ישראל לשנת תשע"ח

פרס ישראל המוענק על ידי משרד החינוך, הינו פרס ממלכתי ובעל ערך ומטרתו להביא לידי ביטוי הישגים משמעותיים בתחומי מדעי היהדות, הרוח והחברה, מדעי החיים ומדעים מדויקים, תרבות ואמנות, מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינת ישראל.

מדי שנה בשנה מגישות וועדות השופטים לשר החינוך את המלצתן להענקת הפרס בתחומים שונים ומגוונים בהוויית העשייה והיצירה בישראל.

הזוכים הם אזרחי-ישראל - יחידים, או שותפי הישג שגילו הצטיינות מיוחדת, מצוינות ופריצת דרך בתחומם או שתרמו תרומה מיוחדת לחברה בישראל.

טקס הענקת הפרסים נערך מדי שנה, במוצאי יום העצמאות בירושלים, בטקס רשמי וממלכתי, ובמעמד הנשיא, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, נשיאת בית המשפט העליון, ראש עירית ירושלים ושר החינוך - שהוא הממונה מטעם הממשלה על נושא פרס ישראל.

פרסי ישראל יוענקו לזוכים בתחומים הבאים:

חתן פרס ישראל מפעל חיים בתחום טכנולוגיה וחדשנות יישומית: 
מר גיל שויד​

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי: "גיל שויד, מייסד ומנכ"ל צ'ק פוינט, נחשב לאדם פורץ דרך והשראה, דוגמא ומופת ליכולת להצמיח טכנולוגיות חדשניות וחברה רב לאומית מצליחה ומשגשגת הפועלת עד היום ממדינת ישראל. 
תרומתו של שויד למדינת ישראל משמעותית בפיתוחה של תעשיית ההיי טק  כבר קרוב ל – 25 שנה, תעשיות היי טק מובילות עולמות בתחום אבטחת המידע והסייבר, יצירת אלפי מקומות עבודה וייצוג מצוינות וההון האנושי של ישראל בעולם. 
גיל שויד עוסק בפעילות ציבורית משמעותית ונרחבת בסיוע לקידום מנהיגות ומצוינות בקרב בני נוער מוכשרים, בדגש עם הפריפריה החברתית ותרומה לטיפוח של דור העתיד בישראל. ההשפעות של גיל שויד על החברה הישראלית ועל הטכנולוגיה העולמית היא עצומה, הוא הפך להיות דמות ראויה לחיקוי בישראל ובעולם כולו".

חתן פרס ישראל למפעל חיים בתחום חברה וקהילה: 
ח"כ לשעבר ושר החוץ דוד לוי

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי: "סיפורו האישי של דוד לוי, הוא סיפורו של נער שעלה ארצה מרבאט שבמרוקו, אל המעברה ועיריית הפיתוח, ומנקודת שפל זו זינק אל ליבת העשייה הציבורית והחברתית וממחוללי כור ההיתוך של החברה הישראלית. דוד לוי  הוא לוחם חברתי של השכבות החלשות, מנהיג עובדים ונציג עיירות הפיתוח והפרפרייה וממקימיה.
יזם ומוביל של תכניות חברתיות ומדיניות, פעיל במאבקים למען השכבות החלשות ומנהיג מדיני. כל זאת תוך התגייסות מוחלטת ונדירה לשירות העם והמדינה. דמותו הייחודית, דבקותו בעקרונותיו והיותו סמל חברתי הם מקור השראה לציבור ומקור להערכה. חזונו אומץ ליבו, ומאבקיו ומעשיו הטביעו חותם מובהק על החברה הישראלית".

כלת פרס ישראל למפעל חיים בתחום חברה וקהילה: 
הגב' מרים פרץ

בנימוקיה ציינה הוועדה: "פרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ח מוענק לגב' מרים פרץ, אשת חינוך ישראלית אשר שכלה שניים מבניה.
מטובי הלוחמים אשר נפלו בקרבות ישראל. מאז מקדישה מרים פרץ את חייה לחינוך ולהנחלת המורשת היהודית והציונית כשהיא עורכת מסעות של הרצאות בפני בני נוער וחיילי צהל ואף יוצאת לקהילות ברחבי העולם וכל זאת על מנת להאיר את דרכינו ולחזק את ידינו. מעבר לכך, מסייעת מרים למשפחות שכולות ופצועי צה"ל. 
מרים היא סמל למסגרת הרוח היהודית והישראלית ומהווה סמל ומופת לנתינה ולעזרה לזולת, לחברה ולקהילה. על כל אלה מצאה הועדה לנכון להעניק למרים פרץ את פרס ישראל בתחום החברה והקהילה".

חתן פרס ישראל למפעל חיים  בתחום עליה וקיבוץ גלויות: 
מר נתן שרנסקי

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי: "מפעל חיו של מר שרנסקי הינו למעשה יישום הלכה למעשה של חלום העשייה למען עלייה וקליטה. ראשית כפעיל בחו"ל, דרך היותו אסיר ציון ועד להגעתו לישראל ופעילותו ללא לאות למען העולים לארץ, כיהן בכנסת ישראל והיה שר בממשלת ישראל. פעילותו של מר שרנסקי היא פעילות למען העם היהודי ומדינת ישראל ומהווה התגייסות מוחלטת אשר אף הובילה לפגיעה בחירותו. סיפור חייו מהווה אות וסמל למאבק על זכותם של היהודים לעלות לארץ ישראל, להתיישב בה ולהיקלט בה בכבודה".  חתן

חתן פרס ישראל וכלת פרס ישראל למפעל חיים בתחום התעשייה: 
הגב' יהודית ומר יהודה ברוניצקי

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי: "יהודה ברוניציקי, איש חזון, ממציא, יליד פולין ששרד את השואה וביחד עם רעייתו, דיתה ברוניצקי, מראשוני נשות העסקים והיזמות בישראל, אישה פורצת דרך בתחומה, הקימו ביחד את קבוצת אורמת והפכו אותה לחברה מובילה בעולם באנרגיה גיאוטרמית. עוצמתם טמונה בהתמדה, בדבקות במטרה וברוחב היריעה של עשייתם הכוללת שותפות בהקמת חברות תעשייה טכנולוגיות בולטות כגון: אורבוטק, אורגניקס ואחרות. הם השכילו לחבר בין חזון ליכולת יישום וביצוע במציאות מורכבת ומשתנה, הם חתומים על עשיית פורצת דרך בתעשייה המקומית והעולמית ועל תרומה משמעותית לחינוך הטכנולוגי, לקידום נשים ולחדשנות".

חתן פרס ישראל בתחום ספרות ושירה עברית: 
הסופר דויד גרוסמן

בנימוקי ועדת הפרס צוין: "מאז תחילת שנות השמונים של המאה העשרים, כבש דויד גרוסמן את מקומו במרכזה של התרבות הישראלית והוא אחד הקולות העמוקים, המרגשים והמשפיעים בספרותנו.
ברומנים, בסיפורים, במסות, בכתיבתו התיעודית, ביצירתו הענפה לילדים העמיד שורה של יצירות מופת המצטיינות בכח דמיון עשיר, בחכמת לב עמוקה, ברגישות אנושית, בעמדה מוסרית נוקבת ובלשון ייחודית ורבת הדהודים. תרגומי ספריו לעשרות שפות הפכו אותו לאחד הסופרים הישראלים הנודעים, המוערכים והאהובים בעולם. על כל אלה, מצאנו את דויד גרוסמן ראוי לפרס ישראל לספרות לשנת תשע"ח".

חתן פרס ישראל בתחום התקשורת: 
מר רון בן ישי

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי: "פרס ישראל בתחום התקשורת  לשנת תשע"ח מוענק  לעיתונאי רון בן ישי על סיקור ביטחוני, צבאי ובינלאומי מעמיק ואמין, תוך גילוי אומץ לב, במשך עשרות שנים. 
בדיווחיו שיקף נאמנה את אירועי הקרבות, תוך שימת דגש גם על הצד המוסרי. במלחמת לבנון הראשונה היה בין הראשונים שדיווחו לצמרת המדינה על מימדי הטבח שביצעו הפלאנגות הנוצריות במחנות הפליטים סברה ושתילה. לאחר מלחמת יום הכיפורים הוענק לו צל"ש הרמטכ"ל על טיפול בפצועים תחת אש האויב".

חתן פרס ישראל בתחום חקר הפסיכולוגיה: 
פרופסור יצחק שלזינגר

בנימוקי ועדת הפרס צוין: " פרופ' יצחק שלזינגר, מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, מחשובי המדענים בתחום הפסיכולינגויסטיקה, תרם לחקר תהליכי העיבוד הלשוני להתפתחות השפה אצל ילדים. כמו כן, היה חלוץ בתיעוד ובהמשגה של שפת הסימנים של החרשים בישראל. עבודותיו בתחום הארגומנטציה התלמודית, בזיקה לסוגיות כלליות בהבעה לשונית, היא תרומה ייחודית. חידושיו כרוכים באופן עמוק בתרבות ובשפה העברית".

חתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי היהדות: 
פרופסור אלישע קימרון

 בנימוקי ועדת הפרס צוין כי פרופ' אלישע קימרון הוא מראשי המדברים בחקר מגילות מדבר יהודה. עבודותיו פורצות דרך הן  בדקדוק העברי של המגילות והן בפרסום שלושת הכרכים העוסקים  במגילות.  פרסומיו משמשים את כל חוקרי תקופת הבית השני בתחומי הלשון, פרשנות המקרא וההלכה הקדומה. בחירתו לקבלת פרס ישראל השנה מקבלת תוקף מיוחד על רקע המיזוג בין  70 שנה לעצמאות מדינת ישראל ו- 70 שנה לחשיפת המגילות הגנוזות.

חתן פרס ישראל בתחום חקר התרבות, האמנות והמוסיקולוגיה: 
פרופסור אדווין סרוסי

בנימוקי ועדת הפרס צוין: "פרס ישראל בתחום חקר התרבות והאמנות, מוסיקולוגיה  לשנת תשע"ח מוענק  לפרופ' אדווין סרוסי על תרומתו והישגיו במחקר המוסיקה היהודית באזור אל אנדלוס (ספרד וצפון אפריקה) והאימפריה העותמאנית. פרופ' סרוסי הינו מפורצי הדרך במחקר המוסיקה הפופולארית והמוסיקה המזרחית (המכונה ים תיכונית). פירות מחקריו בתחום המורשת המוסיקלית ומסורות הפיוט של יהודי ספרד הזינו מסגרות לימוד וביצוע ובכך תרם פרופ' סרוסי להנחלתם לרבים".

חתן פרס ישראל בתחום החקלאות וההתיישבות: 
מר יהודה הראל

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי: "יהודה הראל הוא אבי ההתיישבות הישראלית בגולן, אחד ממפעלי ההתיישבות הציונית המפוארים ביותר. הוא עלה לרמת הגולן, מיד לאחר מלחמת ששת הימים, היה ממקימי קיבוץ מרום הגולן ושותף פעיל בהקמת רבים מיישובי הגולן. איש חזון ומעשה אשר הפך את רמת הגולן משדה בזלת וקרב לאזור שוקק חיים; מקום של עשייה חקלאית ציונית במלוא מובן המילה". 

 

 

 

 

חתן פרס ישראל בתחום חקר הפיזיקה והכימיה: 
פרופסור שלמה הבלין
 

בנימוקי ועדת הפרס צוין: "פרופ' שלמה הבלין הוא בין פורצי הדרך של מספר תחומים  בפיזיקה סטטיסטית והשלכותיה במערכות מורכבות בשטחים שונים. פרופ' הבלין עוסק בהכללה של הידע בתחומים פיזיקליים לתחומים רחבים ביותר כגון:רשתות חברתיות, רשתות טכנולוגיות, רשתות כלכליות, מערכות פוליטיות, מערכות פיזיולוגיות ותפקוד DNA. מבין כלל המדענים הישראליים, פרופ' הבלין הינו המצוטט ביותר על ידי המדענים ברחבי העולם. הוא מקדיש מזמנו וממרצו להנחלת מדע עכשוי לנוער ותורם רבות ליצירת קשרי מדע בין הארץ לעולם".

 

חתן פרס ישראל בחקר הכלכלה וחקר הסטטיסטיקה: 
פרופסור סרג'יו הרט

בנימוקי ועדת הפרס צוין: " פרופ׳ סרג׳יו הרט מהמחלקה לכלכלה והמחלקה למתמטיקה באוניברסיטה העברית הוא מבכירי הכלכלנים בארץ ובעולם. פרופ' הרט כיהן כנשיא האגודה העולמית לתורת המשחקים והוא חבר האקדמיות למדעים של ישראל, אירופה וארצות הברית. פרופ׳ הרט עוסק בתחום תורת המשחקים על השלכותיה המקיפות בתחומי הכלכלה השונים. בין היתר, יש לו תרומה חשובה בהבנת ההתכנסות לשווי משקל בשוק, הערך של שחקן במשחק, כיצד נוצרים קרטלים בשווקים ובפיתוח מדדי סיכון אוביקטיביים. בשנים האחרונות מחקריו עוסקים בעיצוב מנגנונים כגון מכרזים, להם חשיבות בסחר מקוון. פרופ׳ הרט הקים את המרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית בשנת 1991 ועמד בראשו. בהנהגתו הפך המרכז לייחודי ומוביל בעולם בחקר תורת המשחקים על השלכותיה במגוון רב של תחומים כגון כלכלה, סטטיסטיקה, פסיכולוגיה, משפטים, ביולוגיה, פילוסופיה ועוד."

 

ברכות לזוכים ולזוכות בפרס.

מתוך אתר משרד החינוך

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008