יום ש' 17/11/2018 | 2:06
 
 
 
 
 > מבט על תרבות הפנאי
מאת: חיים להב

תרבות הפנאי בישראל, כמו תחומים אחרים, משתנה ללא הרף. בדרך כלל, השינויים בתרבות הפנאי משקפים שינויים דמוגרפיים, חברתיים וכלכליים העוברים על החברה הישראלית. על-פי רוב, השינויים מלמדים על ניסיון לחקות את התרבות המערבית, המגיעה לפתחנו בדרכים שונות ומשונות ("העולם הוא כפר קטן") .
 
מהו פנאי? 
הגדרה אובייקטיבית: פנאי הוא הזמן שנותר לאדם לאחר שסיים את עיסוקיו הקשורים לצרכיו הבסיסיים והקיומיים. זמן זה יכול להיחשב כחופשי, והאדם יכול לנצל אותו לפי שיקול דעתו ולפי רצונו.
הגדרה סובייקטיבית: פנאי הוא מצב נפשי. לפי הגדרה זו, פנאי הוא זמן שבו האדם חווה הנאה מבחינה נפשית ורוחנית.
את השוני התרבותי בין תפיסות הפנאי השונות, אפשר לראות בהגדרה של המושג במילונים שונים:
במילון העברי – מוגדר הפנאי כ"זמן פנוי מ..."
במילון אוקספורד – מוגדר הפנאי כ"זמן פנוי ל..."
הצירוף "פנוי מ..." מדגיש את הריק, את היעדר היעד והמשמעות, ואילו הצירוף "פנוי ל..." מדגיש את השאיפה להתמלא, את האתגר ואת ההזדמנות הצפונים בפנאי.
פנאי הוא מקור למנוחה, להתחזקות ולמימוש עצמי. פנאי יכול לשמש כחוויה בידורית או כחוויה רוחנית.על-פי מרפי (1974), פנאי הוא הזדמנות לביטוי עצמי שאינו מחייב תוצאות מועילות. קפלן (1975) הגדיר את הפנאי כזמן שהוא אנטיתזה לעבודה, ולפיכך עליו להיות מלווה בתחושת ציפייה ובזיכרונות נעימים. בזמן זה, כמעט שאין מחויבויות חברתיות, אלא אם הן התנדבותיות. לאור האמור לעיל,המדד לפנאי הוא חופש ובחירה. בשלב מאוחר יותר, צמצמו החוקרים את ההגדרה הזו והוסיפו לה מדד נוסף: תחושה של חוויה.
חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008