יום ד' 23/05/2018 | 13:49
 
 
 
 
 > כיצד להקל על הילד במעבר לבית ספר חדש?

 

מעבר לבית ספר חדש הינו מעבר חד שכולל פרידה מכל מה שהילד הכיר וקליטה במסגרת חדשה. מבנה בית הספר משתנה, הכללים וההתנהגויות שהיו מוכרים לו משתנים וגם הגננת/מורה והילדים משתנים. 

לילד יש הרבה דברים חדשים להתרגל אליהם, ואתם ההורים רוצים לעזור לו לעשות את המעבר באופן החלק ביותר שאפשר. 

אספנו עבורכם כמה טיפים מגננות, ממורים ומהורים מנוסים שיוכלו לעזור לכם להקל על הילדים.

 טרם ביצוע המעבר:

דברו עם ילדכם על המעבר הצפוי
עודדו את הילד להביע את רגשותיו, חששותיו והראו לו שאתם נמצאים כאן עבורו כדי לרכך את המעבר ולעזור לו להיקלט במסגרת החדשה. שוחחו עם הילד על השינוי, הקשיבו לו, לפחדים, לחששות ולאמונות שלו לגבי המעבר, זכרו בעיקר להקשיב ופחות לדבר, לשאול שאלות ולתת לגיטימציה לכל קשת הרגשות שלו. הקשיבו למצבו הרגשי ונסו לתת לו מענה, להרגיע ולחזק אותו ובכך להפחית חששות.

הציגו את בית הספר החדש באור חיובי
ספרו לו כי זהו כמקום שבו פוגשים עולמות חדשים, לומדים הרבה דברים חדשים, חשובים ומעניינים, מכירים ילדים חדשים ויוצאים לביקורים בכל מיני מקומות. חשוב להיות אמיתיים ולא להגזים בכך וליצור בקרב הילד ציפיות לא ריאליות שיתנפצו לנוכח המציאות.

קחו את ילדכם לסיור מקדים בבית הספר שבו הוא עתיד ללמוד
הראו לו את הקומה שבה הוא עתיד ללמוד, למדו אותו היכן נמצא המיקום של המזכירות הראשית, חדר המנהל/ת, חדר האחות ועוד. הסתובבו יחד בחצר, הראו לילד את הכיתה ואת השירותים, את הכיתה של אחיו או אחותו הגדולים אם הם לומדים באותו בית ספר ואיפה נפגשים עם ההורה בסוף יום לימודים.

עזרו לילד לדעת את הדרך
 לבית הספר
אם הילד אמור ללכת ברגל מהבית לבית הספר, למדו אותו את הדרך, ותרגלו אותה (ניתן דרך טיול באופניים לדוגמה), על מנת שהוא ירגיש נוח לקראת תחילת הלימודים במקום החדש.

עודדו את הילד לצייר
אם ילדיכם אוהב לצייר, אפשר לעודד אותו לצייר את ציפיותיו מהכניסה למסגרת החדשה. אחר כך, כמובן מומלץ לדבר על הציור.

בצעו כמה שפחות שינויים
במהלך תקופת המעבר (חודש לאחר תחילת הלימודים) כדאי להימנע עד כמה שניתן מעריכת שינויים נוספים בחיי הילד.

 

עם תחילת הלימודים בבית הספר החדש:

הגישו לילד ארוחת בוקר
יתכן שהוא לא ירגיש רעב בגלל תחושות ההתרגשות שמציפות אותו. לכן, הקפידו להגיש לילדיכם מזון אהוב, קל ומזין.

עודדו סיפור חוויות
גלו עניין והתלהבות בסיפורים שילדכם מספר לכם אודות חוויותיו בבית הספר. הביעו בו ביטחון ואמון והדגישו בשיחה איתו את יכולותיו וכישוריו השונים להצליח בביה"ס, להתמודד עם הסביבה החדשה, לעשות חיל בלימודים ולרכוש חברים חדשים. אל תנהלו עבורו את הלימודים והחיים החברתיים, אלא אפשרו לו להתמודד בהצלחה בכוחות עצמו, לפתח ולהתאמן במיומנויות החברתיות והלימודיות השונות הנדרשות ממנו, כדי להשתלב ולהצליח. חשוב להתעניין ולהקשיב אך לא לחקור את הילד בסוף יום הלימודים. לא בטוח שהילד יספר וישתף אתכם בחוויות היום וצריך ללמוד לחיות בשלום עם חוסר המידע.

 חזקו קשרים חברתיים
אל תבחרו לילד חברים, אלא שוחחו עימו ושמעו ממנו עם מי הוא רוצה להיפגש ולשחק כדי לחזק קשרים ויחסים, ואם הוא רוצה לפגוש ילדים חדשים מהכיתה החדשה.

הביעו תמיכה בילדכם בכל הקשור להכנת שיעורי הבית
הכינו לו פינת עבודה מסודרת, והיו זמינים לענות על שאלות. יחד עם זאת, עודדו את ילדיכם להכין את שיעורי הבית שלו בכוחות עצמו. דאגו לתת לילד עזרה ותמיכה בלימודים כשיש צורך בכך, אם בעזרתכם או בעזרת מורה מסייעת. אם יש לילד קשיים לימודיים או חברתיים אל תאפשרו לו לחוש אכזבה ותסכול, אלא לעזור לו להתמודד ולהתגבר. חשוב להיות מעורב ואם ישנם סימנים בפועל לקשיים לימודיים או חברתיים אצל הילד, חשוב להתייעץ עם המחנכת, מורה מתקנת או היועצת.

 סמכו על המערכת כולה ובעיקר על המחנכת
אתם חייבים לסמוך על בית הספר. יש שם מבוגרים רבים שתפקידם לעזור, לתמוך ולהשגיח על הילד. חשוב שתרגישו שאתם שולחים את הילד למקום טוב ובטוח עבורו, אחרת הילד קולט את הפחדים והחששות שלכם ולומד שיש לו סיבה טובה לחשוש.

שתפו את ביה"ס במידע רלוונטי על הילד
כך תוכלו לעזור ולהקל על הילד בהתמודדות היום יומית. ספרו למחנכת או היועצת על קשיים חדשים בחיי המשפחה, גירושין, מעבר דירה, או חלילה מחלה או מוות במשפחה, או להבדיל טיפולים שונים שהילד עובר. אל תסתירו מידע מבית הספר רק כדי להימנע מיצירת סטיגמות על הילד. שיתוף המורה במציאות המשפחתית יכול לעזור להבין התנהגויות חריגות וקשיים שונים של הילד, ולאפשר למורה לסייע לילד להתמודד איתם בהצלחה.

גלו סבלנות וסלחנות
הגיבו בסבלנות ובסלחנות לתופעות כגון בכי, או חשש להיכנס לכתה בימים הראשונים. דברו עם הילד בבית, שתפו את המורה בחששות הילד, נסו להבין מה מטריד את ילדיכם. אל תדאגו, זה קורה להרבה ילדים. הבטיחו לילד גב ותמיכה כדי לתת לו תחושה שאתם תמיד איתו ולצידו, לא שופטים ומבקרים אותו, אלא מקבלים, מכילים, תומכים ומחזקים ושהוא לעולם לא יהיה לבד במצבים קשים ובשעת הצורך וכמובן לעמוד תמיד בהבטחה.

מתוך אתר משרד החינוך

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008