יום ו' 14/05/2021 | 17:30
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > איך להפוך את קבלת התעודה לאירוע משמעותי?

שמר ארזי, מומחה לטיפול בהפרעות קשב ולקויות למידה ומדריך ארצי באגף לקויות למידה והפרעות קשב בשירות הפסיכולוגי ייעוצי, במכתב אישי להורים לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז, לקראת קבלת התעודות:

אווירה של סיום באוויר, בעוד רגע נצא לחופשה לאגור כוחות לקראת השנה הבאה, אך לפני החופשה אנו עומדים לפני "אירוע" קבלת התעודה. יש בינינו מי שעבורם מדובר בחלק משגרת הלימודים, מי ששמחים לקבלה ויודעים שיגלו שעוד שנת לימודים עברה עליהם בהצלחה. אבל בעבור אחרים, אלו הסובלים מבעיות של קשב וריכוז, אלו ימים מורכבים. הם מתחילים להתכנס פנימה בתוך עצמם, מנסים לא לחשוב על מה שמצפה. בראש התסריטים רצים, הקולות המוכרים נשמעים, מבטי האכזבה מופיעים.
אני זוכר מילדותי איך הייתי מתכנן להעלים את התעודה וכיצד מונע מהאחרים, כולל הוריי, לראות אותה, אך ללא הצלחה. ביום התעודה הייתי שקט במיוחד, מסתגר בחדר, מבקש להיות נחמד במיוחד ולבצע כל בקשה, אולי הדבר ישמש לי כנקודות זכות ב"שעת השין" כשנתכנס ל"קריאת התעודה".

אני זוכר את אבי חוזר מהעבודה ומבקש לראות את התעודה. זוכר את עצמי מנסה להתמהמה, פוסע אט אט, מגיש לאבי את התעודה, ואז שקט. הדקות הארוכות ביותר שאין להם מידה, הלב מתקתק בקצב מהיר ואז השקט מופר ואבא מנסה לעצור את האכזבה ומתקשה במשימה. רגע לפני שהוא מתחיל אני כמובן מתפרץ בהאשמות: "הם סתם נגדי, לא זה הציון שבאמת מגיע לי...." ואז בורח לחדר.

כיום כהורה מאותגר קשב ולמידה אני מבין את משמעות אירוע "קבלת התעודה" עבור ילדי, אירוע אשר מחייב אותי להתנהלות שונה.
וכך אני נוהג לעשות:

כשבועיים לפני להתחיל לדבר על הנושא באופן כללי ולא מחייב: המשמעות של התעודה, מה היא מבקשת לומר, מה מטרתה ותפקידה ומדוע בכלל אנו נזקקים לה.


ככל שהאירוע מתקרב, מכינים תעודה חלופית המבוססת על השקעה ומידת המאמץ, כי זהו המוטו שלנו - "השקעה, מאמץ והתמדה מביאים להצלחה".


יום התעודה הוא יום חג. אנו יושבים יחד וקודם חוגגים את סיום השנה. אנו מתחילים בתעודת המשפחה החלופית, ולאחר מכן הילד פותח את התעודה ומתבקש לבחור במה להתחיל ולקרוא מתוכה.


קודם כל אנו מתייחסים להערות, לנקודות החוזק. רק אח"כ עוברים למה שטעון שיפור.
 

חשוב להדגיש שהמטרה אינה לייפות את המציאות. אין התעלמות מחוסר הצלחה, אלא מנסים לנתח מה קרה ומה צריך להשתנות לקראת השנה הבאה. אך כל זה נעשה מתוך מקום של עוצמה, קבלה והערכה.

שמר ארזי, מומחה לטיפול בהפרעות קשב ולקויות למידה ומדריך ארצי באגף לקויות למידה והפרעות קשב בשירות הפסיכולוגי ייעוצימר ארזי, מומחה לטיפול בהפרעות קשב ולקויות למידה ומדריך ארצי באגף לקויות למידה והפרעות קשב בשירות הפסיכולוגי ייעוצי

מתוך אתר משרד החינוך

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008