יום ש' 24/10/2020 | 19:56
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > חוסר הכבוד לקשישים במערב גורם לאלצהיימר
מאת: כרמית ראובן בצלאל

חוסר הכבוד לקשישים בחברות המערביות הוא ככל הנראה ה"דלק" של מגיפת האלצהיימר. מדענים קובעים כעת שפשוט להתייחס בכבוד לקשישים יכול ממש למנוע את הופעת הדמנציה בקרב אנשים מזדקנים.
 
המחקר שנערך בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת ייל בארצות הברית ופורסם בכתב העת לפסיכולוגיה וזיקנה Psychology and Ageing – הוא הראשון שמראה כי סטריאוטיפים חברתיים ותרבותיים יכולים להשפיע על התפתחות המחלה בגיל מבוגר.
 
במילים פשוטות, יש כח רב למחשבות שלנו.
אנשים שחיים בחברה התופסת את הקשישים כנכים פיזית ומנטלית ולא מכבדת אותם או את ניסיון החיים שהם צברו, חושבים כל חייהם שכשיזדקנו, הם יהפכו לנכים פיזית ומנטלית ויהיו תלויים בסביבה ומה שקורה בפועל זה בדיוק זה   – הם מזדקנים ומפתחים מחלות כמו אלצהיימר ודמנציה.
המדענים סבורים שהלחץ של אותן  מחשבות שליליות הופך אותן למציאות על ידי גרימת שינויים פיזיים במוח שמתדלקים את הדמנציה.
לעומת זאת, אנשים אופטימיים ופעילים שמסרבים להתאים לסטריאוטיפים לגבי זיקנה, צפויים להישאר צלולים נפשית ומנטלית למשך זמן רב יותר.
 

שאלתם את עצמכם, איך הקשישים בהודו מתפקדים כרגיל?

 
החוקרים האמריקנים אומרים שתוצאות המחקר שלהם יכולות לספק הסבר לתופעה שלפיה דווקא במדינות מערביות, בעלות מערכות בריאות מתקדמות, יש יותר חולי אלצהיימר ומחלות אחרות של ניוון המוח בגיל זיקנה מאשר במדינות העולם השלישי – מכיוון שבמדינות המכונות "נכשלות" מעריצים את הזקנים, רוכשים להם כבוד, באים להתייעץ עימם ויש להם תפקיד חברתי חשוב עד יום מותם.
החוקרת הראשית של המחקר הזה, ד"ר בקה לוי, אמרה לעיתון הטלגרף הבריטי "אנחנו מאמינים שאותו הלחץ שנוצר בעקבות האמונות השליליות על הזדקנות שאנשים לפעמים מפנימים מהחברה, יכול לגרום לשינויים פיזיים פתולוגיים של ממש במוח".
 
"למרות שהממצאים מדאיגים, זה מעודד להבין שכשם שאמונות ומחשבות שליליות גורמות לנזקים, כך גם מחשבות חיוביות ואופטימיות יכולה לחזק את המוח אמונות השליליות אלה על הזדקנות יכולות להיות מיתנו ואמונות חיוביות על הזדקנות יכולות להיות מחוזקות, כך שההשפעה השלילית על המוח היא לא גזרה משמיים בלתי נמנעת, יש לנו יכולת להשפיע".
 
לדברי ד"ר לוי, "כבר הוכח שתזונה והבדלי התזונה בין תרבויות מספקים הסבר מדעי לפערים העצומים שבין הופעת מחלת האלצהיימר בקרב קשישים בארצות הברית לעומת הופעתה בקרב קשישים הודים (בארצות הברית יש פי חמישה חולים במחלה מאשר בהודו), המחקר הזה מספק הסבר אלטרנטיבי לפערים הללו על ידי השוואה של שתי התרבויות בהקשר של דימויי זיקנה: בהודו יש מסורת של האדרת והערצת זקנים. אני חושבת שטיפול באנשים מבוגרים בכבוד עשוי להיות בעל השפעה מועילה בולטת לחברה ולמבוגרים שלה".

 

אז מה היה במחקר?

כדי לבדוק את הקשר בין סטריאוטיפים שליליים על זיקנה ובין דמנציה, החוקרים בדקו 158 אנשים שנערכו להם סקירות מוח פעם בשנה, במשך 10 שנים,  כמחקר גדול על הזדקנות שנערך בבולטימור, ארה"ב. הגיל הממוצע של הנבדקים היה 68.

כולם נשאלו על העמדות שלהם לגבי הזדקנות ונתבקשו לומר כמה הם מסכימים עם אמירות כמו "זקנים הם מפוזרים ולא צלולים". המדענים גם בדקו את האזור של ההיפוקמפוס במוח, המתכווץ בקרב אנשים עם אלצהיימר.

כצפוי, משתתפים המחזיקים בעמדות שליליות יותר לגבי זיקנה וקשישים התחילו את המחקר עם היפוקמפוס מכווץ יותר מאחרים והוא הלך והתכווץ יותר באופן דרסטי לאורך 10 שנות המחקר.

החוקרים בחנו גם את המוח של 78 אנשים שמתו במהלך המחקר על מנת לבחון שני אינדיקטורים אחרים למחלת אלצהיימר: לוחות עמילואיד, שהם אשכולות חלבון שמצטברים בין תאי המוח וסבכים נוירו-פיברילריים, שהם גדילים מפותלים של חלבון שמצטברים בתוך תאי המוח.

משתתפים בעלי דימויי זיקנה שליליים  היו בעלי מספר גדול יותר באופן משמעותי של אותם לוחות וסבכים המעידים על התפתחות מחלת האלצהיימר.

על פי ארגון הבריאות העולמי, כיום חיים בעולם למעלה מ- 35 מיליון אנשים הסובלים מדמנציה, והצפי הוא שמספר זה יעלה ל- 115 מליון אנשים בשנת 2050

הירידה בשיעור הילודה והעליה בתוחלת החיים גורמת לכך שהאוכלוסיה העולמית הולכת ומזדקנת, ואם כיום 8% מהאוכלוסיה הם מעל גיל 65, בשנת 2050 מספר זה אמור לעלות ל- 17%.

השינוי הזה באוכלוסיה העולמית גורם לכך ששיעור המחלות הקשורות לגיל הזקנה ולא ניתן לטפל בהן, כמו הדמנציה והאלצהיימר –  צפוי לעלות באופן משמעותי.

החוקרים באוניברסיטת ייל מאמינים שהבעיה נעשית גרועה אף יותר על ידי הסטריאוטיפים השליליים לגבי הקשישים בחברה.

מתוך אתר סמאללה

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008