יום ו' 30/10/2020 | 0:46
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > שלא יהיו אנשים בודדים בישראל

מאת: יובל כאהן - ארגון דור לדור

היחס של חברה לקשישים שלה הוא אחד המדדים המשמעותיים ביותר בעיני לרמה המוסרית של החברה. הקשיש אינו מועיל כלכלית לחברה. הוא מהווה נטל כלכלי. שמענו בשבוע האחרון את ההתייחסות המחפירה של איש שלא שווה להזכיר את שמו לכך שהקשישים מהווים נטל כלכלי.
ידוע הסיפור על החברה האסקימוסית המסורתית בה הקשישים שלא מועילים יותר לשבט עוזבים את השבט והולכים למות בקור כדי לא להוות מעמסה על מעט המשאבים הקיימים. אכן יש בכך משהו מזעזע, אבל כשאני משווה את זה ליחס לקשישים בחברה שלנו אני מזדעזע הרבה יותר מהמצב אצלנו. חברת השפע שלנו הסובלת מעודפים עצומים ובלתי נתפסים של זמן ומשאבים. מדי פעם מתפרסמים הממוצעים של הזמן שבן אדם ממוצע מקדיש לצפיה בטלויזיה או גלישה באינטרנט. וכל פעם אני המום מחדש לראות את כמות הפנאי העצומה שיש לנו כחברה.
הרבה יותר אכזרי בעייני, בניין מגורים בו בכל הדירות יושבים אנשים ומבדרים את עצמם במשך כ5 שעות בממוצע ביום מול אמצעי מדיה שונים, ובדירה אחת חי קשיש בודד שאף אחד לא נכנס אליו לדירה מעולם לשאול מה שלומו. שלא לדבר על האפשרות המוזרה שהוא אולי צריך עזרה במשהו.
אותו כלכלן שדיבר השבוע מהווה אות כלון על החברה שלנו.
ארגון דור לדור בא להלחם בתופעה של חברה השקועה כל כך בעצמה ולא מסוגלת להקדיש חצי שעה של תשומת לב לאדם בודד שחי בקהילה שלנו. ארגון דור לדור הוא בשורה אמיתית לשינוי חברתי. שינוי שמתחיל ברגש, ביחס, בזמן, ללא כל השקעה של כסף או משאבים.
אני חושב שזה לא חזון בלתי הגיוני שניתן לחולל שינוי חברתי בתחום זה. אני חושב שניתן להשפיע במשהו על חברת הצעירים רוויי השפע והזמן להקדיש קצת זמן ויחס אל מי שהיו צעירים והובילו את העולם בדור שלפנינו. ואז גם נלמד אולי שהם לא רק נטל כלכלי, אולי יש לנו הצעירים והחכמים והמעודכנים גם קצת ללמוד ולהרויח מהם ומהקשר איתם.
אני חושב שאפשר להציב לעצמינו כחברה יעד, שלא יהיו אנשים בודדים בישראל. זה היעד שהציב לעצמו ארגון דור לדור. ואם נרצה אין זו אגדה.

מתוך אתר פייסבוק דור לדור

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008