יום ו' 14/05/2021 | 17:05
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > כיצד תשמרו על גלישה בטוחה של ילדכם

מאת: עופרה הירש, מדריכת תקשוב

רשת האינטרנט היא מקור הנאה גדול לילדים.
ישנם ברשת מספר עצום של אתרים איכותיים ומעניינים, פורומים בנושאים מסקרנים, מאמרים, תמונות, עבודות ועוד פעילויות רבות ומהנות.
הבעיה בפעילות באינטרנט, כמו בהרבה תחומים אחרים, היא שלא תמיד ניתן לדעת מתי עוברים הילדים לפעילות שעלולה לגרום להם נזק.
כמו בכל תחום אחר בו אתם מלווים את ילדכם ומלמדים אותם להבחין בין פעילויות חיוביות לבין פעילויות שליליות, כך גם באינטרנט צריך ללוות ולהסביר על ההשפעות השליליות הקיימות ברשת.
היות ורשת האינטרנט פרוצה ופתוחה מעצם מהותה, היות והמידע המתרוצץ בה אינו מבוקר, אין בו יד מכוונת, אין לו מרכז ואין עליו שליטה, צריכים אנחנו, אנשי חינוך, מורים והורים לעשות הכול כדי להכין את תלמידינו/ילדכם לקראת המפגש הזה עם מערבולת המידע, עם אמצעי התקשורת הבלתי מוגבלים, להשתמש במידע בצורה מושכלת ונבונה.
צריך לחנך אותם לנצל את המידע בביקורתיות, בזהירות, בתבונה, באחריות, ביושר ובכבוד כלפי הזולת וכלפי המידע, כדי שלא יפגעו בזולתם.
עלינו ללמד את התלמידים להיות צרכנים נבונים של מידע, תוך הבחנה בין מידע ראוי לבין מידע טפל, מוטה, שגוי או אף מטעה במתכוון.
צריך להרגיל את הילדים לנצל כל מקור של מידע כדי לדעת יותר, ללמוד מאחרים, לעבד את המידע כדי לפתח רעיונות חדשים, אך בלי לפגוע בזכויותיהם של בעלי המידע והרעיונות המקוריים.
תפקידנו לפתוח בפני הילדים את דרכי התקשורת המגוונות ולהזהיר אותם מפני הסכנות.
הם צריכים להבין את המשמעות של הקלות הבלתי נסבלת שבה מאפשרת הרשת לפרוץ, לגנוב, לפגוע ברכוש הזולת, לחדור לתחום הפרט, לפגוע בכבוד האדם, להסית, לרמות ועוד כיוצא באלה, שכל אדם צריך למנוע את עצמו מהם ואף להיאבק בהם.

האינטרנט אינו מסובך להבנה ואין צורך להיות עכברי אינטרנט כדי להבחין בין טוב לרע בתחום זה.
להלן אביא דוגמאות להתנהגויות שעשויות לסייע לכם לאתר סימנים לכך שילדיכם בסכנה כתוצאה מגלישה באינטרנט, ומה ניתן לעשות כדי להקטין את הסיכון לפגיעה בילדים.
ישנם עבריינים וגופים המשקיעים משאבים ומרץ רב בניסיון לפגוע בילדים באמצעות רשת האינטרנט. פגיעה יכולה להיות על רקע:
  • מיני – עברייני מין פעילים ברשת במטרה ליצור קשר עם ילדים, על-מנת לפתות אותם לכדי מפגש לצורך ניצול מיני.
  • פלילי – באינטרנט פעילות קבוצות של עברייני רשת (האקרים, קרקרים) הפורצים למחשבי חברות וגופים ממשלתיים וגורמים להשחתה ודליפות מידע. עבריינים אלה יכולים לנסות לגייס את ילדיכם לביצוע משימות.
  • לאומני – קבוצות או אנשים הרואים בילדים אמצעים להשגת מטרות לאומניות.
המדריך לגלישה נבונה, מנסה להקיף היבטים שונים של התנהגות נאותה ברשת, ושל הסכנות המסתתרות בין דפי האינטרנט, הפורומים והצ'טים.
אנו תקווה שהמדריך יסייע לכם להביא את ילדכם לידי שימוש נבון ומועיל ברשת, תוך שמירה על החוק, על המוסר ועל ההגינות.

מתוך אתר סורגית

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008