יום ש' 24/10/2020 | 5:37
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > בונים סוכה – בונים חיים

מאת: יוני לביא

האם אחרי השיא של יום כיפור והפסגות של 'כל נדרי' ו'נעילה' יש עוד לאן להתקדם? האם אחרי ימי ההתעוררות וההתחדשות הנשגבים של אלול ועשרת ימי תשובה – ישנם שלבים נוספים בסולם? מתברר שלא רק שהתשובה לכך היא באמת חיובית ויש עוד הרבה לאן להתקדם, אלא שיותר מכך - כל התהליך שעברנו בארבעים הימים האחרונים הוא רק האמצעי כדי להגיע על ידו למטרה האמיתית -חג הסוכות! כן, החג הזה עם הקרשים החומים, ענפי הסכך הירוקים והסדינים שפעם היו לבנים. דווקא הוא פסגת השאיפות שלנו. כי תהליך התיקון וההיטהרות הוא הכרחי, כמובן, אך היעד הוא החזרה אל החיים ואל העולם כדי לקדש ולהעלות אותם. לצאת אל הטבע ולבנות בו בית שהשכינה תהיה שרויה בו. זה האתגר האמיתי! והסוכה הקטנה והצנועה מלמדת אותנו כמה כללי זהב כיצד לבצע בהצלחה את המשימה המורכבת הזו.

מחיצות

במפגש עם החיים והעולם חייבים להעמיד מחיצות. הפתיחות היא ערך חשוב, אבל כדי שהיא לא תהפוך לחרב פיפיות ותשטוף ללא אבחנה בזרם עכור, היא חייבת להיות מוגבלת ומכוונת למינון הנכון. ישנם הרבה דברים טובים בעולמנו ויהיה חבל אם לא נלקט ונצרף אותם לסוכתנו, אך ישנם גם דברים רעים ושליליים שמחובתנו להישמר מהם. כמה הורים משקיעים כדי לשמור על הילדים מדברים שיפגעו בהם פיזית או גופנית. האם הם משקיעים עשירית מהכוחות האלה כדי להגן עליהם מדברים שיזיקו להם נפשית או רוחנית? (הורים אחראיים לא יתנו לילד עד גיל 9 לחצות כביש לבד. האם יכול להיות שהם יתנו לו סמארטפון?!...).

בחג הסוכות האדם נקרא למצוא את המקום שלו ולהקיף אותו במחיצות. אמנם, הסגירה איננה הרמטית - להלכה מספיק "שתיים כהלכתן [שתי דפנות מלאות] ושלישית אפילו טפח [הדופן השלישית מספיק שתהיה חלקית]", כדי לסמן את הגבול בין הפְּנִים לחוץ, ולהחליט מה לברור ולקחת ומה לדחות ולהותיר בחוץ. אין צורך במחיצות מברזל, אך הן צריכות לפחות לעמוד ברוח מצויה. לאפשר לשמור על עמדה עצמית, ולא להתכופף בפני כל רוח רעה.

האושר והעושר

הסוכה נעשית מחומרים פשוטים, טבעיים וזולים. ענפים, קרשים, בד. לא צריך לקחת משכנתא כדי לקיים את המצווה. והמסר חד, ברור ורלוונטי מתמיד: מידת האושר והאהבה שיִשְכּנוּ בבית אינה תלויה במספר החדרים שבו, באבזור המרהיב ובסטייל העדכני שישררו בו. הם ינבעו בעיקר מן התוכן והרוח שאנחנו נצליח ליצוק לתוכו. העולם המודרני ששבוי במרוץ למיליון, ובטירוף החושים של שדרוג המכונית/הסלון/הסלולארי כל כמה שנים, או אפילו כל כמה חודשים, חג הסוכות מלמד אותנו לעצור לרגע את השגעון, לנשום את ריח הטבע הפשוט, הטהור והמתוק, ולגלות מחדש את היחס הנכון בין אושר לעושר.

לראות את הכוכבים

בין ענפי הסכך אנו משאירים חרכים, שבעדם נוכל לראות את הכוכבים. כי אם לא נהיה קשורים לשמים ומחוברים לרוחניות, למצפן שמנחה אותנו מלמעלה, נהיה ארציים, יבשים ומנותקים. בשגרת היומיום הלוחצת והמהירה, חייבים למצוא את המרחבים בהם נוכל לקחת פסק זמן חיוני כדי לנשום אוויר. זמנים בהם יתאפשר לנו להטעין מצברים ולהתמלא מבחינה רוחנית, כדי שלא נאבד את הכיוון שלנו בתוך העולם המבלבל הזה. השבת, החגים, תפילה ולימוד יומיים הם חלונות הזדמנות כאלו. חג הסוכות מלמד אותנו שמעבר לזה, כל אדם צריך למצוא את נקודות חיבור אישיות משלו, זמני איכות אישיים שבהם הוא משתיק את הסלולארי ואת כל הרעשים החיצוניים, ומאזין בקשב לקולות הפנימיים.

דירת עראי

הסוכה איננה בית של קבע - יציקה מבטון וברזל, ששום רוח שבעולם לא תזיז אותה. היא מצטיינת בקלילות ובגמישות, ובדרכה המיוחדת מלמדת אותנו את סוד ה'עראיות'. את היכולת המופלאה להיות מסוגל כל הזמן להשתנות, להתפתח ולהשתכלל. לא להינעל על צורה אחת ולהתקבע בה לנצח. לא נדיר למצוא אנשים שכמו שהם היו בבר מצווה ככה הם בגיל עשרים וחמש וככה גם בגיל חמישים וחמש, מלבד תיקונים קוסמטיים ואופנתיים כאלה ואחרים. הם ישדרגו כל מיני חפצים או עזרים טכנולוגיים שברשותם, אבל אישיותם עצמה תישאר ממודל ישן ולא עדכני. הסוכה מלמדת אותנו שזִקְנָה, יותר משהיא עניין של גיל, היא עניין של גישה לחיים; של דינאמיות, גמישות ורצון עז להתקדם.

יש דברים נסתרים

צִלתה של הסוכה, כך מלמדים חכמים, צריכה להיות מרובה מחמתה. כדי שנזכור תמיד, שמעבר למה שגלוי לעיניים, מעבר למה שניכר באור השמש - יש עוד מרחבי חיים עצומים, שנמצאים בצל, בסתר, מתחת לפני השטח. אם נאמין בקיומם ונחתור לגילויים, יש סיכוי שגם נזכה לפגוש אותם. גילוי הנסתר הוא עיקרון שנכון ללימוד תורה (מדהים איך אותה פרשת שבוע, מצליחה לחשוף עוד רובד ועוד חידושים כל שנה מחדש), והוא נכון גם ביחס למערכות יחסים עם אנשים (עד כמה אנחנו ממהרים לשפוט אנשים על פי הרושם הראשוני והחזות החיצונית?), ונכון גם לזוגיות, חינוך ילדים, פיתוח האישיות, התקדמות רוחנית ומה לא.

איזו מתנה נפלאה להתחיל שנה חדשה בתוך סוכה. האם נזכה לקלוט את האור הנפלא שהיא מביאה אלינו?

מתוך אתר aish

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008