יום ש' 31/10/2020 | 21:27
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > ברכת האילנות הפורחים

מאת: שרון פירסט

שכנתי בירכה אותי הבוקר בנפנוף יד. "אנחנו עוקבים כל יום אחרי העץ התפוחים שלכם כדי לראות מתי הוא פורח!" היא קראה מעבר לרחוב.

חייכתי חיוך רחב, כשאני מבינה בדיוק למה היא מתכוונת. מדי שנה מתאספים אנשים בחצר שלנו כדי לברך ברכה שאומרים רק פעם בשנה – ברכת האילנות, ברכה שנאמרת על עצי פרי פורחים.

על פי המסורת היהודית, כשרואים לראשונה עצי פרי בפריחתם באביב, אומרים ברכה מיוחדת. הברכה הזאת משבחת את האלוקים על התחדשותה המתמשכת של הבריאה, ומודה לו על שברא להנאתנו עצים טובים בעולם.

בעונה שבה מתעטף העולם במרבד של יופי, קוראת לנו המסורת היהודית להודות על הדר הבריאה האלוקית. אנחנו מוקפים בפריחה יפיפייה ורב גונית, כדאי לעזוב לרגע את תחום המשרדים שלנו, כיתות הלימוד והבתים, ולצאת לחצרות ולשדות, כדי ללגום מהיופי הזה ולשאת תודה.

בחצרנו גדל עץ המניב תפוחים, ומדי אביב, מיד כשאנחנו מבחינים לראשונה בפריחה הלבנבנה-ורדרדה שלו, מתאספים בני משפחה וחברים בחצר ואומרים את הברכה.

בשנה שעברה כאשר התחילו פרחים ורודים בהירים להציץ מתחת לעליו של עץ התפוח שלנו אנשים רבים הגיעו אלינו כדי לברך העץ הפורח. אנשים נכנסו במהירות, בדרך לעבודה שלהם או בחזרה ממנה, והייתה גם משלחת מחברה מקומית, שהגיעה במרוכז בשעת הפסקת הצהריים של העובדים.

איך?

ברכת האילנות נכתבה בתלמוד והיא מופיעה בסידורי תפילה רבים:

 

"ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם, שלא חיסר בעולמו דבר, וברא בו בריות טובות ואילנות טובים להנות בהם בני אדם"

 

ברוב סידורי התפילה מופיעה הברכה יחד עם שאר ברכות הראייה (ברכות שבח והלל שנאמרות על תופעות חריגות ואירועים מיוחדים), כמו ברכה שנאמרת למראה ברק, או ברכה שנאמרת למראה קשת (בדרך כלל כלולות ברכות הראייה בסידור בין "ברכות הנהנין", שהן ברכות על טעם וריח).

את הברכה מברכים רק על עצי מאכל ולא על אילנות סרק.

הזמן הטוב ביותר לומר את הברכה הוא חודש ניסן, מייד כשרואים את העץ פורח. מי ששכח לברך, או התרשל ולא ברך, עדיין יכול להגיד אותה בכל זמן, כל עוד לא נשרו הפרחים והתחילו הפירות לצמוח. כמו כן, אם העץ פרח בניסן והאדם לא הבחין בכך לפני שהחודש הסתיים, הוא עדיין יכול לברך את הברכה כל עוד העץ פורח ופירותיו עדיין לא ניכרים.

אפשר לומר את הברכה הזאת רק פעם אחת בשנה. לפי חלק מהמנהגים, לאמירת הברכה חייבים להיות לכל הפחות שני עצי פרי, ורצוי ממינים שונים, אבל אחרים מסתפקים גם בעץ אחד. הדרך האידיאלית לומר את הברכה היא במטע פורח הנטוע מחוץ לגבולות לעיר, בנוכחות של מניין, ולאחר מכן לומר קדיש. כאן בארץ רווחת התמונה של קבוצות תלמידי בית ספר שיוצאות לשדות במסגרת כיתתית, כדי לומר את הברכה.

הרעיון הבסיסי הוא לקבל השראה מהדר העולם הטבעי, לחוש באהבתו של הקב"ה לבני האדם, ולהודות על כך.

התחדשות האביב

מתוך אתר טבע עברי

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008