יום א' 20/01/2019 | 21:10
 
 
 
 
 > יום משפחה שמח לכולנו!

מאת: מיכל צרפתי

איזה יופי שנתנו למשפחה יום אחד בשנה לחגוג את, עצם קיומה, היותה.

פעם היה יום האם. הרבה יותר פשוט ברור ומוחלט. אמא זאת אמא, הסטטוס שלה כאמא לא משתנה ולא מתפרק. לגבי משפחה הסיפור קצת שונה וקצת יותר מורכב וטעון.

אחד מכל שלושה זוגות מתגרשים כיום. כלומר אחת מכל שלוש משפחות מתפרקות והתמונה האידיאלית של אבא אמא שני ילדים וכלב הופכת להיות תמונה עם אבא (אולי עם החברה שלו והילדים שלה) ותמונה עם אמא והבן זוג החדש והילדים שלו והכלב שלהם – התבלבלתם?

גם אני.

כששואלים ילד להורים גרושים שאלה תמימה ופשוטה  – מי המשפחה שלך? עבורו זאת שאלה קצת יותר בעייתית.

המשפחה שלו כפי שהוא הכיר אותה וזכר אותה (לעיתים הוא גם לא זוכר) וניזון מסיפורים או מתמונות (במידה ולא נקרעו) הייתה פעם אבא, אמא והאחים שלו.

היום אבא ואמא כבר לא ביחד ויש לו לפעמים, שתי משפחות חדשות.

נכון שאבא ואמא תמיד יהיו ההורים שלו אבל כל אחד מהם מנסה להתקדם בחייו ולבנות משפחה חדשה וזה לא כל כך פשוט וזה בטח לא הבחירה של הילד.

כשחוגגים את יום המשפחה בבית הספר לרוב מבקשים מהילדים לבוא עם הורה אחד כי אין מקום בכיתה. עצם הבקשה הזאת מכניסה את הילדים להורים גרושים ללחץ מטורף ולבלבול.

את מי הם אמורים לבחור?

 "אם אני אבחר באבא, אמא בטוח תיעלב, ואני רוצה ששניהם יגיעו! ולמה אני צריך לבחור בכלל, אוף למה תמיד הכל מסובך אצלנו – למה אנחנו לא כמו כולם???!!!"

ישנן מורות שרגישות לעומס הרגשי ולבעייתיות של הבחירה ומודיעות מראש להורים -  תגיעו שניכם.

אך ישנן מורות שלא מבינות לחלוטין את הנושא ומתעקשות שיגיע הורה אחד בלבד וטוענות שעצם ההגעה של שני הורים ליום המשפחה, הופכת את הילד לחריג (כי כולם עם הורה אחד).

צר לי מאוד להיתקל באטימות ריגשית במקום שכל מה שצריך לבטא בו כלפי הילד או ההורים הגרושים זה אמפטיה ורגישות.

כל מי שפירק משפחה יודע עד כמה הכאב האישי והמשפחתי הוא עצום. רגשות האשמה כלפי הילדים הם כל כך גדולים ולוקח המון זמן לפרק אותם ( אם בכלל) ולנסות לנהל אותם ולא להיות מנוהלים על ידם.

אין יום משפחה אחד שבו אני לא בוכה, מאז שהבת שלי בת שנתיים. אני לא צריכה את יום המשפחה בשביל להיזכר שאני פירקתי לה את המשפחה.

תאמינו לי שאני לא שוכחת לרגע.

ויחד עם זאת אני הולכת בכל שנה לחגוג עם בתי ועם אביה את יום המשפחה (עם אישור המורה או בלעדיו).

כי אנחנו לעד מחויבים לה. גם אם פעם היינו משפחה ועכשיו לא.

יום משפחה שמח לכולנו!

מתוך אתר מאמרים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008