יום ה' 26/11/2020 | 19:47
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 >  "מסובלנות למניעת גזענות וחיים משותפים"

שרי המשפטים והחינוך, אנשי פרקליטות המדינה והצוותים החינוכיים של בתי הספר יעבירו סדנאות לתלמידים בנושא מניעת גזענות והסתה.

  • בתי הספר ידונו בתופעות של גזענות והסתה בחברה והאלימות הגואה בספורט.
  • מוסדות החינוך יקיימו מגוון פעילויות עם ארגוני קשישים, מיעוטים, עולים חדשים, אנשים בעלי מוגבלויות ועוד. 

 
לתכנית החדשה: "מסובלנות למניעת גזענות וחיים משותפים"

מערך השיעור בנושא מניעת גזענות יועבר על ידי שרת המשפטים, ציפי ליבני ושר החינוך, שי פירון, יחד עם בכירי המשרדים - פרקליט המדינה, שי ניצן, משפטנים והצוותים החינוכיים יגיעו לבתי הספר ויעבירו לתלמידים סדנאות שיחשפו אותם לפן המשפטי והחקיקתי של הגזענות וכן להיבטים של שוויון ושמירה על הדמוקרטיה.  

במסגרת יישום התכנית הרב שנתית "האחר הוא אני" מערכת החינוך תציין בשבוע הבא (ימים א' – ו') את "שבוע הסובלנות" במטרה לקדם חברת מופת ולהטמיע שיח המבוסס על ערכים של אהבת האדם, קבלת האחר, סובלנות וערבות הדדית. הפעילות החינוכית תתפרס על פני כל השבוע ותכלול את גני הילדים ובתי הספר בכל המחוזות וכל המגזרים.

במסגרת כך, משרדי המשפטים והחינוך גיבשו יחד מערך שיעור משותף בנושא "מניעת גזענות, אלימות והסתה". מדובר בשיתוף פעולה של אנשי המקצוע משני המשרדים שמטרתו להוקיע את הגזענות והאפליה בחברה. מערך השיעור מיועד לתלמידי חטיבות הביניים והחטיבה העליונה. ההחלטה על שיתוף הפעולה התקבלה בין היתר על רקע ההקצנה של השיח החברתי בארועי "צוק איתן", המתיחות בחברה הישראלית והאלימות הגואה בספורט.

במהלך הסדנאות המנחים יציגו בפני התלמידים אירועי קיצון בחברה הישראלית, בהם גם דוגמאות מתוך ההתלהמות ברשתות החברתיות ובמגרשי הספורט וידונו עם התלמידים בסכנה ובהשלכות שיש לכך על החברה הישראלית.

מיכל כהן, מנכ"לית משרד החינוך: "מדינת ישראל מושתת על ערכים של שמירה על כבוד האדם וחירותו, שוויון וסובלנות כלפי האחר. למרבה הצער, לא פעם אנו עדים לאירועים של גילויי גזענות, הסתה וחוסר רצון להכיר בשונה. אלו הן תופעות פסולות ומסוכנות שאסור לנו להשלים עם קיומן. מערכת החינוך מהווה גורם מכריע בשימורם של ערכי החברה, השונות הבין אישית בין התלמידים מזמנת אתגר תרבותי וחברתי והזדמנות ללמוד להכיל את השונה ואת האחר".

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים: "משרד המשפטים נמצא בחזית המאבק נגד גזענות, אפליה וקיפוח של האחר ושל השונה ונגד הסתה לגזענות. תופעת הגזענות – מכל סוג וכלפי כל ציבור או יחיד - היא תופעה מכוערת שיש לגנות ולהוקיע, והמלחמה בתופעה זו נמצאת כיום בליבת העשייה של המשרד.  ישנן דרכים משפטיות שונות להילחם נגד גזענות - בחקיקה, באכיפה ובהטלת עונשים. יחד עם זאת, התפיסה של משרד המשפטים היא שבמאבק בגזענות לא צריך לעסוק רק בפעילות משפטית של אכיפה וענישה, אלא דווקא בפעילות של מניעה וחינוך. לכן יזמה הנהלת משרד המשפטים, בשיתוף משרד החינוך, פרויקט של שיעור הסברה בבתי הספר בנושא שוויון ומניעת גזענות. החלטה זו של הנהלת המשרד , משתלבת ביוזמת שרת המשפטים מלפני חודשים אחדים להקים נוכח ההחמרה בגילויי הסתה וגזענות, את ה"קו חם" לתלונות מן הציבור למשרד המשפטים, שנועד לייצר אפיק נוסף להצפת אירועי הסתה לידיעת גורמי אכיפת החוק ומקבלי ההחלטות במשרד".

מתוך אתר משרד החינוך

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008