יום ו' 30/10/2020 | 3:03
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > סמלי חג השבועות
מאת: שמוליק שמואל

אחד החגים הכי מוזנחים הוא חג השבועות. עבור רובנו הוא מסמל חג של ביכורים, אכילת מוצרי חלב ועבור הילדים זמן שבו מתיזים מים אחד על השני. אך לא עבור סיבות אלו אנו חוגגים את החג. לכל חג יש משמעות ומסר מאחורי הפעולות המסמלים את אותו החג.
מהו חג השבועות? מה הוא מנסה ללמד אותנו? מדוע אוכלים מוצרי חלב?
חג השבועות מסמל את המועד אשר קיבל עליו עם ישראל את התורה ועשרת הדיברות. הוא נקרא גם בשם חג "מתן תורה". התורה ניתנה לנו באותו מעמד בהר סיני, וניתנת לנו בכל שנה באותו המועד, הוא חג השבועות. ספר התורה מסמל ספר הוראות שמטרתו לאפשר לנו לחיות את חיינו מתוך סיפוק פנימי, אושר, אהבה ואחדות. אך כדי שהתורה תינתן לנו, אנו אמורים לרצות לקבל אותה. לכל אחד בחיינו ישנם רגעים שבו נשמתו חשה תחושת גלות ופירוד בתוכו. המטרה שלנו היא להגיע לגאולה פנימית, שזהו מצב של אחדות והרמוניה עם הכח העליון, הבורא והאינסוף, המכתיב את המציאות שלנו. להגיע למצב שכזה נדרש מאיתנו רצון פנימי לנקות מתוכנו כל מודעות שלילית אשר באה לידי ביטוי במחשבות שליליות, כעס, שנאה, קנאה וכו'. ההבדל בין גלות לגאולה, זהוי האות א'. ה- א' מסמלת את הבורא האינסופי אשר נתגלה לכל אחד מאיתנו רק כאשר אנו בוחרים בכך. חיינו מופעלים כמשחק שאם אנו יודעים את החוקים ומשחקים לפיהם אז אנו יכולים לחיות את חיינו מתוך שמחה ואושר, אהבה ואחדות ולהשיג הצלחה ומילוי מבחינה אישית, זוגית, בקריירה, משפחה ועוד.
החלב אשר צבעו לבן, מסמל את הטוהר, את היכולת לתת חיים. האם מעניקה חיים לרך הנולד באמצעות החלב, ובכך מסמלת את הנתינה הגדולה מכולם. הצבע הלבן הוא סמל לשפע ואהבה המצפים לכל אדם אשר חי את חייו מתוך גאולה פנימית ולא גלות. מאותה הסיבה אנו גם נוהגים ללבוש לבן בחג השבועות, וזאת על מנת להראות על נתינה מוחלטת ללא רצון לקבל דבר בתמורה. בכל יום אחר במהלך השנה, תכונת האדם היא לקבל לעצמו בלבד, ולהאדיר את שמו והאגו שלו. ברוחניות אין כפיה, ואפילו הבורא בכבודו ובעצמו אינו כופה עלינו לחיות את חיינו. יש לנו בחירה חופשית ואנו יכולים לבחור בכל רגע את תוצאות מעשינו, אבל עלינו לקחת בחשבון שעל כל פעולה ישנה תגובה הולמת. לכן, ניתנו לנו עשרת הדיברות ולא על מנת לכפות עלינו לחיות בצורה מסוימת. לומר לנו, שכדי לחיות חיים של הרמוניה, הן ביננו לבין הטבע העליון, הבורא, והן ביננו לבין שאר האנשים ביקום, ישנה דרך והיא דרכה של התורה. תורה מלשון הוראה. היא מראה לנו את הדרך להתחבר את מיצוי הפוטנציאל האישי שלנו בצורה הטובה ביותר. הדרך אל התורה עוברת דרך משפט אחד והוא: "ואהבת לרעך כמוך". הדגש הוא על כמוך, מכיון שאם אנו רוצים לקבל מהחיים את האהבה האינסופית שהבורא רוצה להעניק לנו, עלינו לחיות זאת בתוכנו. עלינו תמיד לזכור, שאיננו יכולים לתת ולהעניק דבר מה אשר אין ברשותנו. לכן ישנם שני צדדים ללוחות הברית, להראות לנו שכפי שאנו מתייחסים לעצמנו, כך נקבל זאת מהזולת. הכל הוא מראה, וכדי לקבל את התורה, עלינו ללמוד לתת אותה. "ואהבת לרעך כמוך", וכל השאר זה רק פירושים.
חג שבועות שמח לכולם.

מתוך אתר מאמרים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008