יום ג' 20/08/2019 | 5:54
 
 
 
 
 > לחיות מתוך שמחה

מאת: טליה לינור פלד

לשמחה ולצחוק יש יכולת נפלאה לשחרר, לרכך ולרפא. בפורים אנו חוזרים אל הילדות הפנימית לשם תיקון הנפש, מתוך התחברות לתום ולשמחה של ילדות נשכחת, זמן בו לא עשינו חשבונות של "מה חושבים עלי" ו"איך אני נראה בעיני אחרים".

חודש אדר כולו מתאפיין בקלילות, בחוש הומור ובצחוק ובחג פורים אנו מרשים לעצמנו להתנהג בהיתול, להתחפש, להתבדח, להשתכר עד דלא ידע. לעיתים בתחפושת של "מישהו אחר" קל לנו יותר ואנחנו מרשים לעצמנו לזרום ולהשתובב ולהיות יותר אנחנו עצמנו, ללא המסכות החיצוניות ששמנו על עצמנו לאורך השנים.

אנשים רבים אינם זוכים בשמחה משום שהם מתייחסים אל החיים כאל מובנים מאליהם. זה נמשך כך, עד שהם כמעט מתים. אדם שעבר תאונת דרכים, לעולם לא יחזור לחיות כבעבר. כך גם מי שחלה בסרטן וזכה להבריא. אנשים אלו יסתובבו בכל מקום ויגידו לכולם: "כמה טוב לחיות! אני חי!" אנשים יביטו בם ויחשבו לעצמם, "הבנאדם השתגע, מה יש לו לשמוח כל כך, אפשר לחשוב שהוא זכה בפיס..."

שמחה אינה מגיעה מעצמה, היא מצב פנימי שתלוי במחשבה. יש אנשים שיש להם הכול והם עדיין אומללים וישנם שחיים באושר ובשמחה, גם כשלכאורה הם חסרי כל. שמחה היא מצבו הטבעי של האדם. ילדים נמצאים במצב של שמחה רוב הזמן ונהנים מהחיים בצורה הפשוטה ביותר, אך אנו, המבוגרים, לומדים להיות אומללים עם השנים. הסיבות לשמחה לא נעלמו, אלו הן רק שכבות של הגנות שעוטפות אותנו ומכבידות עלינו. שכבות אלו אינן מאפשרות לנו להיות בפשטות מי שאנו, שמחים, אוהבים ושלווים, ואנו מאפשרים לאירועים ולשגרת החיים להעיק ולהוריד אותנו מטה, מטה.

מה טוב בשמחה? מחקרים מראים שאושר מתון או שמחה פנימית יכולים להגביר את הביצועים. שמחה משפרת את התחושות הפנימיות ואת חוויית שביעות הרצון. שמחה גורמת לנו לשקול בעיות מזוויות רבות יותר ולהגיע לפתרונות יצירתיים יותר. הסיבה לכך נעוצה כנראה בחומר כימי שמפריש המוח שלנו, הנקרא דופאמין, חומר שמאפשר לנו לראות את הדברים בפרספקטיבה שונה ומיטיבה. כשאנו שמחים, אנחנו פתוחים יותר לגיוון, להתנסויות חדשות ולגילויים חדשים, שיגרמו לנו להסתגל ולהתפתח. כשאנו חשים בשמחה, הגוף שלנו מרגיש טוב יותר.

בכדי להעצים את תחושת השמחה פנימית עלינו להתחבר מחדש למהותנו הפנימית, לשחרר חסמים רגשיים ומנטאליים  בכדי שנוכל לבטא את מי שאנו ולהיות בחופש פנימי.

הצבע הצהוב מביא עימו אנרגיה של אור ושמחה, ניתן להקיף את עצמנו בפריטים צהובים בבית כדי להכניס שמחה הביתה. אור וחום השמש הצהובה, המצויים בשפע בסביבתנו (או אור צהוב מלאכותי בימים אפורים) מוסיף לתאי הגוף-נפש שלנו אנרגיה של חיוניות ושמחה. בכדי להעצים את תחושת השמחה, זהו מה מסייע לכם להיות בשמחה ועשו זאת: ריקוד, שירה, בילוי עם חברים, טיול בטבע, הקשבה, נתינה לזולת וכו'.

מתוך אתר נגוהות

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008