יום א' 20/01/2019 | 21:46
 
 
 
 
 > משפחה באוירה טובה

מאת: טל וינקלר

יום המשפחה הבא עלינו לטובה, היא הזדמנות נפלאה להקדיש זמן ולבדוק מה הם באמת הדברים החשובים לנו ביחסים במשפחה ובדרך התנהלותה?

האם במשפחה שלנו מותר להיות “בני אדם”? להיות לא מושלמים ועדיין להיות במקום בטוח? האם מותר לטעות, להתעצבן ולא להצליח? האם יש גמישות והתבוננות על השינויים שהמשפחה עוברת והאם יש קבלה של השונות בין בני המשפחה? האם יש במשפחה קבלה, הערכה, פרגון, שיתוף?

על מנת שנעצור ונשאל עצמנו שאלות חשובות אלו, עלינו להיות מודעים למשמעות העמוקה של צמד המילים אווירה משפחתית, לאחריותנו בקביעתה ולהשפעתה על עיצוב אישיותם של ילדינו.

 

אווירה משפחתית היא תוצאה של ניסיון הזוג ליצור “מזוודה” משותפת והיא באה לידי ביטוי בהתנהגות ההורים הגלויה והסמויה, הנאמרת והבלתי נאמרת. היא בעצם היחס והתגובה שלנו ההורים לכל דבר ועניין ומתוכה בונה הילד את תפישתו הסובייקטיבית על עצמו ועל העולם.

 

אם נדמה את האווירה לשולחן ערוך, אנחנו יכולים להחליט מה יהיה מוגש על “השולחן”, ואילו “מנות” אצלנו בבית לא יהיו בתפריט. ככל שנציע ב”בופה” שלנו דפוסי תקשורת וערכים כמו תרבות שיחה / קבלה / שוויון / כבוד הדדי / פרגון / עזרה הדדית / עידוד, גבולות וחוקים, כך נגדיל את הסיכוי שילדינו יגדלו להיות אחראים, עצמאים, רגישים לזולת ובעלי תחושת ערך גבוהה

לעומת זאת, “בופה” המורכב ממנות כמו נוקשות, ו/או חוסר הקשבה / אי התחשבות בצרכים של האחר / כוחניות / הצורך להיות צודק / ביקורת / שיפוטיות / ציפיות גבוהות / לחץ ותחרות עלול להקטין משמעותית סיכוי זה.

 

אווירה משפחתית היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על עיצוב אישיותו של הילד. מאחר ואנו ההורים אחראים לה, מן הראוי שניתן עליה את הדעת ואף נעשה שינוי אם הדבר מתבקש. לא ייתכן שנציב מטרות חינוכיות ארוכות טווח לילדינו ובו זמנית נייצר אווירה שתחבל בהן. לדוגמה – אם חשוב לנו כהורים שילדינו יגדלו להיות מבוגרים עצמאים ואחראים אך אנו מגדלים אותם באווירה של חסות יתר ופינוק. או להבדיל, אך ברמת אותו עיקרון, אם חשוב לנו שילדינו יגדלו להיות בעלי דימוי עצמי גבוה אך בפועל אנו מגדלים אותם באווירת ביקורת ותוכחה.

 

לסיום: המסר הוא אופטימי – זה בידיים שלנו, זה ניתן לשינוי. ניתן להדגיש מסרים וערכים שכן מוצאים חן בעינינו ובאופן מודע “להיגמל” מאלו שאיננו גאים בהם ושאינם מקדמים את ילדינו לתפקוד בריא בחייהם הבוגרים.

 

בהצלחה!

מתוך אתר מכון אדלר

טל וינקלר, אם לארבעה, יועצת משפחתית, מנחת קבוצות הורים ומנחה במדרשה למקצועות ההנחיה במכון אדלר

 

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008