יום ש' 31/10/2020 | 20:49
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > ילדים וטלפונים ניידים

מאת: רמי בוכניק, מאמן ומנטור עסקי

בעבר לא היו טלפונים ניידים, ואנחנו הלכנו לבית הספר בלעדיהם. אם ניזכר היטב בעבר, אז עד שנת 1995 היו מכשירים כאלו ממש יקרים והיה אותם למעט מאד אנשים. אבל תוך כמה שנים השתלט עלינו המכשיר הקטן וכבר לא היה כמעט אדם בלי טלפון סלולרי... מאז ועד שהגענו לסמארטפון שהוא כבר ממש מחשב עם שלל
אפליקציות וחידושים זה היה די מהיר.

השאלה האם נכון להשוות אותנו כילדים בבית ספר לילדים של היום בכל מה שקשור ללתת לילד טלפון סלולרי או לא? ואענה בשאלה: האם את או אתה מסוגלים לדמיין את עצמכם היום ללא סלולרי, ולא רק ללא סלולרי אלא ללא הסמארטפון שלך עם ה"קלנדר" שלך ושלל ה-אפליקציות במכשיר הסמארטפון שלך? רוב האנשים יענו שיהיה להם מוזר להיות בלעדיו.

הבנו, אם כך, שההשוואה השטחית ("אנחנו כילדים לא קיבלנו סלולרי למה הילדים של היום צריכים?") בין אז להיום לא ממש רלוונטית וכדאי להתבונן בדברים בצורה קצת יותר עמוקה.

 מה היתרונות הגדולים של הסלולרי בכל מה שנוגע לילדים?

  1. הם זמינים ואנחנו יכולים לברר איפה הם בכל עת. אם הילד שכח את עצמו אצל חבר לא צריך לעשות סבב טלפונים לכל ההורים כדי לברר היכן הוא, אפשר פשוט להתקשר אליו ולראות שהכל בסדר.
  2. אם הם צריכים הסעה או הקפצה הם יכולים להתקשר אלינו ממגרש הכדורגל או הכדורסל וכד' כשהם מסיימים.
  3. הילד יכול להתייעץ או להזעיק אותנו במידה ונקלע לסיטואציה מורכבת כמו חבר שהשתכר יתר על המידה ביציאה, מבוגר שנטפל אליו באופן כזה או אחר וכיו"ב.
  4. הילד יכול להתקשר אלינו ישירות בכל מקרה חירום או כשהוא הולך לאיבוד למשל כאשר נוסעים לטיול מחוץ לעיר המגורים.

 מה החסרונות הגדולים של הסלולרי בכל מה שנוגע לילדים?

  1. יצירת תלות, הילד עלול להתרגל להתקשר להורים בכל בעיה קטנה, ובכך בעצם לנוון את השרירים של שיקול הדעת העצמי ואת היכולת שלו להסתדר ולהיות עצמאי. במידה ואתם הורים דאגנים יתר על המידה אתם עלולים לעודד זאת בלי לשים לב.
  2. הילד ידבר עם חברים בנייד במקום להיפגש איתם ולפתח את יכולת החברות שלו.
  3. הסלולרי של רובנו הוא כבר מזמן לא רק טלפון, הוא סמארטפון משוכלל (שעולה בד"כ 2000 שקל ומעלה תלוי במכשיר) שמהווה גם סמל סטטוס ועשוי להוות עוד גורם שמחדד את התחרות הכלכלית בין הילדים מה שלא תורם להם בכלום ועשוי לפגוע מאד גם בעשירים יותר וגם בעניים יותר (אגב תחרות זה דבר בריא אבל ילד בן 9 שנמצא בתחרות בהקשר כלכלי נמצא בתחרות שהוא לא יכול להשפיע עליה מכיוון שמצבו הכלכלי מוכתב ע"י ההורים).
  4. ניוון השריר החברתי — אם ילד בהפסקה ישחק בסמארטפון שלו, כי קשה לו להסתדר עם החברים הוא ינוון את השריר החברתי שלו עוד יותר. הסמארטפון מהווה נקודת מפלט חברתית שעשויה לנוון את היכולות החברתיות של הילדים.
  5. קרינה. ילדים, ובמיוחד צעירים מתחת לגיל 13 רגישים במיוחד לקרינה וההשפעה שלה עליהם מזיקה יותר מהשפעתה על מבוגרים.

 אז מה לעשות?

למרות שבמבט ראשון נראה שידינו כבולות, יש לנו הרבה מה לעשות הן ברמה הפרטנית, הן ברמת הקהילה (ועד הורים, הנהלת בית הספר וכיו"ב) והן ברמה הארצית של המדינה (משרד החינוך וכולי ).

ברמת הפרט אנחנו כאנשים מן היישוב יכולים לתת לילד שלנו טלפון סלולרי פשוט מהדור הישן, שישמש רק לשיחות ומסרונים (היום הדילים גלובליים, אם הדילים לא היו גלובליים הייתי מייעץ להשתמש בהגבלת כמות שיחות )ולא סמארטפון משוכלל דבר שייתן את היתרונות של הזמינות וכיו"ב וימנע באופן חלקי את שאר החסרונות של תחרות כלכלית ופגיעה ביכולת החברות. במידה וילדים אחרים מצטיידים בסמארטפון כדאי מאד להעביר לילד שהבחירה לתת לו טלפון פשוט היא בחירה ערכית עקרונית ולא קשורה כלל לכסף. גם לעשירים שביננו הייתי ממליץ לצייד את הילד בטלפון פשוט ביותר. את הסמארטפון הראשון שלו הוא יוכל לקנות לו כשיעבוד בבורגר ראנץ' או במקום אחר בגיל 16.

ברמת הקהילה –ועד הורים, הנהלת בית ספר הייתי מנהיג תקנות שמותר לבוא עם סלולרי לבית הספר (לפחות ביסודי) אבל לא עם סמארטפון. כמו כן לא לאפשר שימוש בסלולרי במשך היום גם לא בהפסקות כדי שהילדים ישחקו אחד עם השני ולא יתקשרו להורים. בתוך שטח בית הספר במידה ויש מצב חירום – צריך לפנות למורה שאחראית על החצר באותו רגע. כמו כן כמובן שהמורים צריכים גם להוות דוגמא אישית ולא להסתובב בחצר בית הספר כשהם צמודים לסמארטפון שלהם. בחרת להיות מורה זאת בחירה איכותית של אחריות ודוגמא אישית. אם יש צורך לחדד את המודעות בתחום אפשר להזמין הרצאה בנושא כדי להמחיש את הנקודות החשובות.

ברמת המדינה הייתי מעודד את משרד החינוך להוציא תקנות שמתמודדות עם הנושא הזה ברוח הדברים שנכתבו כאן.

 מתוך אתר אמאבא

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008