יום ש' 24/10/2020 | 6:37
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > דליפה של נפט גולמי בשמורת הטבע עברונה שליד אילת
ביום ד 3/12/2014 דלפו כמויות גדולות של נפט גולמי מצינור נפט בסמוך לעיר אילת. הנפט חדר לתחום שמורת הטבע עברונה וזרם בה לאורך אפיקי הנחלים. כתוצאה מכך שטח גדול של השמורה מכוסה כעת בנפט גולמי, וקיים חשש כבד לפגיעה בערכי הטבע הייחודיים בה.
 
לדברי רועי טלבי, אקולוג מחוז אילת, "השמורה עתירה בצמחייה אשר מתרכזת בעיקר בערוצי הנחלים, לכן הפגיעה בה היא ככל הנראה גדולה ביותר. רק לאחרונה מצאנו שאוכלוסיית צבי הנגב בשמורה גדלה והתאוששה לאחר שנים שחונות רבות. אני חושש שהארוע הזה פגע בהם אנושות".

אנשי רשות הטבע והגנים נמצאים במקום ופועלים להצלת הצמחייה הטבעית ובעלי החיים. כמו כן מתבצעות פעולות לאומדן היקף הפגיעה וממדי הנזק לערכי הטבע.
 
 
לדברי דורון ניסים, מנהל מחוז אילת, "בשמורה ערכי טבע ייחודיים בהם מיני צמחים רבים ואוכלוסייה גדולה של צבי הנגב. ניתן לראות במקום נזק גדול לשטח".
 
 

שמורת הטבע עברונה

שמורת הטבע עברונה נמצאת בדרום הערבה מצפון לאילת. במקום זה  שפע מי שיטפונות וזרימת מים מתחת לפני הקרקע המתנקזים לשקע במרכז הערבה ומתנדפים תוך יצירת בית גידול ייחודי של מליחה. תנאיו המיוחדים של בית הגידול בעברונה מרכזים במקום מיני צומח ייחודי העמידים למלח, ביניהם מיני אוכם ועצי דקל דום – שהם הפרטים הצפוניים ביותר בעולם ממין זה. במקום גם ריכוז גבוה למדי של עצי שיטה שצפיפותם עד 200 עצים לקילומטר.

עולם החי במקום עשיר אף הוא ובו מינים פעילי לילה רבים כארנבות, שועלים, זאבים וצבועים, לצד מגוון חרקים, זוחלים ועופות. כאן חיה אוכלוסייה גדולה של צבאי נגב, המהווה כרבע מאוכלוסיית מין מדברי זה בישראל.
 
בחודש יוני האחרון נספרה אוכלוסיית הצבאים במקום ונמצא שהיא מונה כ- 250 פרטים. כמות גדולה זו מעידה על מצבה הטוב של אוכלוסיית הצבאים ועל התאוששות האוכלוסייה לעומת שני העשורים האחרונים. ארנבות רבות שנצפו באותה הספירה העידו גם הן על מצבה הטוב של השמורה.

בעברונה נחשפו ממצאים ארכיאולוגים רבים. הבולט בהם הוא חווה חקלאית בת יותר מ-1,200 שנים מתקופת בית אומייה. בעזרת טכנולוגיה שהובאה מפרס השכילו להוליך מים בתעלות תת-קרקעיות בשם פוגרות, בשיפוע של כ- 2 פרומיל, ממרגלות ההרים ועד שטח חקלאות. בשטח זה, בן כ- 2,000 דונם, גידלו בעבר תמרים, זיתים, שקדים, אפרסקים, חרובים, חיטה ושעורה. החווה החקלאית נחפרה והפכה לאתר תיירות פופולרי בשל העניין שבה וסמיכותה לאילת.
 

מתוך אתר רשות הטבע והגנים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008