יום ש' 24/10/2020 | 21:17
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > איך לשוחח עם ילדכם על גלישה בטוחה ועל היישום "סיקרט"?

נכתב על ידי השירות הפסיכולוגי ייעוצי ואגף טכנולוגיות מידע

לאחרונה נחשפנו ליישום (אפליקציה) חדש הנקרא סיקרט (Secret). מדובר ברשת חברתית חדשה המאפשר לפרסם תכנים ותמונות באנונימיות מלאה (בשונה מאפליקציית ווטס-אפ, בה המשתמשים מזוהים). האפליקציה מתחברת לרשימת אנשי הקשר בטלפון הנייד וכן לרשימת החברים ברשתות חברתיות אחרות. החברים בסיקרט יודעים כי הדברים המופיעים שם פורסמו על ידי חבריהם ברשת או על ידי חברים של חברים, אך הם אינם יכולים לדעת מי פרסם זאת.
האנונימיות מאפשרת מצד אחד לבני הנוער לשתף ללא חשש, להעלות שאלות ולהתייעץ עם חבריהם ברשת ללא הצורך להזדהות. אולם, כאשר המשתמשים אינם מפעילים בקרה ושיקול דעת, האנונימיות עלולה להביא גם להתנהגויות תוקפניות פוגעניות. מאחר והגולשים אינם מזוהים ואינם נמצאים בקשר עין אלה עם אלה, עלול להיווצר מצב בו הם יאפשרו לעצמם להפיץ שמועות על חבריהם ואף להתבטא באופן פוגעני שבו לא היו מתבטאים תחת זהות גלויה.

יש לציין כי הטכנולוגיה בכלל והרשת החברתית בפרט מתפתחת באופן מואץ וכל פיתוח או יישום מאפשר פעולות חדשות להן השלכות על התנהלותנו במרחבי החיים השונים. לפיכך, אנו במשרד פועלים לקידום גלישה בטוחה ברשת לאורך כל השנה. על כן אנו מעוניינים לצייד אתכם ההורים בכלים שיסייעו לכם לתת מענה מיידי לתופעות חדשות ומטרידות ברשת, לקדם דיאלוג משמעותי עם ילדיכם באשר להרגלי הגלישה שלהם ויאפשרו לכם להקנות להם נורמות התנהגות ראויות ברשת.

 מה חשוב שתדעו על גלישה בטוחה?

 1. התפקיד ההורי במרחב האינטרנט אינו שונה מהתפקיד ההורי בכל מרחב חיים אחר.
 2. האינטרנט מספק למתבגרים אמצעי חשוב לתקשורת עם מתבגרים אחרים, לביטוי אישי וללמידה ובכך מהווה מענה משמעותי לצרכים האופייניים לגיל ההתבגרות.
 3. חשוב ליצור דיאלוג עם ילדכם שמטרתו להבין כיצד הוא חווה את סביבת האינטרנט, במה הוא מתעניין, האם הוא מכיר את כל חבריו ברשת? איך הוא נזהר? האם חווה פוגענות ברשת וכיצד הוא התמודד עימה? האם הוא מקפיד על שמירת כבוד חבריו?
 4. יש להדגיש את חשיבות השמירה על הפרטיות והבטיחות ברשת וברשתות החברתיות בפרט. בהקשר זה, מומלץ להסביר לילדים ולבני הנוער את המורכבות שבשימוש באפליקציות של רשת חברתית אנונימית כגון סיקרט. חשוב להדגיש כי השימוש ברשת אנונימית אינו שלילי בהכרח. האפליקציה עצמה אינה מחייבת שימוש פוגעני בה.
 5. מומלץ לעודד את ילדכם לשתף אתכם בחוויות העוברות עליו ברשת.
 6. חשוב להיות ערים לשינויים בהתנהגות ומצבי הרוח של ילדכם, בדגש על שינויים חריגים בהרגלי השימוש בטלפון הנייד ובשאר המכשירים הדיגיטליים המשמשים לגלישה ברשת.
 7. רצוי להדגיש כי אתם הכתובת לשיתוף ומתן עזרה ובמידת הצורך ניתן להיעזר באנשי המקצוע של משרד החינוך.
 8. במידת הצורך, על מנת להסיר תוכן לא ראוי ופוגעני ניתן לפנות לאיגוד האינטרנט הישראלי: 03-9700-911.

 מסרים שכדאי להעביר לילדים בעת השיחה

בעת השיחה עם הילדים חשוב להדגיש את המסרים הבאים:

 1. עשו שימוש בשפה מכבדת וחיובית בין אם אתם מתבטאים בגלוי או בעילום שם ברשת.
 2. גלו אמפתיה כלפי מי שיושב בצד השני של המסך. מה שמצחיק אתכם לא בהכרח מצחיק את היושב בצדו השני של המסך.
 3. אין לקחת חלק במעשי פגיעה באמצעות הרשת. אם פגעתם אתם עלולים להיות מואשמים בעבירה פלילית.
 4. בעת פגיעה יש לשמור על איפוק. מומלץ לפנות לאדם מבוגר, להורים או לאדם שאתם סומכים עליו, שתפו אותו ובקשו עזרה.
 5. הכוח בידיים שלכם. אם נחשפתם למעשה פגיעה כנגד אדם אחר באמצעות הרשת, גלו אחריות אישית וחברתית - עצרו את הפגיעה, אם ניתן - דווחו על התוכן הפוגעני למנהלי האתר. בנוסף, עמדו לצד הנפגע - דווחו למבוגר על המעשה והפנו את הנפגע לקבלת עזרה. הדגישו כי דיווח ועזרה לנפגע איננו הלשנה.
 6. הרשת אינה טובה או רעה - היא רק מה שאתם תיצקו לתוכה. דאגו לקדם עבורכם ועבור כלל הגולשים מרחב ווירטואלי בטוח ומוגן.

מתוך אתר משרד החינוך

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008