יום ג' 29/09/2020 | 22:45
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > ההורים כמקדמי בריאות

מאת: פרופ' מוריה גולן, מרצה, חוקרת וקלינאית בתחום בעיות משקל, הורות ודימוי עצמי, עמותה למיגור הפרעות אכילה בקהילה,  החוג לתזונה, המכללה האקדמית תל חי, ביה"ס למדעי התזונה, האוניברסיטה העברית בירושלים

לא אחת אני נשאלת, מה באורח החיים בחברת השפע שבה אנחנו חיים, הוא שפוגם בבריאות שלנו ושל הילדים שלנו. מה קרה לתרבות האכילה שלנו? מה גורם לנו לרצות לאכול יותר בחוץ, להרבות במזון מהיר, משקאות מתוקים ואלכוהוליים, לצרוך מנות גדולות, לצפות יותר בטלויזיה ולהמעיט בפעילות גופנית ובארוחות משפחתיות?

דרושה מעורבות של ההורים
לשאלות המטרידות הללו יש כמה תשובות. בראשונה, אני רוצה להזכיר את הפער בין  אינדיבידואליזם, אוטונומיה וחופש הבחירה. המחקרים מצביעים על כך כי כאשר מאפשרים לילדים לבחור באופן חופשי ממגוון גדול של מזונות, הם בוחרים כמות גדולה של מזון עם ערך תזונתי נמוך, וכמות נמוכה של מזון עם ערך תזונתי גבוה.

למצבים אלה מתווסף הערך הדמוקרטי, בד בבד עם היחלשות הסמכות ההורית. הורים רבים חוששים להתערב בבחירת הילדים, אבל  המחקרים מראים כי דווקא ההיפך הוא הנכון. וכי מעורבות אקטיבית של ההורים בבחירת סוג המזון המוגש קשורה לארוחות בעלות ערך תזונתי גבוה יותר.

מעבר לכך שהחברה בה אנחנו חיים היא חברה שנמצאת  בשלבי  מחברה שמרנית לחברה מתירנית, זו חברה שסוגדת לתרבות הצרכנות, ההישגים. התחושה  והמסרים שאופיינים לחברה שלנו הם שסיפוק ובטחון מושגים דרך כסף , קניין ומעמד נרכש. שהערך העצמי שלנו נמדד במונחים של  עושר ועוני, של רזה מול שמן. זוהי  חברה תחרותית, אגוצנטרית שמאפיינת בניכור חברתי, עד כי לעתים אדם מוצא את עצמו בודד, לא מסופק ולעתים קרובות אוכל מסיבת רגשיות או לחילופין מתקשר דרך האוכל.

ויש בעיה מטרידה נוספת שאופיינית לנו: אנחנו חיים בחברה שבה יש לא רק ילדים שמנים, אלא בעיקר הורים שמנים. הדיווחים בספרות המקצועית לא מותירים מקום לספק: מתברר כי הורים שמנים נוטים לעודד את ילדיהם לאכול במסעדות ולקנות מוצרים  שמופיעים בפרסומות, יותר מהורים רזים.

ההורים הם מולד לחיקוי
שאלה נוספת שחוזרת על עצמה: כיצד משנים את הטעון שינוי ומחנכים להרגלים בריאים? הורה הוא השגריר החשוב ביותר בחינוך הילדים להפנת אורח חיים בריא. זו המסקנה שעולה מתוך מחקרים רבים שביצעתי. מסקנה נוספת היא, שהרגל הוא משהו שנוצר, כלומר שאי אפשר לצפות ממנו שיתגלה באקראי, אלא צריך ליצור אותו.

להורים יש תרומה משמעותית ביותר לאורח החיים של ילדיהם והם מהווים מודל לחיקוי. כ-80% מהילדים ובני הנוער רואים בבני המשפחה שלהם כבעלי ההשפעה המשמעותית ביותר על התנהגות האכילה שלהם, על האופן בו הם תופסים את הגוף שלהם (דמוי הגוף) ועל הדימוי העצמי שלהם.

וכך, כשההורים הם אלה שמדגימים אכילה זללנית או לחילופין אכילה מאופקת, יש שיעור גבוה יותר של התנהגויות אלו בקרב הילדים. קירבתם של ההורים, יחסם התומך ושליטתם במקורות החיזוקים הופכים אותם למודלים העיקריים לחיקוי של הילד. לדגם אותו מחקים הילדים השפעה גדולה על התנהגות האכילה והפעילות שלהם. הילד רוכש התנהגויות גם ללא אימון, או קבלת חיזוק ישיר, אלא על ידי צפייה וחיקוי של מודלים הנתפסים כדומים לו.

הורות סמכותית מקדמת בריאות
גם סגנון ההורות שמפגינים ההורים משמעותי. יש שתי גישות בסיסיות: פרדיגמת השליטה ופרדיגמת האמון.

כאשר הורים מפעילים פרדיגמה של שליטה, כלומר נוקטים בשימוש בפרסים או בעונשים, מתערבים בכמות שהילד אוכל, מפעילים לחץ לאכול או לא לאכול - כל אלו גורמים לילד להישען על גורמים חיצוניים בקביעת התחלת אכילה או סיומה. וזאת במקום שהילד ילמד להקשיב לצרכים הפנימיים שלו ביחס לשובע ורעב.

אני מעדיפה את פרדיגמת האמון, שבה ההורים נוטים לסמוך על ילדיהם, ומאמינים כי הם מסוגלים להחליט כמה לאכול והאם לאכול. כאשר ההורים מכבדים את תפקידם בנושא ההאכלה, הילדים מכבדים את תפקידם בנושא האכילה.

הגישה האופטימלית להזנת ילדים היא גישת ההורות הסמכותית: בה המבוגרים קובעים מה מוגש והילדים קובעים כמה והאם יאכלו. להבדיל מהורות מתירנית, או להבדיל רודנית ושיפוטית, אני ממליצה על סגנון ההורות הסמכותית, שמשמעותו היא  קביעת חוקים ברורים והצבת גבולות, לצד מתן חום ודיאלוג ישיר על קשיים.

כיצד הורים יכולים לסייע בקידום בריאות?
הנוכחות ההורית היא חגורת הבטיחות של הילד. ולכן לא ניתן לוותר עליה. גם המחקרים מוכיחים, כי תכניות התערבות בהם מעורבים ההורים הן בעלות יתרון.  מה עוד שהמחקרים מראים שיש יתרון לתוכניות התערבות בהם מעורבים ההורים. תכנית תפור עלי מציעה לצוותים החינוכיים מספר אפשרויות:  טקטיקות לרתימת הורים למעורבות בפעילות בבתי הספר.  בין השאר אנחנו ממליצים:

לכלול את ההורים בצוות ההגוי בתוכניות בית ספריות

  • לשלב הורים בימי ספורט בית ספריים
  • להעביר להורים עדכון שוטף באמצעות דף מידע
  • לגייס הורים לתכנית באמצעות ביקורי בית שיערכו הורים מעורבים, במהלכן יתנהלו שיחות על על ההשפעות של אורח חיים בריא לעומת אורח חיים מסוכן, התחושות להן ניתן לצפות בעקבות המעורבות, כיצד ייתיחסו ההילדים למעורבות ואיך הם ירגישו ביחס לעצמם.
  • לתגמל הורים באמצעות תעודת הוקרה, ולנצל הזדמנויות מיוחדות בהן הורים היו מעורבים על מנת להעצים את תחושותיהם.

לגבש קבוצת הורים מנהיגים שיוקרו כ"מומחים". קבוצה זו תזכה להנחיה מקצועית והקניית מיומנויות הוריות כלליות.
שילוב הורים בימי כיף.


כדי להבין יותר, לשמוע ולראות עוד, הנכם מוזמנים לצפות
בסרטון עם פרופ' מוריה גולן, העוסק בחשיבות מעורבותם של ההורים בקידום אורח חיים בריא בקרב ילדיהם ועל חשיבות מעורבותם בתוכנית "תפור עלי".

מתוך אתר תפור עלי בגדול

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008