יום א' 08/12/2019 | 18:31
 
 
 
 
 > חוזרים ללימודים פתרונות כלכליים


כותב: מערכת פעמונים

החופש הגדול והוצאותיו טרם הסתיים ואנחנו כבר נערכים לחזרה ללימודים של ילדנו. אז נכון, תוך כדי ההוצאות של החופש הגדול והמאבק בבידור והפגת השעמום של ילדנו קשה לנו בכלל לחשוב על הכנה נכונה לקראת השנה החדשה, ובכל שנה אנו מופתעים מחדש מעלויות הספרים, המחברות, התיקים, התלבושת ושאר הציוד הנלווה. האם זה הכרחי? ארגון פעמונים מציע פתרון.

ראשית יש להיערך לכך שהחברות המסחריות כבר התחילו את מבצע "חזרה ללימודים" ופונות ישירות לילדים כדי לגרור אותם להוצאות יקרות על חשבון ההורים כמובן, ומי ההורה שיכול לסרב לנדנוד של הילד שמתחיל ב: "לכל הילדים יש X, גם אני רוצה". מומלץ לעשות הכנה מנטלית לילדינו.

שנית, כדאי להתחיל את שנת הלימודים כבר עכשיו. מה הכוונה? ללמד את ילדנו (כמה שבועות לפני תחילת שנת הלימודים הרשמית) שיעור בניהול תקציב נכון של משק הבית. אנחנו בפעמונים מאמינים מאוד בחינוך פיננסי במשפחה ויודעים מניסיון רב ששיתוף אמתי עם הילדים הוא ארובה להצלחת ניהול נכון של התקציב המשפחתי.

אחרי שהבנו את זה, הנה כמה עצות מועילות שיעזרו לנו להכין את הכיס לשנת הלימודים הבאה:

רשימה:

הכינו רשימה ברורה של מה חייב להיות לילד לקראת שנת הלימודים. וכשאתם חושבים על זה – תכניסו רק את מה שהוא חייב והוציאו את כל הסיחי הדעת שיצוינו בהמשך.

 ספירת מלאי:

יש לבדוק את מה שנישאר משנה שעברה :ביגוד, תיקים, מחברות עטים, קלסרים וכדומה. לא חייבים לקנות הכול בכל פעם מחדש.

 ספרים:

כדאי מאוד לבדוק ספרים משנות לימודים קודמות - אפשר למכור אותם בחצי מחיר לבן של השכן/ חבר שגילו קטן בשנה מגיל ילדכם (העצה תלווה אתכם לאורך כל שנות הלימודים אם היא לא נכונה השנה – ודאי בהמשך תסייע). הדבר נכון גם להיפך: כדאי לבדוק אצל השכן/חבר שיש לו ילד הגדול בשנה מילדכם, איזה ספרים יש לו ומה מצבם? תוכלו להציע לו סכום הוגן לקניית ספרים מיד שנייה (קנייה ומכירת ספרים שלא דרך חנות חוסכת עוד 20% מעלות הספרים).

 לא הכול חייב להיות חדש:

אמנם אנחנו מתרגשים עם ילדנו לקראת התחלה חדשה ועליית כיתה, אולם אין סיבה כל שנה לקנות תיק חדש, קלמר חדש, סט טושים, שדכן, דבק וכו' חינוכו של הילד לא יפגע משימוש חוזר באותם מוצרים (ההפך, כאמור חינוך הילדים מתחיל בזה שהם יודעים שהציוד לבית הספר לא נקנה כל שנה אלא יש לשמור עליו).

 מותגי המוצרים:

המותג של הפריטים מייקרות בעשרות אחוזים את המוצרים, העניין שהילד מגלה במותגים, תמונות הסלבס, והטרנד האופנתי האחרון נשכחים לאחר השבוע הראשון של הלימודים אבל ה"חוב" בעו"ש נשאר זמן רב.

 
כמו בסופר כך גם בחנויות הציוד ללימודים:

החנויות הממותגות מלאות במבצעים ופיתויים, בעיקר לדמיון של הילדים וחולשתנו כהורים. לכן כמו שכבר ברור לכם שהכנת רשימה מדויקת לפני הקנייה בסופר חוסכת הרבה כסף, כך גם כאן – צאו עם רשימה מוכנה מראש שהכנתם בשיתוף עם ילדכם ואל תחרגו ממנה.

 הקנייה כמשימה ולא כחוויה משפחתית:

גם כאן בדומה לסופר קנייה משותפת עם הילדים מייקרת בעשרות אחוזים את הקנייה. ממש לא חייבים להפוך את הקנייה לחוויה משפחתית משל יצאנו ללונה פארק. זו משימה פונקציונאלית של היצמדות לרשימה שהוכנה מראש עם כמה שפחות הסחי דעת.

 תיק אוכל:

גם אם תקנו את התיק הכי יקר שיש היום בשוק אין בכך הבטחה כי ילדכם יאכלו את האוכל שאתם מכינים להם. על כן במקום להתפתות לציוד יקר ש"שומר על הטריות", ושיש לו "מקומות ייעודיים למוצרים שונים" – אין תחליף כמו הכנת אוכל בריא ומזין וטעים שימנע את השימוש בקנייה במכונות האוכל וקיוסקים הסמוכים לבית הספר. (גם כאן – שתפו אותם והכינו יחד איתם את התפריט המוסכם על כל הצדדים)

 חוגים:

עוד רגע קט תותקפו במגוון חוגים והעשרות בכל מיני גוונים וצורות. בכדי להעירך לכך נכון, הגדירו מראש את התקציב לחוגים, וסכמו עם ילדיכם מה הם מעדיפים מבין שלל האפשרויות. זכרו: חוג אינו תחליף לזמן איכות הורים-ילדים.

 ביגוד:

פרט לבגדי ביה"ס (חולצות טי) תחילת הלימודים אינה סיבה לחידוש המלתחה. אם יש מספיק בגדים כדי להתחיל את שנת הלימודים לא צריך להפוך את תחילת השנה לחגיגת קניות כללית. כדאי לזכור: החורף לא רחוק ובעוד חודש נערך לחגי תשרי.

זמן סבא/סבתא:

באופן מסורתי ההורים אוהבים לעזור בחלק מהקניות לנכדיהם, קניות אלו עדיפות על מתנות אחרות. עניינו אותם באפשרות ושתפו אותם.

 החזרה ללימודים יכול להיות תהליך לפעילות משותפת של הורים וילדים וניתן לצלוח אותו בעלויות בסיסיות וחינוך לניהול כלכלת המשפחה.
במחשבה תחילה ובמאמץ קטן ניתן לצמצם את ההוצאות מבלי לוותר על הצרכים האמתיים של הילדים.
הרווח הוא שהילד ילמד כי מוציאים רק את שנחוץ ולא יותר, לומדים לבחור בין חלופות ויש גבולות לצריכה כי השנה לא מסתיימת עכשיו – היא רק מתחילה.


ארגון פעמונים הוא ארגון התנדבותי, המסייע למשפחות וליחידים בתחום ההתנהלות הכלכלית. הסיוע ניתן באמצעות אלפי מומחי פעמונים בתחום כלכלת המשפחה וכולל מידע וכלים לעבודה עצמית, מענה מקוון לשאלות, פגישת ייעוץ חד–פעמית וליווי כלכלי אישי או קבוצתי שנמשך כמה חודשים. בנוסף, מפעיל הארגון תכניות לחינוך פיננסי בכל הארץ, הכוללות הרצאות, מערכי לימוד וסדנאות קבוצתיות.
 

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008