יום ש' 24/10/2020 | 21:34
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > חזרה ללימודים

מאת: נעמה רגב

הנה זה מגיע. החופשה מסתיימת, עוד שנה חלפה לה והחיים חוזרים שוב לשגרה. הילדים שוב נכנסים לאורח חיים של סדר ומחויבות. עם התחושה של סיום באה תחושה של התחלה. התחלה של שנה חדשה ותחושה של הזדמנות, התלהבות, התנסות, אתגר, עניין ומשמעות וכמובן אפשר להסתכל על מועד זה מהכיוון ההפוך בדיוק - פחד חשש ודאגה לקראת החוסר וודאות. לרוב גם לנו ההורים וגם לילדים רגשות מעורבים סביב נושא זה. השאלה על מה אנו שמים את הפוקוס ואיך אנחנו מתייחסים לחששות והדאגות. זה מה שיקבע כיצד תראה המציאות שלנו ושל הילדים.

בשנים הראשונות ההורים הם מקור התמיכה והביטחון לילדים
כל הורה רוצה את הטוב ביותר עבור ילדיו
. יש הורים שאם היו יכולים היו מוכנים לחיות במקום הילדים העיקר להיות בשליטה מלאה, לשמור ולגונן על הילד שלהם. זה כמובן אינו אפשרי וגם אינו מומלץ.  לנו ההורים יש אחריות רבה ביותר, ליצור התנהלות בדרך מושכלת ומכוונת  שתשפיע רבות על הילדים. ולמה הכוונה? אנו ההורים מהווים את המרחב ממנו שואבים הילדים כמעט את כל הכלים לחייהם העצמאיים. הם מקבלים מאיתנו ערכים, אמונות, הרגלים וחוויות.
אנו האנשים הכי משמעותיים בחייהם ואנו מקור הביטחון עבורם והמודל לחיקוי.

כשאנחנו במיטבנו אנחנו יכולים לתמוך בילדים
אנחנו משדרים לילדים שלנו את מה שאנחנו מרגישים. הילדים קולטים הכל. אנחנו חושבים שאם אנחנו לא אומרים לילד במפורש שאנחנו דואגים, הוא לא ירגיש את זה, אבל זאת טעות.
לכן עלינו קודם כל  לבוא מתוך ביטחון בעצמנו, להיות באנרגיות חיוביות ובעיקר לסמוך על הילדים שלנו, כי זה מה שדרוש להם. מישהו חיצוני שיבין אותם, יסמוך עליהם ויעודד אותם על מנת שהם יוכלו לפתח את הביטחון הפנימי שלהם.

המרחב שאנו יכולים להוות עבור הילדים שלנו
מרחב של הקשבה.הקשבה למה שיש לילד שלנו להגיד, הקשבה למצב הרוח של הילד ולהתנהגות שלו. רק לאחר שאנחנו מקשיבים לילד ונותנים לגיטימציה לכל מגוון הרגשות, החיוביים והשליליים, אנחנו יכולים להוות מרחב של התבוננות משותפת יחד עם הילדים איך הם רוצים להסתכל על הדברים ולהתמודד איתם. חשוב שנזכור כל הזמן, שאנחנו מהווים מודל לילדים שלנו.
אם אנחנו נינוחים, מקשיבים, נותנים מרחב של קבלה, לכל מה שעולה, הילד ילמד שהוא בסדר, שמותר לו להרגיש, שלא צריך לעשות דרמה מצד אחד אך יחד עם זאת זה בסדר שרגש של חשש ודאגה עולה. השלב הבא לאחר שנתנו מקום לחששות ולדאגות, זה העברת הפוקוס ומתן מרחב לכל הדברים המלהיבים ומעוררי ההשראה שיש להתחלות חדשות. 

התחלות חדשות הן הזדמנות פז ללמוד להסתכל על החלק היפה של החיים.
החיים הם מה שאנחנו עושים מהם. חייכו אל עצמכם, חייכו אל ילדכם, חייכו אל העולם
ואתם, הילדים שלכם והעולם יחייך אליכם בחזרה.

מתוך אתר מאמרים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008