יום ד' 19/02/2020 | 7:00
 
 
 
 
 > למה הכוונה בעיצוב סביבה לימודית?

למה הכוונה בעיצוב סביבה לימודית?

כשמדברים על עיצוב סביבה לימודית מתכוונים בעצם לתהליך התכנון, הבנייה וההקמה של בית הספר. כיצד ייראה או נראה מתחם הלימודים עצמו, כאשר ישנה חשיבות מכרעת לעיצוב נכון של סביבת הלימודים, הן עבור המורים והן עבור התלמידים עצמם. תכנון ועיצוב הסביבה הלימודית מתחיל במבנה חלל כיתות הלימוד, מסדרונות בית הספר, חצר בית הספר והגינות שמסביב למבנים עצמם.

בתהליך התכנון ועיצוב הסביבה הלימודית, יש לקחת בחשבון מספר דברים קבועים וחשובים כמו, פינות הזיכרון לחללי צה"ל, מתקני מים ועוד. בנוסף, יש לתת את הדעת למוטיבים שישפיעו על סביבת הלימודים או קונספטים המותאמים לבית הספר עצמו. עיצוב מעניין ומושך את העין יהפוך את בית הספר למקום בו התלמידים והמורים ייהנו לבלות בו, כיוון שהוא ישבור את החד גווניות שלעיתים מאפיינת מוסדות אלו.

מעבר לחשיבות בעיצוב החלל החיצוני בבית הספר, ישנה בעיקר חשיבות לעיצוב חלל כיתות הלימוד,עיצוב חדרי המחשבים, עיצוב המעבדות, עיצוב הספריה, במטרה שיהפכו לסביבת עבודה נעימה ובטוחה עבור התלמידים והמורים. כמו גם, עיצוב האודיטוריום שנמצא בכל בית ספר ומשמש הן למופעים של השכבות השונות, טקסים במהלך השנה והצגות או הופעות של אומנים המגיעים לבית הספר.

עיצוב סביבת הלימודים הראייה הכוללת

כידוע בחלק ניכר מבתי הספר מתקיימות פעילויות גם מעבר לשעות הרגילות, כלומר מתקיימים בהם חוגי העשרה, פעילויות ספורט ועוד. כאן נכנסת החשיבות העליונה של תכנון ועיצב נכון של הסביבה הלימודית, ששם דגש על בטיחות בכל אזורי בית הספר. נושא הבטיחות כולל לא רק את המבנים עצמם, אלא גם את החצרות, הגינות, אמצעי הצללה שתפקידם להגן על התלמידים, תאורה נכונה, שתשרת את כל באי בית הספר בכל שעות היום ועוד. כיום, כאשר המודעות לפן הכוללני של בית הספר עולה, עיצוב הסביבה הלימודית  מהווה נדבך חשוב בתכנון בתי הספר.

בשורה התחתונה עיצוב סביבת לימודים בצורה נכונה וחכמה, תאפשר לחלק גדול מהאוכלוסייה המשתמשת בבית ספר ליהנות מסביבה נעימה וידידותית. כאשר במידה ויורגש צורך לחולל מספר שינויים בייעוד של מספר חדרים או חללים בתחום בית הספר, הדבר ייעשה בצורה קלה ונוחה (לדוגמא הפיכת מספר כיתות לקפיטריה). יוזמות קטנות וחשובות אלו, הן שהופכות את סביבת הלימודים לטובה ונעימה יותר לכולם.

 

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008