יום ב' 06/07/2020 | 1:25
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > ירושלים של אור אמיתי

מאת: ד"ר יחיאל שרמן

האור בפיסיקה - דומה בכל מקום, עוצמתו משתנה בהתאם למקור האור ואיכותו אך פעולתו ברורה, למשל-התהליך החשוב ביותר בעולם הסובב אותנו הוא הפוטוסינתיזה, תהליך שבזכותו יש לנו מזון ואנרגיה ,הפעולה מופעלת באמצעות האור.
האור בחיים הרוחניים הוא שונה, מגוון, ומרתק. לכל אדם יש נקודות אור משלו, לכל אחד אור אחר משמח את ליבו , במסכת ברכות נב ,ע"ב כתוב כי"הרבה מאורות יש באור". שפע של מקורות חז"ל, אף משוררים ופוליטיקאים דהיום המשילו את ירושלים כאורה של תורה, כמקור היהדות הבסיסי ,כבירת הנצח של העם היהודי לדורותיו.
...חשבתי שהגברת האור בירושלים עיר בירתנו ,עיר הנצח היהודית הנחשבת גם כקדושה לשאר הדתות ישא אופי אינטלקטואלי, אקדמי, אולי תוספת של מוזיאון על השפע הקיים בירושלים, שמא מסלולים נוספים באוניברסיטה בעלת הרמה הגבוהה בירושלים,אולי להעלות את התזמורת הפילהרמונית לירושלים? זו נקודת אור אומנותית, שמא תוספת של ישיבה גבוהה בעיר הקודש על שפע לומדי התורה שבה.

...אשמח לערוך סיור בירושלים של מעלה ואף של מטה.  איזה עיר נהדרת נפלאה יפה וגדושת אור היא ירושלים. נסייר באקדמיה, במוזיאונים ובהיכלי הקודש שם לומדים תורה-תבין אולי יותר טוב הפסוק במשלי "כי נר מצוה ותורה אור" .תבין מהתה של תורה-אור המלהיבה נפשות יהודים ,הגורמת ללהט בקרב הלומדים ולמסירות נפש.

תשכיל ללמוד דבריו של א"ד גורדון כי במקום להילחם בחושך יש להגביר את האור. את האור החכם והנכון. הסיור בירושלים יבהיר לך הכתוב במסכת ברכות כי "מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך". מצעד הגאווה מגביר את החושך ולא ידחה אותו.
...הרש"ר הירש בספר שמות מבהיר כי יציאתם של בני ישראל ממצרים מעבדות לחרות, אומנם שיחררה אותם מעול קשה מנשוא של מאות שנות עבדות והטילה עליהם בשמחה ובעונג - חרות, אך חירות אינה הפקרות, החרות בתוך גבולות, אוטונומיה מלאה בתוך מסגרת, על כן ניבנה ארון הקודש מעץ בתוכו ומסביבו מתכת. העץ יכול להתפתח, לגדול, להתחדש, לאפשר יוזמה ויצירה, אך הכל בתוך מסגרת מתכת, כך ירושלים של נעמי שמר-עיר של זהב ונחושת-זו המעטפת-בתוכה עץ מלבלב, אור נוגהות שאנו במעשינו הנפלאים מפרים ומרבים אותו. כפי שכתוב בספר תהילים "אור זרוע לצדיק ולישרי לב שמחה". האור צריך שידלק ויזכה את הרבים. באורו זה הוא מגביר אהבה וזקיפות קומה לסובבים אותו, כפי שכתוב בספרי לפרשת בהעלותך כי "נר-דולקין ממנו נרות הרבה ולא חסר אורו כלום".

מתוך אתר מאמרים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008