יום א' 25/10/2020 | 3:55
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > אני בעד שוויון מהותי אבל נגד שוויון בנטל

אני נגד גישת הפראיירים

אני משרת גאה בצה"ל ובמילואים. אני חושב שזאת חלק מחובתי וזכותי כאזרח מדינת ישראל וכציוני. אני חושב שאת השירות אני עושה לטובת עצמי, לטובת חבריי ומשפחתי, לטובת המדינה שלי ולטובת העם שלי. בין זה לבין פראייר אין כלום. לתרום לחברה זה לא להיות פראייר ואסור לקחת חלק באופי השיח הזה.

 

 אני בעד שוויון מהותי אבל נגד שוויון בנטל

אני בעד שוויון. אני מאמין שבני האדם שונים במהותם אך שווים בערכם. מכיוון שאנחנו שונים במהותנו- יש להתאים את הדרישות ואת הזכויות לשונות בינינו. ומכיוון שאנחנו שווים בערכנו- יש לשאוף שרמת חיינו, שערך הזכויות שלנו – יהיה שווה, ישאף לשוויון.

השוויון בנטל, כעיקרון, סותר את השוויון המהותי. כך לדוגמא, אם מטילים נטל מס שווה על כולם, אז אי אפשר לגבות יותר מסים מהעשירים ולצמצם את הפער בינם לבין העניים. שווין בנטל אינו עיקרון הראוי, בעיניי, להילחם עבורו. שוויון מהותי כן.

נטל השירות הצבאי אינו שוויוני. יש לוחמים ויש שאינם לוחמים. יש המשרתים 3 שנים, יש המשרתים יותר, ויש המשרתים פחות (כמו רוב הנשים. והרי זה אי-שוויון מוחלט בנטל). יש המקבלים פטור מטעמי מחלה, נכות, בעיה נפשית, הצטיינות, מצפון. וטוב שכך. הצבא מתייחס לאוכלוסיות שונות ברגישות ובצורה המתאימה להם. עולים חדשים זוכים לתמיכה ורגישות מיוחדת. כך גם נערים בסיכון. האם לא ראוי להתייחס לאוכלוסייה החרדית והערבית באופן ייחודי?

עם זאת, על המדינה להשקיע באלו ששרתו, לצ'פר אותם, להגן עליהם ולהיאבק למענם כדי שלא יצאו נפסדים מכך שנתנו מזמנם וכוחם לחברה.

 

אני בעד צבא עם, ערבות הדדית ואחריות חברתית

אני מאמין שאזרחי מדינת ישראל צריכים לשרת בצבא מתוך אחריות לחברה בה הם חיים, ומתוך ערבות הדדית. לכן- בהחלט יש לשאוף שכמה שיותר מאזרחי מדינת ישראל ישרתו בצבא (וזה נכון גם לחרדים וגם לחילונים. גם אצלנו יש לא מעט משתמטים). אך מכיוון שהחרדים הם אוכלוסייה ייחודית, עם צרכים מיוחדים, יש לעשות זאת בהתאמה להם וברגישות ולא לצפות שיהיה כאן "שוויון בנטל". בכל אופן אין מקום לגיוס מאסיבי ומוחלט של החרדים. צה"ל לא יוכל להתמודד עם זה, גם אין לו צורך בזה, ובשביל החברה החרדית זהו מעשה דרמטי הדוחק אותם החוצה במקום לחבר.

לגבי המגזר הערבי, הנמצא בקרע בין מחויבותו למדינת ישראל ובין השתייכותו לעם הפלשתינאי, אין לגייס אותם בגיוס חובה, אך יש בהחלט לעודד ולתגמל גיוס מרצון. לא לצבא ולא לחברה הישראלית יצא משהו מגיוס חובה לערביי ישראל.

 

אני נגד שירות לאומי

שירות לאומי הוא דבר נכון ברמה העקרונית. אבל הצפת המדינה באלפי מתנדבים, עובדים זולים, בבתי חולים, בשירותי הכבאות, במשטרה, במד"א וכן הלאה- תפגע במקומות העבודה המקבילים בכל מקום, תפגע בשכר ותקטין את כושר המיקוח של העובדים האמתיים. בהתחשב במדיניות הממשלה בעשורים האחרונים, אפשר גם לסמוך עליה שתשתמש במתנדבי השירות הלאומי כדי לצמצם עוד את השירותים הניתנים על ידי עובדים מנוסים ומוכשרים.

 

אני בעד שילוב חרדים וערבים בחברה

המטרה שעלינו לשים לנגד עינינו היא דווקא שילוב החרדים וערביי ישראל בחברה הישראלית. שילובם בשירות צבאי, שירות לאומי (אם בכל זאת), בתעסוקה, בהשכלה הגבוהה, צריך להיעשות מתוך רצון בשילוב ולא מתוך שנאה, מתוך תחושת "פראיירים" או מתוך שאיפה לשוויון בנטל. ספק אם הרצון בשילוב הוא זה המניע את מרבית המפגינים בעד "שוויון בנטל".

על מנת לשלב אוכלוסיות אלו בצורה הטובה ביותר, יש קודם כל ובעיקר לפעול ליצירת מקומות עבודה מתאימים, לשילובם במשרות המגזר הציבורי ולהנגשת ההשכלה הגבוהה.

הדבר המפתיע, אולי, הוא שתהליכים אלו כבר בעיצומם. השתתפות החרדים והערבים בשוק העבודה ובמוסדות ההשכלה הגבוהה הולכת וגדלה בשנים האחרונות בתהליך הדרגתי ועקבי.

 

אני נגד התניית זכויות בחובות

מדינה נאורה ודמוקרטית אינה מתנה זכויות בחובות. היא נאבקת נגד גילויים של אי מילוי חובות או של אי מתן זכויות, אך לא קושרת בין השניים. הדרישה לשלול מהציבור החרדי או הערבי זכויות מסוימות, עד שלא ישתתף במלוא החובות, היא דרישה שמרנית.

 

אני נגד שנאת חרדים

אני מסתייג מאורח חייהם ומתפיסת עולמם של החרדים. בייחוד אני מסתייג מהניסיונות של חלקם לכפות את תפיסותיהם על אחרים. אבל החיים בחברה דמוקרטית ופלורליסטית כוללים גם חיים משותפים של אנשים וציבורים שונים שיש ביניהם מחלוקות. קל לנו לשנוא את החרדי, השונה כל כך מאיתנו. קל לנו לראות בו שעיר לעזאזל. אבל לא יוצא מזה שום דבר טוב. זה בוודאי לא עוזר לשלב את החרדים בחברה.

 

אני נגד הסתת הדיון הציבורי

לראשונה מאז קום המדינה עלה למרכז הדיון הציבורי הנושא הכלכלי-חברתי ומצבה של מדינת הרווחה הישראלית. לראשונה דיברנו בקול כזה ברור וחזק על הבריאות, החינוך, הרווחה, הדיור, התעסוקה. אין דבר חשוב יותר היום מהמשך הדיון על חיזוק מדינת הרווחה ומהפעלת לחץ על המדינה בכיוון זה. נושא השוויון בנטל, במובן זה, הוא ספין פוליטי ותקשורתי המסית אותנו מהעיקר. הרי גיוס חרדים וערבים לצבא לא ישפר את מצבנו כהוא זה.

 

אני נגד מאבק של מגזר במגזר

עוד דבר שהיה ייחודי במחאה החברתית הוא שעמדנו כולנו שכם אל שכם- חילונים ודתיים, בני המעמד הבינוני והשכבות המוחלשות, צעירים, מבוגרים וקשישים, אשכנזים ומזרחים, מרכז ופריפריה, נשים וגברים. הבנו שגורלנו שזור זה בזה. הבנו שכוחנו באחדותנו. מאבק "השוויון בנטל" מסית אותנו פעם נוספת למאבק של מגזר כנגד מגזר וחבל.

מתוך דף הפייסבוק של  סער פוקס

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008