יום ו' 23/08/2019 | 14:35
 
 
 
 
 > איזה הורים אתם ולפי אילו ערכים אתם מחנכים?

מאת: יואב ברנזון

הורים של ערכי הפרט

הורים של ערכי הפרט הם הורים ליברליים, הורים שחשוב להם לממש את עצמם, לחשוב גם על הצרכים שלהם, לדאוג לעצמם, לצאת לחופשות לבד, לתת לילדים לדאוג לעצמם, להשתדל שלא להתמודד עם החלקים המורכבים או הקשים שבהורות, לברוח כשלא נוח.

הורים של ערכי הפרט אוהבים את עצמם לא פחות מאשר הם אוהבים את הילדים שלהם. הם אינם רואים את עצמם כמחוייבים בצורה טוטאלית לרווחת הילדים שלהם, אלא הם מגדירים את המחוייבות שלהם לילדים כמחוייבות מוגבלת, התלויה בתנאים של זמן, מקום, נוחיות וכיו"ב. בתוצאה הסופית - הורים של ערכי הפרט הם הורים שלא מוכנים להקריב את עצמם עד הסוף בשביל הילדים שלהם, אלא עד לנקודה שבה זה מפריע להם ומתנגש להם עם הצרכים והאינטרסים האישיים שלהם.

הורים של ערכי המשפחה

הורים של ערכי המשפחה הם הורים שמרניים, הורים שקודם כל חשובה להם המשפחה, הם חושבים על טובת הילדים לפני הצרכים שלהם, הם מוכנים להקריב מעצמם כדי שלילדים שלהם תהיה רווחה והנאה, הם יוצאים לחופשות רק עם המשפחה, הם פורסים רשת ביטחון לילדים שלהם ואינם "זורקים" אותם להתמודד עם החיים לבדם, הם מתמודדים כל הזמן עם המורכבות המשפחתית ולעולם לא נעלמים.

הורים של ערכי המשפחה הם הורים שהביאו ילדים והקימו משפחה כי משפחה היא באמת הערך העליון ביותר שלהם, המשפחה היא הדבר הכי חשוב להם, כל היתר אינו חשוב עד כדי כך ולכן הם יעשו הכל כדי לטפח את המשפחה. ההנאה של הורים כאלה היא המשפחה וכל יתר הדברים הם באמת בחשיבות משנית, הם מוכנים להקריב את עצמם ככל שיידרש עבור הילדים שלהם והמשפחה לעולם אינה מנתגשת להם עם האינטרסים האישיים משום שהמשפחה באמת קודמת אצלם להכל.

לדוגמה, אבא ברשות החוק

אבא שהוא הורה המאמין בערכי הפרט הוא למעשה אבא "יחסי". הוא נמצא כשנוח לו והוא אינו נמצא כש"נמאס" לו. הוא דואג לילדים עד למקום שבו זה בא על חשבון הצרכים האגואיסטיים שלו ומשם הוא מניח להם לדאוג לעצמם והוא אינו מוכן לעזור להם יותר.

אבא כזה הוא אבא "ברשות החוק". זהו אבא שנותן לילדים, אבל במסגרת החוק ולא ממש יותר. הוא אינו מקריב את עצמו ואינו שם את ההורות שלו מעבר למינימום אותו הוא חייב לתת על פי החוק או לפי מה שמקובל. הוא אינו יוצא מגדרו והוא אינו באמת מתמסר לטובת ילדיו.

לדוגמה, אבא ברשות עצמו

אבא ברשות עצמו הוא אבא "שלם" וטוטאלי שמעניק ונותן מעצמו ללא סוף. הוא אבא שנמצא שם תמיד, שניתן לסמוך עליו, אבא מגונן שיודע תמיד לעזור ולהיות כשצריך.

הוא אינו מסתתר מאחורי מינימום מסויים או מאחורי החוק, אלא נותן בנדיבות, עוזר, מסייע, מייעץ ותומך כי הוא אבא שאוהב להיות אבא ונהנה להיות בתפקיד ההורה. במקום לברוח מההורות שלו הוא מתמסר להורות שלו, הוא נהנה ממנה ושואב ממנה סיפוק והנאה.

וטיפ לסיום: הורה של ערכי הפרט הוא הורה "יחסי" ומרוחק, ואילו הורה של ערכי המשפחה הוא הורה טוטאלי ומחוייב.

מתוך אתר מאמרים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008