יום ש' 31/10/2020 | 21:03
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > מהי ישראליות

מאת יואב ברנזון

ישראליות היא שבטיות וקבוצתיות
ישראליות היא תופעה שיבטית ומשפחתית לחלוטין: הישראלים צמודים אחד לשני, פועלים כעדר ואינם שומרים על גבולות או על פרטיות.
המאפיין היסודי ביותר לישראליות היא הקבוצתיות, הביחד, והפחד מלהיות שונה, חריג, לבד, ללא קבוצה וללא מחסה מפני האיומים שבחוץ.
האינדיבידואל הישראלי היא תופעה בהתהוות.
העם היהודי בתפוצות שרד ופעל אך ורק על פי תודעה קבוצתית ושבטית ולא לפי תודעה אינדיבידואלית. כך גם מדינת ישראל, שנבראה בצלמן של תנועות סוציאליסטיות וקומוניסטיות והתנהלה במהלך מרבית שנות קיומה כקיבוץ ולא כעסק פרטי.
חשוב להבין, שהאינדיבידואליזם היא תופעה חדשה יחסית בנוף הישראלי. מרבית הישראלים אינם מכירים אותה מקרוב. אינדיבידואליזם מאפשר חופש אישי ומרחב פרטי, יציאה מהקולקטיב, שחרור מהמסורת, מרחק מהשבטיות, שיקול דעת עצמאי, חריגות, שונות, הצלחה בקנה מידה החורג מהקבוצה ובחירת אורח חיים וסגנון חיים המבוסס לחלוטין על טעם אישי ועל שיקול דעת עצמאי.
הפחד של הישראלים הוא להישאר לבד או להיות חריג.
הפחד הגדול של הישראלים הוא להישאר לבד או להיות חריג בחברה שמתקשה מאוד לקבל את החריג. הישראלי, ללא קבוצה, משפחה, גיבוי או "חבורה", מתגלה כטיפוס חלש ומבולבל ביותר כי הוא אינו משקיע בבנייה וטיפוח של המרחב האישי והאינדיבידואלי שלו.
אחת הסיבות שהישראלים אינם מפרגנים לישראלים שהצליחו בעולם הגדול - היא הפחד להעניק לגיטימציה לעזיבת השבט הישראלי וה"משפחה" הישראלית לטובת מימוש עצמי ועצמאות אישית אמיתית.
וטיפ לסיום: אנו בשיאה של תקופה אינדיבידואליסטית שבה הפרט הוא במרכז ההוויה. השקיעו בבניית המרחב האישי שלכם.


מתוך אתר מאמרים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008