יום ד' 26/02/2020 | 0:44
 
 
 
 
 > לוחות חכמים בבתי הספר

 בס"ד

 
 
מה הוא לוח חכם?

לוח חכם הוא לוח אינטראקטיבי הנחשב כאחד מעזרי הלימוד המהפכניים ביותר בשנים האחרונות. יותר ויותר בתי ספר עושים שימוש בלוח חכם ומגלים שביעות רצון. הלוח החכם מחליף את "הלוח המסורתי" ונותן למורה כלים חדשים להעביר את החומר הנלמד בצורה מעניננת ועשירה. הלוח החכם נותן למורה גישה למאגרי מידע שעל ידם יכול המורה להעשיר ולהרחיב את נושאי השיעור שלו בזמן אמת. הלוח האינטראקטיבי נותן למורה גם כלי המחשה מתקדמים ויתרונות נוספים רבים כאשר אחד החשובים בהם זה האפשרות "לצלם" את הלוח עם כל הדוגמאות שניתנו בשיעור ופשוט לשלוח אותם למיל של התלמיד. ישנם שני סוגי לוחות חכמים. סוג אחד הוא בעצם מסך מגע גדול (בגודל לוח...) והסוג השני הוא מקרן המחובר למחשב ומוצג על הלוח כאשר הכתיבה ושאר הפעולות מתבצעות על ידי נגיעה בלוח ולא במחשב. בשני סוגי הלוחות  סך הכל האפשרויות די דומות. יש גישה לאינטרנט ותוכנות מדיה ולכן ניתן להציג כהמחשה תמונות, סרטים וכדו'. יש כמובן לוח ריק עליו המורה יכול לכתוב בכתב ידו כבלוח רגיל. וכן יש את האפשרות לצלם את הלוח ולשמור אותו. ישנן חברות של לוחות חכמים אשר ייצרו מאגרי מידע ושיתוף רחבים בין משתמשי  הלוח כדי שמורים יוכלו להעביר ביניהם מצגות, תמונות, סרטים, מערכי שיעור ועוד.
 
חווית לימוד מהפכנית
 
מבחינת התלמידים הלוח החכם הוא מהפכה של ממש. השיעור שפעם המורה היה יוצא מגדרו כדי להוסיף בו עניין ושלא יראה כמו הרצאה משעממת הופך בקלות לשיעור דינאמי ומעניין. הטכנולוגיה כבר כבשה את הנוער עם הטלפונים החכמים, הטאבלטים והמחשבים הרגילו את הנוער לקבל אינפורמציה בדרך דיגיטלית. הלוח האינטראקטיבי מיישר קו עם קידמת הטכנולוגיה ומעביר לתלמידים את חומרי הלימוד בדרכים חדשות. ייתכן וזה לא המצב בו היינו רוצים להיות אבל היום ילדים רבים מתקשים להתרכז בלימודים המועברים על ידי קטעי טקסט ארוכים. הם חייבים את הדינאמיות המוכרת להם מאתרי האינטרנט והמשחקים. הלוח החכם מסייע גם לתלמידים הסובלים מבעיות קשב קלות להתחבר לשיעור. על המורה לנצל את יכולת המדייה של הלוח מגע  ולנסות לשלב בשיעור תמונות ואף סרטונים. מלבד הייתרון בדינאמיות של העברת השיעור. אמצעי ההמחשה של הלוח החכם מסייעים בהבנת החומר עצמו. תמונה שווה אלף מילים וסרטון ווידאו שווה אלפיים.
 
החסרונות של הלוח החכם
 
גם למורים המשתמשים בלוח ולורד או גיר קרה שהלורד נגמר או הגיר נעלם אך הפתרון לכך הרבה יותר פשוט מאשר לוח מגע חכם שלא עובד בגלל הפסקת חשמל, בעיה במחשב, כשל תוכנתי כזה או אחר ועוד. הייצרנים אומנם עושים מאמצים לספק מוצרים יציבים ובדרך כלל הם אכן כאלו אבל מחשב זה מחשב והוא יכול לעיתים להיות איטי, בעל כשל בחיבור לאינטרנט או לאופציות מסויימות וכדו'. להעביר חצי שיעור בנסיון לפתור את התקלות בלוח או בלשחזר חומרים שהוכנו במחשב על מנת להעבירם בעל פה יכול להיות מתסכל מאוד. תמיד כדאי להכין גיבוי ללוח החכם. חיסרון נוסף הוא שכאשר הלוח לא עובד והתלמידים המורגלים ללוח החכם לא משתפים פעולה עם שיטת הלימוד ה"חדשה". כמו כן היישור קו עם הטכנולוגיה מתפרשת אצל רבים ככניעה לנוער ולדעתם יש להתעקש על שיטות הלימוד המסורתיות בשל הייתרונות המצויים בה. אז אומנם הלוחות החכמים ברובם עושים את עבודתם נאמנה אך יש לשקול את השימוש בו לפי קו החינוך בו נוקט בית הספר, התקציב והתאמתו לכיתה. 
 
מאת : דניאל לוי
חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008