יום ש' 24/10/2020 | 20:19
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > יום המורה - המורה שלי
מאת: הרב שי פירון

אתמול ציינתי בכמה שורות את יום המורה.
והנה - כמה אנשים שאלו אותי היום: "קראת מה שכתבו על ברוריה? "
אז למי ש(עוד) לא יודע, ברוריה היא אשתי, והיא מחנכת דגולה באמת, ואמש אחת מהבוגרות שלה הקדישה לה סטטוס שזכה להרבה לייקים. בצדק.
היום חזרתי מיום עיון של משרד החינוך. לכולנו ברור שהמורים הם המפתח לכל שינוי. אז הנה , דברים שכתבה גבריאלה רוזנשטיין על ברוריה שלי, ה - מורה:

"תקראו לי ברוריה", היא ביקשה ...מאיתנו ביום הראשון של כיתה יא', בחיוך נעים וקול צרוד. רוב הבנות קראו לה ברוריה, אבל עד השיחה שלי איתה היום, לא יכלתי לקרוא לה בשמה הפרטי. ברטרוספקט, אני חושבת שהיותה גדולה מהחיים עבורי, זה מה שמנע ממני לקרוא לה בשמה הפרטי. הגיע לה, ומגיע לה, הרבה יותר כבוד מזה.

היא ישבה איתנו על הרצפה בשיעורי חברה ודיברה על השסעים בחברה הישראלית, ותמכה בנו כשחיפשנו - מקום שירות לאומי או צבא, את האישיות שלנו, את העתיד שלנו. היא הייתה ה-מורה, ובכל זאת, בכיתה יא', היא תפסה אותי במסדרון וסיפרה לי בהתרגשות שבעלה פגש את אלי ויזל, שבדיוק באותם ימים כתבתי עליו עבודת עדות במסגרת שיעור היסטוריה.

היא כאבה איתנו את אובדנם של יקיריהן של חברותינו לשכבה, וחלקה איתנו שמחות רבות.
היא טסה איתנו לפולין. במקום הכי שחור, בנפשה המבולבלת של ילדה בכיתה יב' שרואה מקרוב את הרוע האנושי, היא היוותה קיר תומך.

היום, הרמתי אליה טלפון. בין המילים החמות ושאלות אחת לשלום השניה, התגלגלנו לשיחה על המקצועות שהיא לימדה אותי, היסטוריה ואזרחות.

"את יודעת", היא אמרה לי, "כשאני מלמדת את הבנות, הן תמיד שואלות אותי, 'ומה את אומרת? מה דעתך?'. הן רצו לדעת איפה אני נמצאת, מה דעתי. ואני הייתי עונה, 'בנות, העולם לא צבוע בשחור ולבן'."

שררה ומרות הם דברים חשובים בהוראה, והם הדברים העדינים ביותר. קל מאוד ליפול לבור ההטפה כשנמצאים במעמד סמכותי, ומי שמצליח להימנע מהבור הזה, יוצא עם שכרו בידו. אבל מי שמצליחה לא רק להימנע מהבור הזה, אלא גם להפוך אותו לשיעור חשוב על חשיבה עצמאית וביקורתית, הבנת המורכבויות בהיסטוריה ובמדינה – יוצאת עם שכרה בידה, ומפקידה אצל תלמידותיה מטען שלא יסולא בפז.

היום, בשלהי התואר הראשון במדע המדינה והיסטוריית עמ"י, עם העיניים שתלויות בתכניות ללימודי תעודת הוראה בשנה הבאה, אין לי ספק שברוריה היא המורה שלי. אם אי פעם אלמד, הלוואי ואהיה כמוה, ולו במעט."

מתוך דף הפייסבוק של הרב שי פירון - שר החינוך
חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008