יום ש' 24/10/2020 | 6:00
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > מוזיאונים להנצחת השואה והתקומה
 הנצחת השואה דווקא עכשיו

השואה האיומה אשר התרחשה באירופה בתחילת שנות ה40 היא ללא ספק אחד מהפרקים השחורים והכואבים בדברי הימים של העם היהודי. כשישה מליון יהודים נרצחו, נשים גברים, זקנים וילדים. כל מי שדם יהודי בעורקיו אחת דתו למות. אחד הדברים שלא ניתנים לתפיסה בנושא השואה מלבד עצם התרחשותה היא הניסיון להכחישה. על אף הצילומים, הסרטים וניצולי השואה שחוו על בשרם את מאורעות השואה וחיים עוד בנינו ישנם גופים ואף מדינות (איראן) שמציגים עמדה של הכחשת השואה. למרות שהנשיא הטרי של אירן הואיל בטובו להודות שאכן התקיימה שואה עדיין הולכים ומתרבים האנשים אשר דוגלים בעמדה זו של הכחשת השואה. לכן דווקא עכשיו קיימת הדחיפות להנצחת השואה. כל עוד ניצולי השואה עוד חיים יש צורך להעביר הלאה את מורשת השואה לילדינו. לפעול להנצחת השואה לתעד את השואה ולספר כמה שיותר על התרחשויות השואה.

 
מוזיאונים להנצחת השואה

על מנת לפעול נגד הכחשת השואה ולהנציח את השואה נבנו בארץ
מוזיאונים להנצחת השואה. ביקור במוזיאונים להנצחת השואה מציגים לציבור תמונת, סרטים ועדויות של ניצולי שואה. ביקור בתי ספר במוזיאונים בנושא השואה הינו חשוב ביותר שכן בדרך זו הפרק הזה בחיי העם היהודי לא נמחק מדפי ההיסטוריה העולמית. מלבד המרכז הגדול ביותר להנצחת השואה יד ושם אשר לקח על עצמו לאסוף כל בדל מידע, כל שם של נרצח בשואה, כל סיפור מזמן השואה וכל עדות של כל ניצול שואה ישנם מוזיאונים נוספים אשר מנציחים את השואה וכל מיני אירועים משמעותיים שהתרחשו בזמן מלחמת העולם השנייה כגון מרד גטו ורשה שהונהג כידוע על ידי מרדכי אנילביץ'.   סיפור חייה של הצנחנית חנה סנש, וכן סיפורי הפרטיזנים ולוחמי הגטאות השונים.
 
הנחלת השואה לדור העתיד

הגדילו יד ושם לעשות ופתחו את
בית הספר המרכזי להוראת השואה. בית הספר מארח תלמידי בתי ספר מכל הכיתות ומכל שכבות הגיל ומתאים להם פעילויות להנצחת השואה המתאימות לגילם. מלבד זה בנו בית הספר להוראת השואה מאגר גדול של מערכי שיעור בנושא השואה  על מנת שהמורים ואנשי ההוראה יוכלו להעביר בעצמם פעילויות בנושא השואה לתלמידים. מורים רבים שהם בעצמם צעירים ונחשבים כבר דור שלישי לשואה נעזרים בחומרים אלו לקראת יום השואה וטקסי בית ספר בנושא השואה.
 
משואה לתקומה

כידוע השואה הובילה לעליית יהודים לארץ ישראל. הקמת המחתרות והפעילות להחזרת ארץ ישראל לעם היהודי. מוזיאונים רבים בארץ עוסקים בנושא התקומה והמחתרות. לדוגמא ניתן למצוא את
מוזיאון הפלמ"ח, מוזיאון האצ"ל, מוזיאון ההגנה, מוזיאון הלח"י,  מוזיאון בית השומר, מוזיאון האצ"ל בתש"ח, מוזיאון בית הגדודים, מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים, מוזיאון אסירי המחתרות עכו, מוזיאון בית האוסף לתולדות צה"ל, מוזיאון העפלה וחיל הים ועוד רבים וטובים. שימור תולדות התקומה מהשואה חשובה לא פחות מהנצחת השואה ועל כן גם את המוזיאונים הללו מרבים מורים, אנשי חינוך ותלמידיהם לפקוד. כי רק מי שזוכר את עברו יש לו זכות קיום בעתיד.
 
מאת : דניאל לוי
חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008