יום ש' 24/10/2020 | 7:04
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > השתלמויות מורים, עבור המורה ועבור התלמיד

  

השתלמויות מורים במסגרת הקרן להשתלמות למורים

כל מורה אשר מתחיל לעבוד באחת מהמסגרות החינוכיות של משרד החינוך וודאי כבר  הצטרף לאחד מארגוני המורים המוכרים ארגון המורים או הסתדרות המורים. כחבר באחד הארגונים הללו זוכה המורה אחת לשבע שנים לצאת לשנת שבתון על ידי קרן השתלמות למורים. משרד החינוך רואה חשיבות רבה בהשתלמויות מורים שכן על ידי השתלמויות מורים זוכה עובד מערכת החינוך להרחיב אופקים, להתמחות ולהתמקצע בנושאים חדשים וכמובן גם לנוח קצת מהעמידה היום יומית מול כיתה. משרד החינוך מעודד את עניין השתלמויות המורים כיוון  שהוא יודע שהרחבת האופקים של המורים, הסדנאות למורים, הקורסים לפיתוח אישי למורים,  השיטות ודרכי הוראה חדשות שהמורה למד,  וכל מה שהמורה עשה ישפיע על התלמידים, יעשיר אותם ויתן להם ערך מוסף. כמו כן נועדו ההשתלמויות למורים לקדם בעלי תפקידים במשרד החינוך ולהכינם לתפקיד הבא שלהם במערכת החינוך. 

 

לאיזה השתלמות מורים כדאי ללכת

 הנושאים אליהם יכולים לפנות עובדי הוראה שרוצים לצאת להשתלמויות מורים בשנת שבתון היא מגוונת ורחבה מאוד. נושאי השתלמויות למורים יכולים להיות קשורים באופן ישיר להתמחותו של המורה כגון מורים לחינוך מיוחד, או מורים המתמחים בתלמידים עם לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז וכדו'. מורים לגיל הרך ועוד יעדיפו להתפתח באותו תחום, ללמוד על דברים חדשים בתחומם ולהתמקצע בהם. לעומת זאת יכולים מורים דווקא לעשות מאין "הסבת מקצוע למורים" בתוך מערכת החינוך ולהכיר צדדים שפחות מוכרים להם מעולם החינוך. כניסת עולם האינטרנט למשרד החינוך ולבתי הספר מושך רבים מהמורים ומאנשי החינוך לפנות  לתחומי התקשוב על מנת לצמצם את הפער עם הטכנולוגיה ההולכת ומתקדמת וכובשת אף את עולם החינוך המודרני וכמובן גם להתקרב לשפת התלמידים ההופכת לטכנולוגית מיום ליום. נושאים נוספים המוצעים למורים במסגרת השתלמויות מורים הם נושאים שדווקא לא קשורים באופן ישיר למקצוע אותו הם מלמדים אלא יותר לתקשורת הבין אישית של התלמידים, והתמודדויות עם בעיות חינוכיות שונות מה שיקל עליהם את המשך העבודה במערכת החינוך וישפר את עבודתם כמורים. . ישנם מורים אשר בחירת תחום ההשתלמות למורים אשר אליהם הם אמורים לצאת קשה להם במיוחד ופונים ליועץ תעסוקתי שיעזור להם להחליט. גם מורים רבים אשר לא פונים ליועץ תעסוקתי נמצאים זמן רב בהתלבטויות בשל השפע הרב בתחומי השתלמויות המורים הקיימות. בכל אופן מומלץ לעשות את השיקול איזה השתלמות מורים הכי תקדם אותך כמורה, איזה קושי יש לך בתפקיד או איזה נושאים נוספים מעניינים אותך שיכולים לתרום להמשך עבודתך ולהעשיר אותך ואת התלמידים.

 

השתלמויות מורים

 כל עובד בכל מקצוע כעבור זמן מה בעבודתו מרגיש את השחיקה. אנשים מחפשים לעשות קצת משהו שהוא לא עם קשר ישיר למה שהם עושים כל יום כל היום. חלק מהאנשים עושים שינוי משמעותי בחיים ועושים הסבה מקצועית. מקצוע ההוראה ידוע כשוחק במיוחד. ובמקרה של מורים ועובדי מערכת החינוך מי שסובל מזה זה לא רק המורה עצמו אלא גם התלמידים. הילדים שלנו הם פקחים ונבונים וקולטים היטב אם המורה מגיע לכיתה עם רצון לעשות את עבודתו, עם מוטיבציה  עם הרגשת שליחות או שהוא מגיע לכיתה עייף, ממורמר ופולט את חומר הלימודים כאנוס. דבר זה משפיע עליהם הן מבחינת הרצינות שהם נותנים לחומר הנלמד והן מבחינת היחס והכבוד שהם רוכשים למורה עצמו.  שנת השבתון ויציאה להשתלמויות מורים על ידי הקרן להשתלמות מורים זאת דרך מצויינת גם לשבור שיגרה למורה וגם למנף את המורה בצורה כזו שתשפיע גם על התלמידים והערכים החינוכיים שהם יספגו בכיתה. הם יראו מורה רענן, בעל ידע שמאמין במה שהוא עושה. ההשפעה החינוכית כאן תהיה חשובה לאין ערוך מהחומר הספציפי אותו למד באותו שיעור. 

 

 

מאת : דניאל לוי

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008